Skocz do zawartości

Nasadki Bino.


żywioł

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mama taką ja w linku , u mnie jakoś działa , inni narzekali  na nią . Nie mam skali porównawczej  , tylko przez ta jedną patrzyłem , kupiłem akurat tą bo : nie ma dużego  wyboru , bo ta akurat była na rynku wtórnym . Także polecić nie mogę żadnej.

  https://deltaoptical.pl/nasadka-binokularowa-wo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, berkut123 napisał:

Warto je kupować do jasnych obiektów Księżyc  -planety . Teleskop trzeba przerabiać żeby można było podłączyć  nasadkę (kombinację z wyciągiem  , albo podnoszeniem lustra ).

Nie wprowadzaj w błąd, ponieważ w przypadku Mak-ów, SCT oraz przynajmniej niektórych Newtonów w wersji flex (czyli z rozsuwaną tubą) nie trzeba ŻADNYCH przeróbek, aby używać ich z nasadkami bino. Maki i SCT są wręcz stworzone do używania z nasadkami bino. Refraktory także nie wymagają w tym celu przerabiania, tylko wkręcenia w nosek nasadki albo przed kątówkę  soczewki Barlowa o odpowiedniej krotności albo korektora. :original: Takie soczewki znajdują się zresztą w standardowym wyposażeniu wielu modeli nasadek binokularowych. Można tez kupić nasadkę bino, która ostrzy także z refraktorami i zwykłymi Newtonami bez żadnych dodatkowych elementów optycznych w postaci soczewki Barlowa.korektora, ale to już droższy zakup, a ponadto te nasadki mają ponoć małe przeloty optyczne i w szerszych okularach długoogniskowych  pojawia się winieta. Chodzi o nasadki binokularowe z tej serii: https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Teleskop-Zubehoer/Binocular-Ansatz/1-25-Binoansatz-1-1-Vergroesserung-voller-LichtWegAusgleich::3729.html , Na rynku są także refraktory, które bezproblemowo ostrzą z większością nasadek bino (ale to niewiele modeli). W przypadku standardowych refraktorów oraz nasadek, aby uniknąć tego dodatkowego elementu optycznego po drodze, można faktycznie rozważyć skrócenie tuby.  

 

Osobiście nie wyobrażam sobie używania teleskopu bez nasadki bino, zwłaszcza pod kątem obserwacji Księżyca. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że jak już raz kolega spojrzy na Księżyc dwuocznie, to na pirata nie będzie już chciał na niego patrzeć. Z budżetowych nasadek bino poleciłbym Baader Maxbright albo William Optics (ale dobrze fabrycznie skolimowaną, ponieważ WO ma pryzmaty przyklejone na stałe i nie ma możliwości bezinwazyjnej korekty tej kolimacji). Warte rozważenia są także nasadki bino TS. 

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, powinienem napisać że do niektórych sprzętów trzeba kombinować z wyciągiem  lub lustrem. A barlowa powinno się wkręcać jak jest potrzebny do zmiany powiększeń a nie do dostosowania wyciągu. Na zdjęciu jest taka bezinwazyjna przeróbka  refraktora na współpracę  z nasadka WIliam Optics . Z teleskopu wymontowałem soczewkę petzwala , czyli ogniskowa wydłużyła się z 760 do 1200 mm dołożyłem przedłużkę , nie ma zainstalowanego barlowa -działa maszyna. Żeby teleskop działał z petzwalem trzeba skrócić wyciąg coś koło 4 centymetrów (czyli fizyczna nieodwracalna przeróbka ) .

16700338_402852093390997_1202068675712131074_o.jpg

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie jesteś pewien czy bino jest dla Ciebie, kup najtańsze używane bino na rynku czyli bino SW. Pryzmaty ma te same co WO i TS tylko obudowa jest gorszej jakości.  W mojej byłej SW jedno z gniazd okularowych "luzowało" się już po pół roku intensywnego użytkowania, musiałem co jakiś czas łapać małego "krzyżaka" i dokręcać śrubeczkę jednak kolimację miała idealnie w punkt i to było najważniejsze. Powerowana do 400x i zero jakiegokolwiek rozjeżdżania się obrazów czy zawrotów głowy. Jasność torów również była praktycznie identyczna bez polaryzacji co podobno występuje w WO (nie sprawdzałem).

 

WO ma super obudowę, lepszą regulację indywidualną okularów ale obrazów lepszych się nie spodziewaj. Mam teraz WO i jedno co mogę powiedzieć to, że budowa jest na wysokim poziomie. Rozstaw oczu chodzi z należytym oporem, takim samym w ciepłym domu jak i przy -15 C. Mocowanie okularów jak w nasadkach kątowych od WO czyli naprawdę dobrze. No... mechanicznie i wizualnie jest o półkę wyżej od SW :) 

 

Barlow dołączany do WO 1.6x nie pozwala ostrzyć z refraktorami ED 100/900, pewnie z większością refraktorów będzie podobnie bo zmniejsza potrzebny backfocus o około 70 mm (jeśli dobrze pamiętam) a nasadka ma drogi optycznej 110 mm, więc potrzebujesz jeszcze trochę do złapania ostrości. Pozostaje zastosowanie barlowa 2x jak GSO ED.

 

Z makami i SCT oczywiście jest nawet niewskazane stosowanie barlowa bo ostrzy bez tego.

 

Z klasycznymi Newtonami Synty i GSO nie miałem możliwości sprawdzić działania zestawowego barlowa 1.6x ale na 100% z barlowem 2" GSO ED 2x wyostrzy, tylko ogniskowa poszybuje ostro w górę. Z wkręconym barlowem w redukcję 2"/1,25" będzie krotność około 2.5x ale nie sprawdzone info dokładnie :) 

 

Podsumowując.... warto jak cholera :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest prawdą, że do katadioptryków z ruchomym lustrem nie jest wskazane użycie barlowa czy korektora do bino. Nieużywanie barlowa czy korektora skutkuje zazwyczaj zmniejszeniem efektywnej apertury. Co więcej każdy karadioptryk jest zoptymalizowany pod konkretną ogniskową, a ogniskowa w takich katadioptrykach zmienia się wraz z przesuwaniem lustra, którego to przesuwanie umożliwia właśnie ostrzenie. W C8 ten punkt optymalny wypada około 100mm za wylotem z bafla. Trzeba dbać o to, aby tor optyczny za wylotem bafla nie był znacznie dłuższy, bo nastąpi obcięcie apertury i wzrastać będzie aberracja sferyczna systemu. To wymusza wręcz używanie barlowa lub korektora oraz wyklucza używanie 2" kątowki. Poza tym pryzmaty nasadki bino wprowadzają pewne aberracje (głównie chromatyczną), których skutki minimalizuje użycie barlowa czy korektora. Aby uzyskać najlepsze efekty z bino w katadioptryku z ruchomym lustrem trzeba stosować kątówkę 1,25" lub lepiej T2 przykręconą bezpośrednio do gwintu na wylocie bafla, odpowiedni korektora i najlepiej bino, które można przykręcić do kątówki. Tu kłania się baaderowski system T2. 

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do konkretnego bino - poszukaj na astromart.com ogłoszeń kolegi Denisa Levatica. Gość sprzedaje różne odrestaurowane i zoptymalizowane bino, głównie odzyskane Zeissy, za bardzo rozsądne pieniądze. To są w zasadzie wyroby docelowe. O pracy Denisa możesz poczytać na forach binoviewers i Vendors forum na serwisie cloudynights. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem barlowa w MCT 127 i bino. Efektem było 20% ostrego pola widzenia (albo i mniej) w Erflach GSO 20 mm 68 stopni. Kątówka 1,25 dielektryk WO. Barlow zestawowy.

 

Nie rozumiem jakie profity miał by zapewnić barlow w tym układzie. Droga optyczna bino to ponad 100 mm, barlowy zestawowe jak i te od Baadera czyli GPC 1.6x odsuwają ognisko o 65-70 mm. Czyli nie dość, że dajemy barlowa który robi nam sporą krotność to jeszcze brakuje nam kilkudziesięciu mm drogi optycznej co w tym systemie może nam dodać kolejne mm ogniska, mniemam, że przy 40 mm drogi optycznej do pokonania ognisko wydłuży się o jakieś 150 mm + oczywiście sam barlow 1.6x. To jakieś kosmiczne wartości ale jednocześnie czysta teoria bo nie mierzyłem nigdy ogniskowej z barlowem po tym jednym razie opisanym w pierwszym zdaniu :) 

 

4 godziny temu, MaciekC6N napisał:

Aby uzyskać najlepsze efekty z bino w katadioptryku z ruchomym lustrem trzeba stosować kątówkę 1,25" lub lepiej T2 przykręconą bezpośrednio do gwintu na wylocie bafla, odpowiedni korektora i najlepiej bino

 

MaciekC6N próbowałeś takiego rozwiązania z barlowem w MCT czy SCT tak? Jakie wypadło Ci ognisko? Tak orientacyjnie? Przy jakim osprzęcie i czy zauważyłeś jakikolwiek wpływ na obraz na "+" korzystając z barlowa w porównaniu do czystego bino.

 

To fakt, że najlepiej mieć jak najkrótszy tor, pewien kolega pisał mi, że najlepiej w jego przypadku spisał się pryzmat 1,25. Z jego opisów wynikało jakoby zjadł zęby na skracaniu toru pod bino i wersja z kątówką pryzmatyczną na VB 1,25 (o ile dobrze pamiętam) była najlepszym rozwiązaniem, nawet w porównaniu do kątówek 2" z gwintem SCT wkręcanym zamiast VisualBacka.

 

Również przewertowałem wpisy Daniela odnośnie binonasadek. Ma bardzo dużą wiedzę na ten temat.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lata temu obserwowałem Makiem 127 SW z bino WO. Nie pamiętam jednak dokładnie jaka efektywna ogniskowa wychodziła z bino i korektorem 1,6.

Teraz obserwuję C8 z bino Mark V. Z nasadką T2 i GPC Baadera 2,6 między nasadką a bino mam ogniskową ok. 5300mm, co akurat dla mnie jest plusem, bo mogę używać plossli 32mm, 25mm i 20mm do obserwowania Księżyca i planet. Teraz położenie LG wypada niemal dokładnie w punkcie pod jaki optymalizowano C8. Różnica między tym co jest teraz a było kiedy do C8 miałem podpięty wyciąg steeltrack Baadera, kątówkę 2" i używałem tylko GPC 1,25 jest duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MaciekC6N napisał:

Co do konkretnego bino - poszukaj na astromart.com ogłoszeń kolegi Denisa Levatica. Gość sprzedaje różne odrestaurowane i zoptymalizowane bino, głównie odzyskane Zeissy, za bardzo rozsądne pieniądze. To są w zasadzie wyroby docelowe. O pracy Denisa możesz poczytać na forach binoviewers i Vendors forum na serwisie cloudynights. Pozdr

Denis Levatić przerabia nasadki mikroskopowe, dostosowując je do standardów astro. Aby znaleźć takie przekonwertowane bino Zeissa, nie trzeba szukać na astromarcie :original:

 

  

 

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2018 o 15:50, MaciekC6N napisał:

Teraz obserwuję C8 z bino Mark V. Z nasadką T2 i GPC Baadera 2,6 między nasadką a bino mam ogniskową ok. 5300mm, co akurat dla mnie jest plusem, bo mogę używać plossli 32mm, 25mm i 20mm do obserwowania Księżyca i planet. Teraz położenie LG wypada niemal dokładnie w punkcie pod jaki optymalizowano C8. Różnica między tym co jest teraz a było kiedy do C8 miałem podpięty wyciąg steeltrack Baadera, kątówkę 2" i używałem tylko GPC 1,25 jest duża.

To może być prawda tylko trzeba wziąć pod uwagę, że Mak i standardowe SCT to dwie różne konstrukcje. Nie miałem niestety SCT w swoich łapach za to 3 maki i w żadnym nie zauważyłem pogorszenia obrazu z bino. Te aberracje wynikłe ze zwiększenia ogniskowej w maku są na tyle szczątkowe, że praktycznie niezauważalne, takie jest moje zdanie.  Oczywiście trzeba walczyć o to, żeby jak najmniej odsunąć ognisko od założonego.

 

W dniu 14.12.2018 o 16:06, MaciekC6N napisał:

Największą różnicę widziałem jednak w używaniu bino Mark V z trypletem TS 107/700 bez korektora i z 2" korektorem BP 1,8 do refraktorów, oczywiście na plus tego drugiego rozwiązania.

A znowu ja się zakochałem w refraktorach po spojrzeniu przez ED100 z bino bez korektorów :) ale to było F9 a nie F7 a jak wiadomo barlowy i korektory pomagają światłosilnym sprzętom w obrazach z bino. Pamiętam jakie ciekawe obrazki pokazywał Taurus 500 z bino, barlowem i okularami GSO 20 mm SV. Samych okularów bez barlowa nie odważyłbym się wsadzić w wyciąg bo byłaby niezła kaszana :) 

 

Ciekawe rzeczy piszesz, chciałbym się przekonać na własne oczy jak dobrej jakości korektory zachowają się w dużym SCT czy APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy problem,to kupic dobrą nasadkę bino.To ,że jest dobrze skolimowana,wcale nie świadczy o tym,że pokazuje tak,jak zaprojektował ją konstruktor.

Mogą byc tory optyczne zbieżne i rozbieżne,przesuniete w prawo,lub w lewo ,w odniesieniu do osi nasadki ,tory optyczne przekręcone (żle sklejony pryzmat rozdzielajacy),duża nierównosc jasności torów optycznych.To tak z grubsza.I te wszystkie wady producent stara się załatwic przestawiając pryzmaty.

Pryzmaty powinne byc dociśnięte wkrętami,do odpowiednich miejsc w nasadce bino i tory optyczne powinne byc równoległe i symetrycznie do osi wlotu w nasadce bino.

Ostatnio natrafiłem bino SW i TS,które miały skośnie sklejony pryzmat rozdzielajacy.

Teraz wstępnie sprawdzam nasadkę bino tym co na fotkach.A równoległośc torów optycznych i przekręcenie torów,po wyjęciu wkładek z krzyżem.

Kolimator musi byc poprawnie ustawiony.

 

Obraz 1452.jpg

Obraz 1457.jpg

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksperymentuje  z  nasadkami  bino  juz  niemal  od roku liczba  mnoga jest tutaj na  miejscu ,poniewaz   mam  binonasadke  od  ikroskopu  pzo 1,5x  i  bino  sw   kupiana na  astrogiełdzie . obserwacje dwuoczne zaczynaja  przeważać  u  mnie  ze  wzgledu   na  niebywały komfort  i  wygode  obserwacji . po  kilku  miesiacach   tstów nasadka pzo trafiła  na  stałe  juz  do  refraktora  sw 102/1000 , z okularami  mikroskopowymi k.zeiss 15mm i pzo sk 25 mm . powiekszenie  wynosi  ok  160x ,i  bardzo  dobrej  jakosci  obraz , lecz tylko  na obiektach  US , obiekty  ds  jednak  juz  sa  za  ciemne.

  W  newtonie f5 po  testach  narazie  dziennych  i  Księzycowych bino sw  plus okulary  WO 20mm 66st i  sw 15mm66st moge  napsać ze  jakosc obrazu  jest   bardzo  dobra ,, Ksiezyc  zapiera  dech  w piersiach ech , niech  załuje  kto  nie widział ........zapomniałem dodać  ze  newton  nie  ostrzy bez barlowa ,  a  ze  mam  ich  cała  skrzynke dopasowywałem  je  wedle  uznania . CIEKAWOSTKA - zwykły  barlow 2x  { niebieskie warstwy} tzn samo  szkiełko wkreconew  nosek bino daje  znakomity  obraz  , pewnie  za sprawą krotnosci  ok 2,5x . Barlow  DO2,5x apo  moze  smiało  konkurować z  gso 2x ED  w apo  jest  delkikatnie  wieksze powiekszenie , 2xED  minimalnie ''uspokaja''  obraz , jak  dla mnie  na granicy  percepcji  moich oczu {obrazy dziennne, przu  nocnym astro raczej  nie  do wychwycenia} dodam jeszcze  ze  mam dwa barlowy dołaczone do bino -- 1,6x i 3x - pierwszy totalna  klapa , drugi  na siłe  moze  byc przydatny , ale  tylko   na  siłę.

2018-12-16_130847.jpg

2018-12-16_131029.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mierzył ktoś szerokośc pryzmatów,w bino Baader Planetarium.

https://www.baader-planetarium.com/en/downloads/dl/file/id/154/product/1265/instruction_manual_for_baader_maxbright_binocular_viewer.pdf

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.