Skocz do zawartości

Alpha Orionis


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Dzisiaj miałam czyste niebo, pierwszy raz od nie pamiętam już jak długiego czasu. Nic szczególnego, nietypowego nie obserwowałam. Nasycałam oczy widokiem Oriona, bo wiosną przyjdzie mi go porzegnać na ponad pół roku. Cudny pomarańczowo- czerwony nadolkbrzym typu widmowego M2Ib. Niezwykle jasna, 1- magnitudowa gwiazda o chłodnej powierzchni, której temperatura nie przekracza 3.500 K. 

Jest oddalona od Ziemi aż o 450 l.ś. ale mimo to wykazuje tak wysoką jasność wizualną. Zawszęcza to ogromnej jasności absolutnej. Betelgeza świeci blisko 100.000 razy jaśniej od Słońca. Za każdym razem, gdy na nią patrzę, przypomina mi się zdjęcie ukazujące autentyczną powierzchnię, tarczę gwiazdy... Zaledwie dla kilku innych gwiazd zdołano otrzymać podobne zdjęcia. Poniżej zamieszczam przykładowe, a także mój szkic z dzisiejszego wyjścia na obserwacje :)

 

image.png

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, wracałem późno w nocy z obserwacji przez ŁDZ i ciekawiło mnie, czy coś lukałaś ze swojego wzgórza, bo popołudniu było w Łodzi jeszcze pochmurno, ale nocą trochę gwiazd. Prawie 500 km zrobione w poszukiwaniu za utęsknioną pogodą, ale udało się wreszcie! No i m.in. 3cia gwiazda Keid na koncie - przy 240x widoczna nawet bezpośrednio, mi wydała się jakaś taka, hm, ciemno rdzawa. Poza lekką mgłą nad horyzontem - niezły seeing daleko w str. Poznania:) 

 

No i proszę kolejny szkic:) Patrzyłaś chyba z przykrywką, że narysowana gwiazda nie oślepia:) Dopiero niedawno dowiedziałem się, że w pra-obserwacjach Betelgeza wykazywała duże wahania jasności. Kilka stopni nad Alpha jest też niesamowity obiekt niemal przyklejony do Mu Orionis, który tonie w jej blasku (opisywany niedawno na forum) - ale po dłuższym marznięciu przekonałem się, że oprócz dużego zoomu, świetnego nieba i co najmniej 8 calowego lustra przydał by się jeszcze filtr...  Jutro rano zakrycie Saturna - najpierw przez chmury, a potem przez Księżyc:(

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

To pięknie! One są bardzo blisko siebie, w dodatku spora różnica jasności. Separacja ze dwa z groszami. A jaki kolor ma wtóny składnik? Bo widze, że obie typu O, w dodatku ten sam mega niski wskaźnik barwy (ok -0,20 B-V).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Majer, współczuję gastrycznych skojarzeń. I tak dobrze, że nic o pierdzeniu :D

Piotr, szkicuję ex tempore. W domu niczego nie poprawiam. Pewnie dopracowałabym gumką, gdyby np. zamiast kropki powstało mi coś rozmazanego etc, ale póki co nie zdarzyło się (niewiele tych ręcznych szkiców zrobiłam ;) ). Szkicuję ołówkiem, potem robię smartfonem zdjęcie, przesyłam do kompa, odwracam kolory, a jak jakaś gwiazda ma szczegónie intensywną barwę, to podkolorowuję ją w programie graficznym (wcześniej także kredką o "przeciwstawnej" barwie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.