Skocz do zawartości

Mocowanie 2" czy 1,25"?


cemetel

Rekomendowane odpowiedzi

Żadne :)

 

A konkretniej, po prostu okular o odpowiednio dużym polu widzenia i odpowiednio krótkiej ogniskowej musi mieć 2", żeby całe światło się "zmieściło". Dłuższe okulary maja 1,25", bo zwyczajnie 2" nic by im nie dały. 

Czyli krótko mówiąc, pewne okulary muszą mieć 2", a innym starczy 1,25". Żaden z nich nie jest gorszy czy lepszy - są po prostu inne. 

Za to wyciąg lepiej mieć 2",zeby dało się stosować oba typy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą zaletą stosowania wyciągu 2 calowego jest możliwość stosowania okularów w standardzie 2" jak i tych mniejszych 1,25",dodatkowo mamy możliwość kupna odpowiedniego adapteru do montażu aparatu typu lustrzanka oraz montaż korektora komy pod Astro fotografie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mamy wszystkie okulary w tym samym rozmiarze, to nie trzeba się bawić dodatkowo z przejściówką. Warto mieć wyciąg 2" z myślą o przyszłości, a poza tym wyciągi 1.25" i tak są pewnie marnej jakości(?) Przynajmniej widuję je tylko w tańszych sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cemetel napisał:

Witam,

   Jestem nowicjuszem na Waszym forum, stąd zapewne pytanie, które chcę zadać będzie się dla większości wydawało naiwne.

Ale do rzeczy - pytanie brzmi: jakie są zalety 2" mocowania okularów astronomicznych nad mocowaniem 1.25" ?

Mocowanie, wyciąg czy okular 1,25" / 2" można porównać do rurki o średnicy wewnętrznej 31 mm / 49 mm. Przez którą będziesz więcej widział?

Przy krótkich ogniskowych okularu wystarczy wyciąg 1,25. W miarę jak będzie zwiększała się ogniskowa okularu średnica rurki będzie ograniczała pole widzenia. Przykład na obrazku poniżej. Mały ma ogniskową 25 mm i pole 52 stopnie a duży ogniskową 26 mm i pole 82 stopnie.

25mm.jpg

Edytowane przez Bocian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

     Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Chociaż ja nie pytałem o wyciąg /bo oczywiście mam 2 calowy z przejściówką 1,25/. To jest oczywiste.  Natomiast bardziej interesowała mnie opinia wytrawnych "obserwatorów" o różnicach w stosowaniu okularów 2" i 1,25". Czy to rzeczywiście może mieć znaczenie np. dla "jakości" obrazu.

pozdrawiam,

Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można dodać że w planetarnych teleskopach Newtona z małym lusterkiem wtórnym nie ma sensu stosowania wyciągów 2 calowych gdyż wystąpiłoby winietowanie, to samo tyczy się teleskopów maksutowa z małym przelotem optycznym

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, cemetel napisał:

Natomiast bardziej interesowała mnie opinia wytrawnych "obserwatorów" o różnicach w stosowaniu okularów 2" i 1,25". Czy to rzeczywiście może mieć znaczenie np. dla "jakości" obrazu.

Jak już napisaliśmy, to kwestia czystej geometrii i optyki, a nie opinii :) Zwyczajnie jedne okulary wymagają 2", inne nie. Zwykle te 2" okulary mają większe pole własne, co często idzie w parze z jakością, ale nie jest to żadna reguła. Okulary należy oceniać abstrahując od ich średnicy mocowania. Np okular 10 mm nigdy nie będzie mieć 2", czy to kellner, czy Ethos, bo jest to niepotrzebne. Niektóre okulary, jak choćby ten Ethos mają jakby podwójne mocowanie 2" i 1,25", ale to jest wyłącznie kwestia wygody (potrzebnych redukcji) i okulary te w istocie są 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.