Skocz do zawartości

Najbliższe zakrycia planetoidalne w Polsce


Agent Smith

Rekomendowane odpowiedzi

3 minutes ago, Gajowy said:

Wg tego co czytam, zakrycie było zarejestrowane m.in. w Rumunii i w Izraelu. To oznacza, że zespół przewidywania LuckyStars były trafne. Tym większa szkoda, że w Polsce pogoda nawaliła :(.

 

Pozdrawiam,

Gajowy

 

A gdzie to się czyta? Forum jakieś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.03.2019 o 18:33, Agent Smith napisał:

filmowałem przy różnych czasach integracji zapalające się i gasnące w hipnotycznym jednosekundowym rytmie diody (tę oryginalną na GPS'ie, która gaśne z okazji okrągłej sekundy i tę dodaną wedle schematu Piotra - która się na tę okolicznośc zapala)

Tak, wiem że pachnie to desperacją lub manią prześladowczą ale rezultaty okazały się pouczające, interesujące i dosyć zaskakujące...nie wszystko jest tym, na co wygląda :)

Ale o tym przy  innej okazji - muszę powtórzyć doświadczenie z bardziej rygorystyczną metodyką.

Proszę się mnie podzielić wiedzą :) !

Informacje zakryciowe z Europy to lista PLANOCCULT - to są głównie raporty obserwacyjne innych obserwatorów, ale swoje też tam wysyłamy.

Link do subskrypcji: http://vps.vvs.be/mailman/listinfo/planoccult

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj mamy przechodzący przez PL bardzo szeroki pas zakrycia asteroidalnego. 

 

Bohaterka to 259 Aletheia, która o 21:45 UT (dla mojego miejsca obserwacji - Białystok) zakryje gwiazdkę UCAC4-475-051755 lub Gaia DR2 3714032532099594880 o jasności 11,2 mag.

Mapka pasa poniżej. 

 

259.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, monter napisał:

Mamy pozytywną rejestrację! Razem z Wojtkiem Burzyńskim za pomocą Newtona 12" złapaliśmy to zakrycie.

Super!

U mnie (okolice Tarnowa Podgórnego) raczej negatywne, podobnie w Borowcu. Spadek jasności byłby niewielki, wiec dla potwierdzenia zrobię jeszcze fotometrię i wykres.

 

Pozdrawiam,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznań, Łódź, Warszawa, Wrocław, Kraków w pasie zakrycia http://www.asteroidoccultation.com/2019_04/0408_18_59760.htm
W nocy 7/8 kwietnia, godz. 00:48 UT
Pogoda ma sprzyjać dla centralnej i zachodniej Polski.
 
Zjawisko dość trudne - niska jasność gwiazdy 12 stopni i niski spadek jasności 0,3 mag
Sumaryczna jasność podczas zakrycia 10,8 mag

melpomene.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycie (40) Harmonia w poniedziałek wieczorem o 21:30 UT, ma być dobra pogoda w centralnej Polsce.

Szczegóły efemerydy - jasność sumaryczna po złączeniu się obiektów: 11,3 mag, spadek jasności będzie mały lecz zauważalny: 0,6 mag. dość nisko na niebie - około 15 stopni.

0415_40_59834_MapE.gif

 

harmonia.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.