Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

tak to był pas oriona...

a spójrz troszkę niżej, tam to dopiero się dzieje...

A zaczynałem już wątpić czy to na pewno ten pas, jednak gwiazda była o wiele, wiele jaśniejsza od dwóch pozostałych, a żadna mapa czy program na to nie wskazywały :huh:

A niżej nie spojrzę :( Nic już nie widać, może później w nocy, gdy więcej ludzi pójdzie spać, latarń to jednak nie zgasi. Muszę koniecznie rozejrzeć się za jakimś miejscem gdzie można wyskoczyć w miarę łatwo i szybko by pozerkać w niebo, a gdzie nie ma dookoła drzew.

Ale to myśli na później, na razie otrzymuję (brr) nieprzebitą warstwę chmur...

 

Dzięki sumasie za miłe słowo, po cichu zaczynałem wątpić czy dobrze wybrałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jednak postanowiłem wziąć się za siebie, poprosiłem Mikołaja o "Niebo na weekend" :D (ambitnie przeglądam póki co) i szykuję się do pierwszej obserwacji (niestety pogoda nie dopisuje). No i problem z wyborem miejsca pozostaje, albo balkon w domu (wychodzi na mniej/więcej południe) albo podwórko u babci otoczone mniejszymi i większymi domkami :(

Witam :D

co do Mikołaja to ja w tym roku mam identycznie :D

a co do braku miejsca na obserwacje to możesz poprosić administratora bloku czy by niepozwolił wychodzic na dach bloku (ja z tym nie miałem problemu bo u mnie adminem jest mój sąsiad :banan: )

Co prawda całe zachodnie niebo jest rozjaśnione miastem ale zato od wschodu do południa jest super

nawet raz widziałem Droge Mleczna :lol:

a wracając do tematu :D to na tej mapce znajdź swa okolice http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=4513

potem poszukaj swej okolicy na www.mapa.szukacz.pl

nastepnie musisz dopasować te rozjasnienia do miast

i szukasz gdzie mamy czarne niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie witam wszystkich użytkowników tego forum :helo:

 

Jestem z terenu Zagłębia , astronomią zafascynowałem się na początku szkoły średniej , przez kilka lat należałem do PTMA i z tamtych czasów mam sporo kompletnych roczników Uranii . Z ówczesnego okresu pochodzi też mój pierwszy sprzęt obserwacyjny - refraktor własnej roboty oparty na obiektywie PZO 65/800 - kiepsko było przez niego widać z racji wykonania , ale i tak dawało mnóstwo radości .

Niedawno stare fascynacje powróciły choć w spokojniejszej formie i zakupiłem okazyjnie Soligora RT-1000 .

Pierwsze wrażenia obserwacyjne niestety przy nienajlepszej widoczności zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie . Teraz dokupię nieco optyki i powinno być OK.

W miarę wolnego czasu z chęcią będę zaglądał na forum .

 

Gorąco pozdrawiam wszystkich astromaniaków i życzę bezchmurnych i bezsennych nocy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Chociaż na forum zarejestrowałem się już dawno temu, to jakoś tak wyszło, że się nie udzielałem. Ale zamierzam to zmieńić. Na początek kilka słów o mnie. Mam na imię Andrzej, mieszkam w wiosce niedaleko Lublina, pod całkiem znośnym niebem. Mam 19 lat, jestem na pierwszym roku fizyki, niedługo będę członkiem lubelskiego PTMA. Niebo interesowało mnie odkąd tylko pamiętam, a przełomową dla mnie chwilą było, gdy jakieś 2 lata temu dzięki książce "Zobaczyć Wszechświat" dowiedziałem się że taka grupka gwiazd którą nazywałem "Mikrowozem" :) to są Plejady. Później zainstalowałem CdC, kupiłem na targu badziewną lornetkę, czytałem kolejne książki i coraz częściej gapiłem się w niebo. Od wiosny jestem szczęśliwym posiadaczem Synty, którą wybrałem dzięki pomocy szanownej Astrobraci. A teraz łapię doła, bo zapomniałem już kiedy ostatnio wyciągałem teleskop. Nawet teraz podczas przerwy świątecznej, gdy mam duzo czasu, to pogody ciągle brakuje. Założę się, że w czasie sesji egzaminacyjnej będzie piękne niebo <_<. Dobrze, że przynajmniej na Forum zawsze można liczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym moim sprzętem obserwatorskim jest lornetka

 

Chciałam nawiązać do tych słów i umieścić tu małe sprostowanie- otóż na Święta, dostałam cudny niemiecki teleskop VENUS chyba firmy BRESSER. Narazie nie miałam okazji go wypróbować, gdyż nad mym miastem wciąż wiszą mgły i chmury, ale i tak się cieszę...może uda mi się zamieścić niedługo jego zdjęcie. Ma mały celownik, statyw, wymienne soczewki i filtr słoneczny i księżycowy. Mimo iż się nie znam się na tym czy teleskop jest dobry czy nie, to mój uwarzam za wspaniały :flower:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć Altair!

 

Czy uczęszczałeś na spotkania PTMA w chorzowskim Planetarium? Bo jeżeli tak, to z dużym prawdopodobieństwem mieliśmy już okazję się spotkać lub zobaczyć... :)

 

 

Pozdrawiam i również życzę dobrego sprzętu i bezchmurnych nocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mogę powiedzieć o sobie? Astronomią interesuję się ponad 20 lat. Już pod koniec szkoły podstawowej porównywałem gwiazdy z atlasu gwiazd z niebem na żywo. I tak to się zaczęło. Po kilku latach z plastikowym refraktorkiem - mam go do dziś :D - gdzieś zainteresowanie osłabło, jednak zawsze lubiłem popatrzeć na stare, znajome gwiazdy. W końcu nie wytrzymałem i pasja wróciła. :lol:

Myślę, że dzięki Wam poszerzę moją wiedzę i zdobędę nowych przyjaciół pasjonatów.

Pozdrawiam.

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak bedziesz mial w planach kupic cokolwiek z sprzetu astro to najpierw na forum popytaj , czy poczytaj stare posty. Sprzet ma duze ograniczenia wynikle z srednicy jego obiektywu i szkoda kasy na teleskop " profesjonalny " z lustrem 76 mm za 200 zl . Znowu lorneka pod jasnym niebem jest uzyteczniejsza z 60 mm obiektywem niz 50 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam, lepiej sobie odpuść astronomię. Szkoda czasu, są dużo przyjemniejsze zajęcia B) .

Kurcze, od kiedy Ty jesteś z Gdyni? :rolleyes:

Już raz próbowałem i widzę, że na to nie ma lekarstwa :ha:

Z Gdyni jestem od zawsze, czyli odkąd pamiętam :rolleyes:, tylko teraz "czasowo" w Warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to chyba już jest, że jak od świąt towarzyszyły mi chmury nie do przebicia tak gdy w niedzielę niebo rozjaśniło się (ach co to było wstać o trzeciej w nocy i księżyc zobaczyć przypadkiem przez okno) ja musiałem z domu jechać do internatu w Szczecinie:( A tam jak wiadomo, niebo w nocy czerwone (kobiety pewnie nazwałyby to jakimś połamanym bordo, czy może nienasyconym, ale ja jestem tylko facetem, widzę mnie) a do tego dopadła mnie grypa i nici z wyjścia na balkon:( a co dopiero wieczorno-nocna wyprawa na łono natury! (wciąż namierzam dogodny punkt obserwacyjny, nie wymagam wiele, czarne niebo i brak drzew wystarczą:P)

Jedno co złapałem w niedzielę to Wenus i Marsa w pobliżu Księżyca (był pod nim po lewo, a CdC pokazywało jakoby miał być po prostu po lewo i przejść za jego tarczą, troszku martwi mnie taka dokładność:/) a teraz czekam na zdrowie, dwa tygodnie ferii pozwolą mi może wreszcie poznać podstawowe gwiazdozbiory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a CdC pokazywało jakoby miał być po prostu po lewo i przejść za jego tarczą, troszku martwi mnie taka dokładność:/

 

Może nie ustawiłeś dokładnie swoich współrzędnych w CdC?

Jak możesz to posłuż się gpsem.

Mnie taka pomyłka dużo kosztowała przy ostatnim zaćmieniu słońca :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopełniając konwenansów - mam na imię Bartek, mieszkam w Gorzowie Wlkp. Astronomia - hobby, w końcu dojrzało do zakupu sprzętu, żeby spróbować podpatrzeć to i owo. Na codzień układam bity w odpowiedniej kolejności za pomocą klawiatury i myszki.

 

Pozdrawiam,

Cane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Od maleńkości choruje na przewlekłą chorobe kręgów odcinka szyjnegoktóra, która powoduje, że bardzo często chodze z glową uniesioną do góry :D w dodatku jestem typem sowy-moja największa aktywność przypada w nocy :D , zapewne to te dwa czynniki sprawiły, że od dzieciaka kocham się w nocnym niebie!

 

Cztery miesiące temu zostałem szczęśliwym tatusiem..., moja córeczka ma na imię Synta, jest wspaniała,

od niej wszystko się zaczeło. Kiedy tylko mam czas (praca, praca i jeszcze raz praca) zgłębiam swoją wiedzę astronomiczną, a kiedy nie ma chmurek wyciągam swoją małą na spacer po niebie...

 

Od jakiegoś czasu czytam forum i musze powiedzieć, że to wspaniałe, że jest jeszcze na tym świecie miejsce gdzie można zaufać drugiemu człowiekowi-jesteście silniejsi od radia maryja i całej moherowej koalicji :helo:

 

Mam nadzieje, że znajdzie się tu dla mnie miejsce :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj wśród chorych, na podobne dolegliwości :D

choć zapewne wśród nas, sprawnych inaczej, pewnie i znalazło by się paru tego radiosłuchaczy, lubiących moher, co wcale nie przeszkadza we wspólnych zainteresowaniach :)

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Corka Synta to moze teleskop tez Synta, choc lepiej na poczatek lornetke i na jakims zlocie czy u znajomego polukac telepem . :Beer:

 

 

Oczywiście była też w użytku luneta dziadka, którą kupił u ruskich(zawsze coś), a pierwszy raz przez teleskop patrzylem jakieś sześć lat temu, gdy podczas szkolnej wycieczki w Czechach zahaczyliśmy o małe amatorskie obserwatorium teraz już wiem, że chłopaki mieli refraktorek i ustrzelili nam M45-nie mogli mnie oderwać od telpa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.