Skocz do zawartości

Budujemy Refraktor


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć chłopaki - mogę wtrącić?

Też mam w domu rurę 152/1200 (choć kiedyś potknąłem się o dane 152/1216).

Kiedy "zieleniutki" poszukiwacz sprzętu zastanawiałem się, dlaczego wśród rzeszy forumowiczów bodajże tylko Rysiu posiada taką "armatę" nie pomyślałem o tym, że trudno zakupić obiektyw i samemu sobie zmontować refraktor. Zresztą jestem okropnie ciekawy w jakich granicach zamkną się koszty szmodzielnej budowy.

W każdym razie jeśli w jakiś sposób będę mógł pomóc budującym pionierom przez wzgląd na to, że mogę coś pofotografować lub pomierzyć - polecam się :Salut:

Pozdrawiam

Ps: Dodaję parę fotek, krtóre akurat mam w kompie.

Img_0338.jpg

Img_0323.jpg

Img_0331.jpg

Img_0332.jpg

Img_0333.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Carlos.

Janusz oczywiście troszkę przesadził z tym namieszaniem. :rolleyes: Tak tragicznie z naszymi głowami nie jest aby w nich zamieszały zdjęcia Mead`a :D

 

Dzięki za zdjęcia. Oprawa i sposób jej mocowania jest inny niż w naszych obiektywach. Jeśli możesz to zważ samą tubę optyczną bez szukacza, tak dla porównania i powiedz ile diafragm masz w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

No i uprzedziłeś mnie Wieśku z odpowiedzią dla Janusza.

Po konstrukcjach jakie przeglądano w tym temacie :rolleyes:

No cóż, zdaję sobie sprawę, że nie kopiujecie synty, więc chodziło mi nie o optykę i jej parametry, lecz o rozwiązania techniczne, tudzież: wyciąg, diafragmy, itp.

Poza tym ja jeszcze jestem za "zielony", by namieszać Wieśkowi w temacie.

 

A co do pytań Wieśka:

1* Zważyłem tubę z szukaczem ~ 10 kg ( producent podaje 12,2 kg - ale nie wiem czy z obejmą, czy bez); zważę samą jeśli tylko napatoczy mi się lepszy sprzęt pomiarowy, niż waga łazienkowa, choć gdy stoję na niej, to niestety nie kłamie :D

2* W moim refraktorze zainstalowano trzy diafradmy

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie ciiiii co by nie zapeszyć. Przygotowuje się :) Zbieram , składam , dopasowuje .... Może coś z tego będzie na końcu lutego.  :rolleyes:

 

pozdr

DaVe

 

Kupiłeś u Ludesa obiektyw 152mm TRIPLET APO w oprawie......

Lepiej się odrazu przyznaj :)

 

Ostatnio coś wszyscy jacyś tajemniczy, budują coś po kątach .. i cisza jak po śmierci organisty.

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem trochę nad projektem fokusera i spłodziłem takie o to monstrum :)

Na razie jest trochę za masywny, trzeba będzie trochę odchudzić

 

Podejście było takie:

- maksimum robót na tokarkę, minimum na frezarkę

- możliwość łatwej rozbudowy na motofokus

- żeby nie winietował w przypadku zamontowania obiektywu typu f5~6 150mm

(jak za 2-3 lata chińczycy zaczną trzaskać cele 150 ED jak trzonki od łopaty

tak, że ceny osiągną sensowny poziom to będzie jakaś przebudowa :) )

- działał ze złączką kątową 2" i bez

- a poza tym żadnych kompromisów :)

 

Posuw tulei wyciągu realizuje śruba, długość regulacji ~200mm, średnica wewnętrzna wyciągu 3". Mimośrodowe tulejki na których osadzone są łożyska dają możliwość skolimowania osi optycznej obiektywu z osią tulei wyciągu.

 

Materiały:

wyciąg, prowadnica nakrętki - stal nierdzewna

korpus, przejściówka tubus-fokuser - aluminium jakieś

nakrętka - teflon, chyba (jeszcze nie wiem)

śruba pociągowa - standardowa szpilka M10 na metry

reszta brąz i stal węglowa

ogolny.jpg

rolki_profil.jpg

nakretka_tyl.jpg

przod.jpg

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Bartolini..... fajnie to wykombinowałeś, będziesz miał unikalny wyciąg.

Bardzo precyzyjny, ale też śrubą się okręcisz trochę. Idealny do motofokusa i aż się o niego prosi przy takiej konstrukcji.

Można by wogóle z łożysk zrezygnować i zastosować tuleje z teflonu, ale będzie lżejszy w prowadzeniu i one dają mase uroku temu wyciągowi. :D

 

Pomysł ekstra, zobaczymy jak skomplikowany będzie w wykonaniu?

Uruchamiaj tokarkę niema na co czekać ...

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, to jest właśnie to (łożyska prowadzące) o czym myślałem gdy Adamo miał wyciągowe zamiary.

Tyle że bez autofocusowych zamiarów zrobiłbym napęd tradycyjny (cierny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu zaopatrywałem się w wałki i rury aluminiowe w : PHU "AGROMA" Sp z oo ul.Wyścigowa 58 (3398091) , www.agroma.wroc.pl,

 

Ten telefon jest nieakutualny - nie ma takiego numeru - obecnie to jest dobry numer 071/ 7950 346

 

Dzwoniłem - Pan powiedział że w chwili obecnej nie mają ani piły do cięcia takich średnic ani takiego pręta - W poniedziałek ma być dostawa prętów . Decydują się też właśnie czy zakupić maszyne do cięcia takich prętów . Jeśli zarząd zdecyduje to w poniedziałek powinni już ciąć takie pręty. ( w przeciwnym wypadku sprzedaja tylko na metry )

Cena pręta to 18 zl za kg+vat (metr to 47,7 kg)

 

oraz na Krzemienieckiej 60a  tam jest  firma KOVOHUTE Poland sp zoo.(3577235). Można też zobaczyć na Robotniczej 16 (Centrozłom).

 

 

Dzwoniłem - nie maja takich rzeczy jak pręt alu o średnicy 150 mm

 

 

powoli zaczynam sie zastanawiać nad rurą . Czy wie ktoś może czy jest coś takiego jak rura o średnicy wewnetrznej 141mm (grubośc scianki - minimum 4 mm)

 

pozdrawiam

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

ps.Po raz kolejny dementuje plotke - na razie nie tworze żadnego refraktora  ( bo ide od podstaw :) )

Pozdr

DaVe

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6229

- kupil skyluxa na szukacz :)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6379

- sprzedal CG5 (no to ma juz troche kasy) :)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6634

- opylil okulary (kasy co raz wiecej) :)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6355

- kolejne okulary spylone :)

 

Chyba uzbieral juz na APO 140mm z nowosybirska :)

 

http://www.lzos.ru/en/astro_apohr.htm

 

A teraz kombinuje nad tuba :)

 

No DaVe, nie daj sie prosic :) Bo takimi metodami to Ci zaraz Kecka by ATM wywrozymy :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Czy wie ktoś może czy jest coś takiego jak rura o średnicy wewnetrznej 141mm (grubośc scianki - minimum 4 mm)

 

Niestety obawiam się , że rury o takiej średnicy nie produkują. W katalogu wyrobów

z aluminium największa średnica to 80 mm i ścianka 10 mm. Zerknij na stronę

www.metale.pl

Pozdrowienia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DaVe na www.metale.pl właśnie jest ogłoszenie jakiś dwóch firm, które oferują rurę 150x4mm.

 

http://www.metale.pl/metale/magazyn/index.php?mag=mn&w=

 

Sam jestem chętny na 1 metr takiej rury (chociaż 150x3mm byłaby dla mnie lepsza, chyba zadzwonie do tej firmy w Michałowicach, jak to te koło Wrocławia to by mi nawet pasowało(druga oferta jest

z Lublina :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie małe pytanko ponieważ z optyki jestem ciało doskonale ciemne i to z całkowitym wewnętrznym załamaniem :):Boink:

 

Dzisiaj korzystając z ładnej pogody ustawiłem mój obiektyw (152/1200) na stole tak, aby był skierowany na słonko, za obiektywem ustawiłem kartkę papieru, na której uzyskałem obraz bardzo jasnego krążka o średnicy ok. 12mm.

Krążek miał ostrą krawędź dla odległości 1170 +-10mm od tylnej powierzchni soczewki obektywu. Czy wyznaczyłem ogniskową obiektywu, a ten krążek to

tylko tarcza słoneczna, czy też całe światło zebrane przez obiektyw ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie małe pytanko ponieważ z optyki jestem ciało doskonale ciemne i to z całkowitym wewnętrznym załamaniem :)  :Boink:

 

Dzisiaj korzystając z ładnej pogody ustawiłem mój obiektyw (152/1200) na stole tak, aby był skierowany na słonko, za obiektywem ustawiłem kartkę papieru, na której uzyskałem obraz bardzo jasnego krążka o średnicy ok. 12mm.

Krążek miał ostrą krawędź dla odległości 1170 +-10mm od tylnej powierzchni soczewki obektywu. Czy wyznaczyłem ogniskową obiektywu, a ten krążek to

tylko tarcza słoneczna, czy też całe światło zebrane przez obiektyw ?

 

Uzyskałeś obraz Słońca.

Jest on utworzony przez CAŁE ŚWIATŁO ZEBRANE PRZEZ OBIEKTYW! W rysowaniu przedmiotu biorą udział wszystkie promienie przechodzące przez źrenicę wejściową obiektywu. Zauważ, jak przysłaniasz obiektyw nadal masz obraz całego Słońca tylko coraz ciemniejsze, poprostu coraz mniej światła tworzy obraz.

Chodziło Ci pewnie o obraz źrenicy wejściowej obiektywu.

 

Ostry obraz Słońca powstaje w odległości ogniskowej od.... tzw. tylnej płaszczyzny głównej obiektywu. Nie wiedząc, w którym miejscu leży ta tylna płaszczyzna główna - nie możesz bezpośrednio zmierzyć ogniskowej.

 

Równanie soczewki:

1/x + 1/y = 1/f

 

x jest odległością przedmiotu od płaszczyzny głównej,

y jest odległością obrazu od płaszczyzny głównej,

f jest ogniskową soczewki.

 

Jeśli podstawimy odległość przedmiotową nieskończenie wielką (bardzo dużą w porównaniu z ogniskową) to otrzymamy":

0 + 1/y = 1/f

czyli y = f

obraz powstaje w ognisku.

 

Płaszczyzna główna to taka płaszczyzna prostopadła do osi optycznej (czyli osi symetrii soczewek), w której następuje załamanie promieni padających.

Dla teoretycznego przypadku - tzw. soczewki cienkiej i symetrycznej - płaszczyzna główna leży w środku soczewki.

W układach wielosoczewkowych a także w realnie występujących soczewkach (które nie są "cienkie"), występują dwie płaszczyzny główne - przednia (przedmiotowa) i tylna (obrazowa).

Ciekawostka - w teleobiektywach płaszczyzna główna obrazowa leży zwykle POZA układem soczewek.

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nie sądzisz Cygnusie ża zamiast pisać o abstrakcyjnej dla kolegi II płaszczyźnie głównej obiektywu lepiej wprowadzić pojęcie ogniskowej czołowej gdzie odległość mierzymy od wierzchołka soczewki do puntu ogniska na osi :unsure: i wtedy napisałbyś koledze że ogniskowa czołowa zmierzona Słońcem wynosi u niego 1170 +-10mm, prawda że to dużo prostsze do zrozumienia i bardziej czytelne określenie :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzisz Cygnusie ża zamiast pisać  o abstrakcyjnej dla kolegi II płaszczyźnie głównej obiektywu lepiej wprowadzić pojęcie ogniskowej czołowej gdzie odległość mierzymy od wierzchołka soczewki do puntu ogniska na osi  :unsure: i wtedy napisałbyś koledze że ogniskowa czołowa zmierzona Słońcem wynosi u niego 1170 +-10mm, prawda że to dużo prostsze do zrozumienia i bardziej czytelne określenie :helo:

Masz rację.

Ale nigdy nie mogę zapomnieć szoku jaki przeżyłem, jak zobaczyłem na rysunku że płaszczyzna TELE leży przed obiektywem... albo że w lustrzance zastosowano obiektyw 18 mm ogniskowej, to jest mniej niż szerokość lustra.

Tak więc zawsze pozostaję w złudnym przekonaniu że ktoś może..... jakiś rysuneczek promieni gdzieś zechce obejrzeć i nawet do tego prowokuję! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.