Skocz do zawartości

Budujemy Refraktor


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Będę robił przejściówkę tuleja wyciągu-diagonal 2" antaresa i nie wiem za bardzo na jaki wymiar to zrobić, teoretycznie dwa cale to 50,80 mm , ale w jakich tolerancjach są wykonywane wałki, a w jakich otwory dla sprzętu optycznego, dla standardu 2" ?

 

Może JanuszP jako osoba zajmująca się wykonywaniem tego typu par coś podpowie? :rolleyes:

 

Ewentualnie jak ktos ma taki diagonal Antaresa i suwmiarkę lub mikrometr to bardzo prosiłbym o zmierzenie i podanie wyniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Otwór 2" powinien mieć wymiar nominalny 50,87 +0,03mm

Wałek 2" powinien mieć wymiar nominalny 50,80 -0,05mm

Jeśli oczywiście detale toczone są w ściskach a jeśli bezpośrednio w szczękach to tolerancje trzeba podwoić i robić luźniejsze pasowania :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolini wyciąg wygląda fajnie, masz możliwość regulacji tych łożysk na mimośrodach aby perfekcyjnie wyosiować wyciąg?

Jak pamiętam z rysunków to wyciąg będzie się wysuwał za pomocą prowadzenia śrubą, 1 obrót śuby 1 mm wysuwu. Ciekaw jestem jaką drogę pokonują nasze wyciągi podczas zmiany okularów. Może być tak że trochę tą śrubą będziesz się musiał okręcić, ale precyzja ustawienia będzie duża.

 

BDW. też mam kątówkę Antaresa :)

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimośród ma wartość ok. 0,8-0,9mm, głównie chodziło mi o zniwelowanie niedokładności. Jeśli chodzi o śrubę to myślałem nawet żeby do ręcznej manipulacji zrobić ją np. M12 z gwintem wielokrotnym, ale to masakra ze zrobieniem nakrętki.

Na razie zastanawiam sie nad statywem i glowicą. Głowica to będzie azymutal a statyw planuję raczej niebanalny ;) , jak się dzisiaj wyrobię to wrzucę rysunki.

 

Zastanawiam si nad pomalowaniem potem wszystkich części metalowych lakierem młotkowym, fajnie by zamaskował mizerię wykonania :) tylko nie wiem jeszcze gdzie go dostać.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viaderny z tego co widzę to w gwint w oprawie wkręciłeś pierścień, a na niego nasadziłeś rurę i zazmocowałeś ją wkrętami?

 

Dokładnie tak. Rura ma większą średnicę 130mm więc takie rozwiązanie było możliwe i chyba jedyne. Uprościło to kontrukcję gdyż nie musiałem robić żadnych gwintów na rurze. Pozatym gdy patrzę w złączkę bez okularu to widzę cały obiektyw i kawałek oprawy ale nie widzę samej rury także większa średnica tuby ma swoj zalety.

Przed chwilą robiłem pierwsze testy na montażu z ławki ogrodowej i kubła na śmieci, żaden konkretny obiekt tylko przypadkowe gwiazdy będące akurat w polu widzenia.

Efekt lux, gwiazdy jak mówi Rysiek "szpileczki" :)

Ale jestem "zjarany":... :D

 

Teraz będę miał trochę czasu w weekend to pokaże rysunki i zdjęcia pierścieni , wszystkie wymiary i podam dokładny kosztorys mojej wersji.

 

Z prac przy OTA zostało malownie proszkowe , wyczernienie wnętrza i zamocowanie dafragm.

 

I czekam na Bartoliniego z jego pomysłami na montaż bo kosz na śmieci i ogrodowa ławka ma zbyt duży PE. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez dłuższy czas szukałem „słynnego” obiektywu PZO aby zrobić sobie travelerek typu „Pronto”. Gdy pojawiła się mozliwość zakupienia kompletnego obiektywu achro 127/1000 i 152/1200 Antaresa a ceny PZO zaczęły dochodzić do 400 zł, podjąłem decyzje – „sto dwudziestka”

 

Po dwóch miesiącach konsultacji z Januszem, Ryśkiem i innymi kolegami z forum, wielu perypetiach mój refraktor ujrzał pierwsze światło.

Nie muszę chyba mówić że we własnoręcznie wykonanym teleskopie wszystko wygląda dwa razy lepiej . Takie miłe złudzenie optyczne. :D

 

 

Oto kalkulacja cenowa budowy mojego refraktora.

A więc na pierwszy ogień elementy:

- obiektyw Antares 127/1000 mm ACHRO - 660 zł

- rura duralowa PA6 130x2 mm/1000 mm - 36 zł

- pręt ALU fi 130mm – długość 120 mm - 99 zł

- wyciąg 2 cale długi (Astrokrak) - 295 zł

- „jaskółka” łącząca wyciąg z kątówką - 70 zł

- złączka kątowa Antares 2 cale - 395 zł

- obejmy do tubusa fi 130mm - 70 zł

 

 

Robocizna i pozostałe materiały i koszty :

- cięcie pręta na dwa pierścienie - 32 zł

- toczenie pierścieni i rury - 250 zł

- malowanie proszkowe tubusa , pierścieni i odrośnika - 50 zł

- farba czarna mat do wyczernienia tubusa - 12 zł

- materiał na diafragmy i wykonanie w moim przypadki gratis

 

Proszę zauważyć że ta kalkulacja odnosi się do mojego stylu pracy, będzie ona inna gdy zrezygnujemy z prac powierzonych jeśli dysponujemy odpowiednim zapleczem warsztatowym, lub gdy zastosujemy inne elementy jak wyciąg czy łączka np. WO

 

Tak więc po podsumowaniu wychodzi

- całkowity koszt wykonania refraktora - 1969 zł

- satysfakcja + 1900 zł :D

Saldo: 69 zł !!!!

 

Więc jak widać w ostatecznym rozrachunku refraktor kosztował mnie 69 zł gdyż aby mieć tyle radochy jaką miałem przy pierwszym spojrzeniu w gwiazdy moim sprzętem musiałbym wydać ok. 1900 zł na inne „używki” aby osiągnąć porównywalny stopień „uszczęśliwienia” organizmu.

 

Montaż przede mną ale na Roztoki zdążę :lol:

via127c.jpg

via127d.jpg

via127e.jpg

via127f.jpg

via127g.jpg

via127h.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam dalej na tą kątówkę, a poza tym dramat, w ciągu najbliższych dni przesądzi się czy nie będę pracował w okolicach Warszawy, a wtedy mogę się nie wyrobić do zlotu :(

 

Jeśli chodzi o koszt OTA w moim wydaniu to wydaje mi się, że za samą robociznę trzeba by policzyć z 1000 zł, nie licząc kosztów materiałów. Maksymalnie ~1500zł

Wszystko zależy czy na prowincji czy w dużym mieście, czy jest to oficjalne zlecenie czy "fucha", czy wykonawca jest dobrym znajomym albo krewnym.

 

Materiały:

-obiektyw 152mm f8 (990 zł)

-łożyska 6800 lub 68100 (6 szt po 8 zł)

-rura 2m PCV fi 150mm (45zł)

-wałek z brązu fi 30 x 500mm (10zł)

-Resztę materiałów (tuleje rury blachy) można zakupić złomie za jakieś 10-20zł

 

Napewno mając do dyspozycji frezarkę wiele elementów można wykonać dokładniej i bardziej elegancko.

 

Także koszt tuby to około 2000-2500 zł

 

aha no i kątówka 2" antaresa, taka sama jak ma Viaderny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechać, przyjadę tyle, że chyba się nie wyrobię z całym telepem, parę roboczo-dni pracy jeszcze wymaga.

A jak do ostatniej chwili będę robił, pogody na zlocie nie będzie to mi towarzystwo zrobi jeszcze "Misję na Marsa" (mam nadzieję, że niskie to schronisko) chociaż tyle ludzi robi różne telepy że na "misję ratunkową" "chińscy ochotnicy" się znajdą :)

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechać, przyjadę tyle, że chyba się nie wyrobię z całym telepem, parę roboczo-dni  pracy jeszcze wymaga.

A jak do ostatniej chwili będę robił, pogody na zlocie nie będzie to mi towarzystwo zrobi jeszcze "Misję na Marsa" (mam nadzieję, że niskie to schronisko) chociaż tyle ludzi robi różne telepy że na "misję ratunkową" "chińscy ochotnicy" się znajdą :)

 

Weź go w stanie takim jaki będzie !, obejrzymy kostrukcję, a to fatum z pogodą ciąży na kupnych teleskopach a nie na ATM`ie, ja jak swój złożyłem do kupy to tej nocy pojawiło się piękne niebo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gratulacje :helo::notworthy:

Pięknie się prezentuje, kolimuj i loookaj w niebo, na pewno będą takie solidne pobrazy jak robota, którą w to włożyłeś.

Powodzenia

p.s. nie chrzcij go szampanem, zbyt twarda butelka, no i jeszcze tylko napis "VIADERNY" na tubusie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje :helo:  :notworthy:

Pięknie się prezentuje, kolimuj i loookaj w niebo, na pewno będą takie solidne pobrazy jak robota, którą w to włożyłeś.

Powodzenia

p.s. nie chrzcij go szampanem, zbyt twarda butelka, no i jeszcze tylko napis "VIADERNY" na tubusie :lol:

 

Dzięki Carlos.

Właśnie piję z tej okazji może nie szampana ale i nie herbatę. Przed chwilą sprawdzałem maszynę na księżycu "z ręki" i mimo chmurek obraz super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie mam porównania z innymi typami sprzętu, ale jak pierwszy raz spojrzałem przez swoją lunetę i wywołałem pierwszą fotkę księżyca, to byłem w szoku. Za tą kasę taki refraktor cieszy jak ... , Ciebie bo sam go zmontowałeś, mnie bo miałem farta jak diabli, że mogłem spoooookojnie zamówić u koleżanki w USA i czekać, aż z kontenerem przesiedli się do Polski.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.