Skocz do zawartości

Budujemy Refraktor


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś po 2 miesiącach prac skończyłem refraktor. Całość jak na zdjęciu waży dokładnie 6 kg. Dla porównania wielkości - płyta cd ze sky map`em :)

Pod koniec tygodnia będzie gotowy montaż AZ.

Teraz okres prób, kolimacji i testów.

Piękny.

Ja bym go nazwał - niezłe VIADRO albo nawet VIADRA, bo przyznam, że podnosi (na duchu)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc Viaderny będziesz sklecał azymutala? :)

Ja w weekend będę kończył tubę, i wrzucę rysunki azymutala, kupiłem już na głowicę 4 łożyska stożkowe tylnej piasty do malucha d=26 D=52 (25 zł za sztukę)

 

Na razie w Grójcu rezyduję i robota stoi ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc Viaderny będziesz sklecał azymutala? :)

Ja w weekend będę kończył tubę, i wrzucę rysunki azymutala, kupiłem już na głowicę 4 łożyska stożkowe tylnej piasty do malucha d=26 D=52 (25 zł za sztukę)

 

Na razie w Grójcu rezyduję i robota stoi ;(

 

Tak, dostałem statyw geodezyjny i azymutal będzie do czasu aż uzbieram na porządną głowicę EQ.

Montaż będzie podobny do tego który pokazałeś na zdjęciu wcześniej, zobaczymy czy będzie wystarczająco stabilny. Niestety nie bedzie miał mikroruchów gdyż docelowo chce mieć dobry EQ z napędami w obu osiach. Wygoda podczas obserwacji to dla mnie podstawa.

Czekamy na rysunki i zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viadra , dobre :)

Natrudniejsze co jest w budowie refraktora to wymyslenie dla niego nazwy :)

Andee jakie refraktory robisz, powiedz cos więcej

 

3" super APO f6 z osprzetem WO i 65mm achromat jako szukacz/guider (w zaleznosci od uzytego okulara) do wczesniejszego...

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zwykle przerost formy nad treścią ale to w tym przypadku nic nowego  <_<

 

Odezwal sie znow ten ktory zachowuje w temacie idealna rownowage, diler pozal sie Boze... Nie masz pojecia o czym piszesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wrecz przeciwnie mam i to ogrowmne w przeciwieństwoe do Ciebie bo sprzedałem obu Panom obiektywy na refraktory, pomagałem w budowie a teraz je kończą budować a twoje "super"Apo brzmi jakbyś się chciał w prostacki sposób przy nich dowartościować ze swoim 3,5" kikutem :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrecz przeciwnie mam i to ogrowmne w przeciwieństwoe do Ciebie bo sprzedałem obu Panom obiektywy na refraktory, pomagałem w budowie a teraz je kończą budować a twoje "super"Apo brzmi jakbyś się chciał w prostacki sposób przy nich dowartościować  ze swoim 3,5" kikutem :Boink:

 

Kikutem lecz umyslowym i prostakiem jakich malo jestes wlasnie ty. Pomagasz jedynie dlatego ze sprzedales. Jeszcze raz pisze, nie prowokuj...

 

Ostanio chyba jestes mocno zestresowany, nie szukaj nastepnych stresow bo moze zabraknac ci miejsca do ich wyladowania.

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ludzie. Nie zdzierzylem. Czy moglibyscie zalatwiac tego typu wojny na PW? To jest watek o budowie refraktora....

 

Pozdrawiam.

 

Dzięki Hans.

Andee muszę Cię trochę zmartwić, w moim przypadku Janusz mi pomagał (omawiałem z nim pewne szczegóły odnośnie konstrukcji i jego firma wyczerniła mi tube matem optycznym bo ten który kupiłem w sprayu był "mało matowy"), konsultowałem się również z i innymi kolegami z Naszego forum jak Rysiek, DaVe, Bartolinii, Mateusz Z itp..

 

I myślę że temat A versus A jest zamknięty w tym wątku i Andee lepiej przyznaj się z kąd wykombinowałeś ten 3 calowy obiektyw APO do tego Travelerka bo niestety oprócz firmy TMB nigdze w europie nie widziałem oferty obiektywów semi apo i apo.

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mialbys mnie martwic, martwia mnie jedynie wynurzenia JP.

 

Co do obiektywu to przed zakonczeniem budowy rekraktora nie chcial bym ujawniac gdzie go kupilem, taki maly kaprys i sekrecik. Wszystko w odpowiednim czasie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc Viaderny będziesz sklecał azymutala? :)

Ja w weekend będę kończył tubę, i wrzucę rysunki azymutala, kupiłem już na głowicę 4 łożyska stożkowe tylnej piasty do malucha d=26 D=52 (25 zł za sztukę)

 

Na razie w Grójcu rezyduję i robota stoi ;(

 

tfu, tfu, :) 12,5 za sztukę czyli komplet 4 łożysk do głowicy kosztuje 50 zł.

 

A tak off topic, to moment ukończenia OTA się oddala, ponieważ przeprowadzam się do Warszawy ,a działać będę mógł tylko w weekendy :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mialbys mnie martwic, martwia mnie jedynie wynurzenia JP.

 

Co do obiektywu to przed zakonczeniem budowy rekraktora nie chcial bym ujawniac gdzie go kupilem, taki maly kaprys i sekrecik. Wszystko w odpowiednim czasie...

Ande, skończmy z tą wymianą poglądów. Mam ostatnio dość :angry: Taki fajny temat o budowie refraktorów :banan: Panowie, gratulacje :notworthy: Końcowy efekt pracy Wieśka wizualnie rewelacyjny. No i satysfakcja, że sam zbudował ! Ande i Bartolini, czekam na dokumentację i efekt końcowy. To co zamieścił Wiesiek może być pomocne dla wielu astroamatorów, którzy lubią "zrób to sam" :D Mój refraktor w tej chwili przechodzi drobny tuning i stoi rozebrany w "drobny mak" (nie mylić z Maksutowem) :ha: Jak widać nawet po Ludesie są do poprawy drobne detale w jego tańszych modelach. O efektach Waszej pracy i moim tuningu niebawem. Do zobaczenia :Beer:

Ps. Wiesiek, nazwa Viaderny na tubusie byłaby lepsza niż Takahashi, TMB czy AP. Te trzy firmy wymiękają przy efekcie Twojej pracy :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ryśku za słowa uznania :lol:

Jeszcze troszke pracy przedemną głównie kosmetycznej.

Na zlocie bedziemy go kolimować i testować.

 

A dziś montaż wstępnie złożony !!! Działa :helo:

 

Koszt wykonania:

- statyw geodezyjny - 20 zł (wiem że szok :) )

- materiały + koszt toczenia - 200 zł

 

Całość - 220 zł

via127i.jpg

via127j.jpg

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie  :D Refraktor Viaderny na montażu Giro 4 Viaderny  :notworthy:  :banan:

 

Heheee.. mój montaż ma cztery razy więcej różnych pokręteł niz Giro 4 ale przez to drgania gasną dłużej :) Ale wyznaję zasadę że wygląd montażu jest najważniejszy, jego stabilność to parametr wtórny. :D

 

Sprzęt przetestowany na Jowiszu , Saturnie i Księzycu :).

Daje piękne obrazy, wczoraj obserwowałm przejście IO przez tarczę (lantan zoom 8-24 + barlow 2"), pełny sukces.

Saturn - Cassini - żyleta, pięknie widoczny cień planety na pierścieniach.

DS test na zlocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.