Skocz do zawartości

Budujemy Refraktor


Viaderny

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o diafragmy to chyba zrobię je w ten sposób:

Mam jeszcze kawałek tej rury PCV fi 160x4, potnę ja na 20-30mm pierścienie, wytnę część obwodu i skleję żeby mieściły się na wcisk do tuby.

Od czoła nakleję krążki wycięte ze zdjęć roentgenowskich, są dość sztywne, mają taką trochę chropowatą powierzchnię i nie zwijają się same w rulon. Fajna byłaby też taka kalka z tworzywa, jaką używa się do kreślenia map geodezyjnych, tylko nie wiem czy taką teraz gdzieś dostanę. Na koniec pomaluję wszystko czarnym matowym lakierem w spray'u

Nie podoba mi się to.

Diafragmy powinny być jednak solidniejsze niż z poliacetatu! Co prawda - ciśnienie światła ich nie wygnie, nawet przy obserwacjach słonecznych ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolini!!! ale co zrobisz z ostatnimi (najbliżej obiektywu) diafragmami tam stożek zasłonięcia będzie wchodził na te obejmy? pomyśl czy one nie będą widoczne przez wyciąg? czyli czy diafragmy napewno je zasłonią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diafragmy prawie O.K. poza zbędną już ostanią :Boink:

 

Mówisz Januszu o schemacie zaproponowanym przez McArti'ego?

 

 

Z tymi pierścieniami to może być problem w pierwszej diafragmie, napewno im krótsze tym trudniej to potem wkleić do tuby myślę że można te pierścienie skrócić do jakiś ~5mm

Jeśli chodzi o solidność to na pewno niezłe byłyby diafragmy z blachy aluminiowej 0,5~1mm, ale temat aluminium juz przerabiałem i mam dość :)

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolini!!! ale co zrobisz z ostatnimi (najbliżej obiektywu) diafragmami tam stożek zasłonięcia będzie wchodził na te obejmy? pomyśl czy one nie będą widoczne przez wyciąg? czyli czy diafragmy napewno je zasłonią?

 

 

Te diafragmy można wkleić bez obejm w jakiś bardziej karkołomny sposób ponieważ jest do nich dobry dostęp. Największy zgryz jest z diafragmami po środku tuby (rura ma długość 850mm) ponieważ jest słaby dostęp żeby tam manipulować łapami :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diafragmy prawie O.K. poza zbędną już ostanią :Boink:

ta ostatnia jest z poprzednich wersji :Boink:

 

bartolini jeżeli rura jest 850mm to problem jest tylko z jedną tą 475mm (od tyłu tylko 375mm) reszta jest w miare płytko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda korpus wyciągu w stanie surowym. Jeszcze troche poprawek i malowanie.

 

Na razie problem jest z łożyskami. Potrzebuję 6 łożysk 6800ZZ, na razie składałem zapytanie w http://www.orionht.pl/ to wyskoczyli z ceną 15 zł Brutto :wow: za sztukę, a takie samo łożysko tylko że nie kryte jest na http://www.gieldalozysk.pl/ po 5 zł

Spróbuję jeszcze na http://sdi.complexmetal.com/indexg.php tylko ten sklep jakiś dziwny. Jest "wrzuć do koszyka" "kup teraz" a nie podają nawet orientacyjnej ceny :) . Próbowałem sie zarejestrować, są dwie opcje:firma lub osoba prywatna, opcji osoba prywatna niestety zaznaczyć nie można :) . Potwierdzenie rejestracji jest telefonicznie a nie przez net i akurat nie odebrałem od nich telefonu, a potem dałem sobie spokój. Napisałem maila do ich konsultanta z pytaniami o co chodzi, a on nie odpowiedział mi mailem tylko " proszę podać numer telefonu to porozmawiamy" :)

lastscan.jpg

lastscan2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda korpus wyciągu w stanie surowym. Jeszcze troche poprawek i malowanie.

 

Na razie problem jest z łożyskami. Potrzebuję 6 łożysk 6800ZZ, na razie składałem zapytanie w  http://www.orionht.pl/ to wyskoczyli z ceną 15 zł Brutto   :wow:  za sztukę, a takie samo łożysko tylko że nie kryte jest na http://www.gieldalozysk.pl/  po 5 zł

Spróbuję jeszcze na http://sdi.complexmetal.com/indexg.php tylko ten sklep jakiś dziwny. Jest "wrzuć do koszyka"  "kup teraz" a nie podają nawet orientacyjnej ceny :) . Próbowałem sie zarejestrować, są dwie opcje:firma lub osoba prywatna, opcji osoba prywatna niestety zaznaczyć nie można :) .  Potwierdzenie rejestracji jest telefonicznie a nie przez net i akurat nie odebrałem od nich telefonu, a potem dałem sobie spokój. Napisałem maila do ich konsultanta z pytaniami o co chodzi, a on nie odpowiedział mi mailem tylko " proszę podać numer telefonu to porozmawiamy" :)

Nie łapię jak ten wyciąg ma wyglądać, ale czy nie lepiej było sobie sprowadzić przez DO od Baadera elegancki wyciąg do refraktorów w cenie ok. 185 euro?

2957250.jpg

2957252.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazanie jest właściwie takie same jak prezentowałem kilka postów wcześniej.

Tylko korpus nie jest zrobiony z jednego kawałka aluminum. Na tamtych rysunkach śruby są wkręcane w korpus, tutaj śruba przechodzi przez dwa ucha.

 

A propos 180 euro to w tym wyciągu materiały będą mnie kosztowały ok. 100-150 zł i trochę roboty w wolnych chwilach, całość jest całkowicie mój hand made, toczenie, wiercenie, spawanie :)

Zarabiam aktualnie taką kasę, że koszt samego obiektywu jest zblizony do moich miesięcznych zarobków :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, jakich rolek? Przecież Bartolini pisze, że to KORPUS wyciągu, a takie chyba raczej się nie przesuwają? Chociaż, może to ja czegoś nie kapuję...? :blink:

 

No ja rozumuluje że to jest korpus w którym będzie jeździł wyciąg przesuwany rolkami wiszącymi na tych uchach. tak jak na tym rysunku co bartolini dał wcześniej gdzieś.

 

Jedna uwaga czy wyciąg bedzie miał srednice 2"? czy troche większą? bo z moich przemyśleń to wynika że powinien być większy a tylko obejma na kątówke 2" to wtedy ograniczyło by winietowanie. początek wyciągu mógłby być dokładnie o średnicy diafragmy jaka wypada z obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja rozumuluje że to jest korpus w którym będzie jeździł wyciąg przesuwany rolkami wiszącymi na tych uchach. tak jak na tym rysunku co bartolini dał wcześniej gdzieś.

 

Jedna uwaga czy wyciąg bedzie miał srednice 2"? czy troche większą? bo z moich przemyśleń to wynika że powinien być większy a tylko obejma na kątówke 2" to wtedy ograniczyło by winietowanie. początek wyciągu mógłby być dokładnie o średnicy diafragmy jaka wypada z obliczeń.

 

Faktycznie, teraz wszystko jasne. Jakoś mi te rysunki wcześniej umknęły. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... To jest taka mała, lokalna firma. Handlują łożyskami, pasami, nie mają niestety strony internetowej. łozyska, które kupiłem są firmy CX

 

Na tej strone jest w miarę przyzwoity katalog łożysk online: http://sdi.complexmetal.com/indexg.php

skorpio.jpg

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Trochę przeplaciłeś ale już je masz i to jest najważniejsze :unsure: kupuję takie kryte łożyska w hurtowni chyba po 3-4 zł za sztukę, idą po 6 sztuk w komplecie w podstawy obrotowe naszych Dobsonów :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawałoby się że nadszedł wielki dzień bo odebrałem rurę i pierścienie od tokarza.

Wszystko wygląda fajnie ale pierścienie gość wytoczył na wcisk, żadną siłą nie mogę ich zdemontować mimo że 10x mu tłumaczyłem o co biega.

Złożyłem w stępnie wszystko do kupy i okazuje się że rura jest za długa bo piękną ostrość osiągam na bliskich obiektach z kularami 24-32mm na max wpuszczonym wyciągu. Nie mam pojęcia dlaczego wyszedł mi błąd w obliczeniach.

 

Tak więc skracam rurę o 6 cm i gość przetacza pierścienie (jak mu się uda je zdemontować) :(

 

I diafragmy robię.

 

Lekko zdenerwowany Viaderny

 

p.s Bartolini wyciąg zapowiada się bardzo ciekawie. Łożyska są to za chwilę pewnie pierwsze próby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem w stępnie wszystko do kupy i okazuje się że  rura jest za długa bo piękną ostrość osiągam na bliskich obiektach z kularami 24-32mm na max wpuszczonym wyciągu. Nie mam pojęcia dlaczego wyszedł mi błąd w obliczeniach.

 

generalnie obraz wychodzi gdzieś w tulei okularu. czyli górnej szyjce kątówki. :unsure: mozna przyłożyć do kątówki kartke cienkiego papieru w dzień i zogniskować na nim obraz. patrząc np tuba przez okno na horyzont. wtedy bez okularu odrazu widac co sie dzieje.

 

Może nie uwzględniłeś długości optycznej kątówki? :unsure:

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jeszcze jedna sprawa! między ogniskiem z bliskich obiektów a ostrzeniem na nieskończoność może być spora różnica. no i jeszcze ogniskowanie z barlowami. zanim sie rzucisz na te 6cm sprawdź wszystko doświadczalnie, bo sie potem okaże że ... jszcze 2,5 :blink: i będzie załamka :Boink:

 

ps. niewiem, pewnie to jest oczywiste ale ognisko jest najgłębiej gdy obiektyw ma ostrzyć na nieskończoność. im obiekty oglądane są bliżej tym ognisko sie wysuwa i trzeba wyciągać wyciąg.

no to ja już sobie pójde :rolleyes:

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jeszcze jedna sprawa! między ogniskiem z bliskich obiektów a ostrzeniem na nieskończoność może być spora różnica. no i jeszcze ogniskowanie z barlowami. zanim sie rzucisz na te 6cm sprawdź wszystko doświadczalnie, bo sie potem okaże że ... jszcze 2,5  :blink: i będzie załamka  :Boink:

 

ps. niewiem, pewnie to jest oczywiste ale ognisko jest najgłębiej gdy obiektyw ma ostrzyć na nieskończoność. im obiekty oglądane są bliżej tym ognisko sie wysuwa i trzeba wyciągać wyciąg.

no to ja już sobie pójde  :rolleyes:

 

Chyba masz rację, wyciąg ma wysywu ponad 12 cm więc dla pewnośći przytnę 8 cm.

Bo ja poprostu lubię ciąć rury.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.