Skocz do zawartości

Irysek znad szczytów


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Mimo tylko 45 minut materiału, zdecydowałem się zaprezentować swoją pracę, a to dlatego, że rzadko kiedy umiem wyciągnąć ciemne mgławice, tak by ujrzały światło dzienne, poza tym chciałbym się Was poradzić ;)

 

iris_nebula.thumb.jpg.73c75a63ced9fe3708046515c4c55151.jpg

 

Jest to również kolejny eksperyment w setupie, ponieważ po usunięciu filtra w drugim D5100, nie zastąpiłem go na stałe filtrem Baadera, a wydrukowałem sobie clip filterek, który zaprezentowałem tutaj: 

 

W jego miejsce umieściłem filtr IR-cut/L 1.25 cala od Baadera i wraz z Samyangiem 135mm zebrałem materiał na przysłonie f/2.2 oraz ISO800. (SWSA, 90s)

 

Mimo, że Samyang jest ostry aż po same krawędzie, to najprawdopodobniej filtr troszeczkę nabałaganił, bo w rogach zdjęcia powstała koma, a raczej kometki, a do tego halo na gwiazdach, którego nie umiem w ładny sposób usunąć:

 

koma.jpg.924c745b5a195ea492f954ab9d3fca0e.jpg

 

Zastanawiam się, czy to odsłonięte krawędzie filtra nie spowodowały takie załamania światła. A co Wy myślicie?

Muszę zmodyfikować clip filter, tak, aby przykrył krawędzie filtru i zobaczę jeszcze raz.

 

Uwagi i komentarze, jak zawsze, mile widziane :)

 

Pozdrawiam,

Michał

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie wyszło bardzo fajnie :) Mógłbyś ewentualnie lekko zmniejszyć gwiazdy i dodać im trochę nasycenia, ale całościowo prezentuje się to bardzo naturalnie. Brawo za zmieszczenie VDB152, nie wiedziałem że jest tak blisko Irysa :) 

 

Osobiście nie mam pomysłu, dlaczego ten filtr zachowuje się jak zachowuje. Raczej nie obwiniałbym za to krawędzi, choć zasłonić je nie zaszkodzi. Dziwi mnie to, skoro normalne clip filtry raczej "działają" bez takich efektów. A co do halo, to raczej niewiele uda Ci się z nimi zrobić, podobno nawet filtr baadera na matrycy powoduje lekkie halo.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, TomekDw napisał:

Jak na 45 minut, to fajnie, ale faktycznie gwiazdom brakuje nasycenia kolorem i małego przygaszenia.

Dziękuję za uwagi, spróbuję jeszcze raz :)

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Zdjęcie wyszło bardzo fajnie :) Mógłbyś ewentualnie lekko zmniejszyć gwiazdy i dodać im trochę nasycenia, ale całościowo prezentuje się to bardzo naturalnie. Brawo za zmieszczenie VDB152, nie wiedziałem że jest tak blisko Irysa :) 

 

Osobiście nie mam pomysłu, dlaczego ten filtr zachowuje się jak zachowuje. Raczej nie obwiniałbym za to krawędzi, choć zasłonić je nie zaszkodzi. Dziwi mnie to, skoro normalne clip filtry raczej "działają" bez takich efektów. A co do halo, to raczej niewiele uda Ci się z nimi zrobić, podobno nawet filtr baadera na matrycy powoduje lekkie halo.

Normalne clip filtry maja zawsze krawędzie zakryte, ciężko właśnie powiedzieć co tu mogło się wydarzyć. A czy taka koma mogła powstać jeśli filtr nie był równolegle do matrycy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sidiouss napisał:

A czy taka koma mogła powstać jeśli filtr nie był równolegle do matrycy? 

W idealnym świecie płytka płasko-równoległa, jaką jest filtr, po przechyleniu względem prostopadłej orientacji powinna powodować jedynie niewielkie liniowe przesunięcie obrazu i żadnych defektów. Dzięki tej własności pracuje tzw optyka adaptatywna Sbiga - jest tam taki pusty filtr, który się kiwa i przesuwa obraz. Kto wie, co tutaj się może wydarzyć na wielu powłokach filtra, być może równoległość też zaczyna mieć znaczenie. Choć raczej bym na to nie stawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MateuszW napisał:

W idealnym świecie płytka płasko-równoległa, jaką jest filtr, po przechyleniu względem prostopadłej orientacji powinna powodować jedynie niewielkie liniowe przesunięcie obrazu i żadnych defektów. Dzięki tej własności pracuje tzw optyka adaptatywna Sbiga - jest tam taki pusty filtr, który się kiwa i przesuwa obraz. Kto wie, co tutaj się może wydarzyć na wielu powłokach filtra, być może równoległość też zaczyna mieć znaczenie. Choć raczej bym na to nie stawiał.

No a to nie jest tak, że jak masz światłosiłę w stylu f/2 - f/3 to właśnie już nie ma takiej do końca prostopadłości i trzeba mieć specjalne filtry do tak jasnej optyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

No a to nie jest tak, że jak masz światłosiłę w stylu f/2 - f/3 to właśnie już nie ma takiej do końca prostopadłości i trzeba mieć specjalne filtry do tak jasnej optyki?

Problem w filtrach do jasnej optyki jest przede wszystkim w przesuwaniu się charakterystyki widmowej w zależności od kąta padania, czyli im bliżej rogu, tym filtr puszcza nieco inny kawałek widma. Ale to ma znaczenie raczej w filtrach wąskopasmowych, gdzie np linia Ha może nie "trafić" w okienko filtra. Nie słyszałem natomiast, żeby to wpływało na korekcję/komę itp. Oczywiście mogę czegoś nie wiedzieć :)

W każdym razie, jasne obiektywy zazwyczaj nie wypuszczają do matrycy tak rozwartego stożka światła, jakby to wynikało z teorii. Wiązka jest bardziej równoległa, niż być "powinna". To różnica np w stosunku do RASA czy Hyperstar, gdzie przy świetle w okolicy f/2 mamy rzeczywiście takie duże rozwarcie stożka. Prostym dowodem jest np fakt, że na surowych zdjęciach z Hyperstar widać prostokątną winietę, powstałą od komory aparatu, natomiast z Samyanga takiej winiety nie widać (co zresztą byłoby nie do przyjęcia).

Obiektyw to niestety nie jest taki "trywialny" układ optyczny, jak teleskop :) A może winna jest tu nieco dłuższa droga optyczna, jaka powstaje przy założeniu filtra grubszego, niż oryginalny? Przez to obiektyw nie znajduje się w idealnej odległości od matrycy, do jakiej jest projektowany, tylko ciut dalej. Ale to z kolei powinno się tyczyć każdego clipa, a raczej nikt się nie skarży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, jak w warunkach domowych mógłbym sprawdzić tę komę z lub bez filtra. Zaznaczam, że na niemodyfikowanym aparacie gwiazdy są ostre aż po krawędzie klatki, no a tutaj już nie. Tylko jakiś filtr IR-cut muszę mieć, żeby focić modyfikowanym aparatem... Czy może jednak nie? 

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sidiouss napisał:

Zastanawiam się, jak w warunkach domowych mógłbym sprawdzić tę komę z lub bez filtra. Zaznaczam, że na niemodyfikowanym aparacie gwiazdy są ostre aż po krawędzie klatki, no a tutaj już nie. Tylko jakiś filtr IR-cut muszę mieć, żeby focić modyfikowanym aparatem... Czy może jednak nie? 

W domu to ciężko, nie mam pomysłu.

A jakbyś wsadził clipa do niemoda, to co się stanie?

Generalnie IR-cut jest potrzebny, bo obiektywy zazwyczaj nie są dobrze skorygowane w IR i pojawia się aberracja chromatyczna. Ale to nie jest pewne, czy w Samyangu tak będzie, możesz sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.