Skocz do zawartości

Sharpcap - słaby wynik w ustawiaiu bieguna pólnocnego


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, próbuję z wykorzystaniem programu Sharpcap 2.9 oraz kamery ASI120 i obiektywu 50mm ustawić biegun północny. Wszystko na montażu Star Adventurer. Kamerę i obiektyw kupiłem specjalnie aby ułatwić ustawianie i osiągać dłuższe czasy naświetlania. Ku mojemu niezadowoleniu osiągam gorsze rezultaty niż przy ustawianiu za pomocą lunetki biegunowej, tzn za pomocą lunetki biegunowej osiągam dobre rezultaty do 2 min przy ogniskowej 200mm, a jak długo posiedzę to i do 4 min. Jakie mogą być przyczyny słabego wyznaczania bieguna przez Sharpcap? Czy możliwe że obiektyw 50 mm ma za szerokie pole widzenia ?

Edytowane przez Adam87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może być w obracanie osi RA. Zapewne robisz to luzujac sprzęgło? W takim wypadku dochodzi nam błąd rownoleglosci osi obrotu na sprzęgle i na śimacznicy. Bo oba obroty dokonują się na innym zestawie łożysk. 

Choć nie przypuszczałem, że to może pogorszyć wynik poniżej poziomu lunetki... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Tayson napisał:

Czy przypadkiem w instrukcji nie jest aby obracać o 180st? 

Jest na 90st :) sam tak ustawiam.

Na SWA ustawiam tak samo, tyle że guiderkiem 120mm i wyciągam około 5 min na 200mm, sprawdź luzy na wedge, bo to one często są przyczyną, polecam zamontować  większe podkładki (opisywane na forach).

tu masz opis tych podkładek
http://www.astrofriend.eu/astronomy/projects/project-star-adventurer-modify-wedge/project-star-adventurer-modify-wedge.html
 

pytanie jeszcze jaki masz błąd ustawienia na polarną wg sharpcapa po wykonaniu procedury ?

Edytowane przez cmku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Adam87 said:

Schodzę do 20''

EDIT: przeczytałem jeszcze raz i podejrzewam że nie piszesz o sekundach kątowych... :)

 

20 sekund to żaden błąd...

 

Przy asi120mm i obiektywie 50mm masz 15.47 arcsec/pixel - więc jesteś przesunięty od bieguna o mniej więcej 1 piksel - jak chcesz zejść niżej?

 

PS: lunetką ustawiasz dokładniej?

 

 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Adam87 napisał:

Tak, lunetkę uzyskuje lepsze rezultaty. Wydaje mi się że program przez zbyt małą ogniskową szukacza źle podaje rezultat.

Ogniskowa jest na pewno wystarczająca. W Polemasterze jest obiektyw 25 mm i wystarcza do ustawienia większego montażu z dłuższą tubą u mnie. Nie tu leży problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podczas obrotu o 90 stopni przestawia ci sie caly montaż, ja sprawdził bym pierw wszystkie luzy. Możesz też zrobić kalibrację drugi raz, wtedy ustawisz  jeszcze dokładniej.

Ja na SWA ustawiam z dokładnościa około 0.5-1 minuty kątowej i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.