Skocz do zawartości

Pierwsza fota DS- Trąba Słonia


ziebol1

Rekomendowane odpowiedzi

Mniejsze gwiazdki maja jakieś ciemne kropki wewnątrz. 

Ustawienie korektora idealnie w odległości podanej przez producenta często niewiele daje. 

Powalcz jeszcze z tym, ponieważ rogi słabo wyglądają. 

 

Edit. 

Może ten film coś Ci pomoże w obróbce. 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ziebol1 napisał:

no niestety szykuje się nocka poświęcona wyłącznie wyznaczeniu idealnego backfocusa

hoho - bo to jedna :-) Trzymam kciuki, żeby to była jedna.

 

Masz bardzo rozhalowane gwiazdy - RGB zbierałeś przez cirrusy?

Ha ma dziwne ziarno - dookoła gwiazd też to widać. Czy to na pewno "ostateczna" wersja ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie porady- są dla mnie na wagę złota.

 

7 godzin temu, Pav1007 napisał:

Masz bardzo rozhalowane gwiazdy - RGB zbierałeś przez cirrusy?

nie było cirrusów, ale przy obróbce posiłkowałem się tutorialem, który sugerował, żeby po wklejeniu Ha jako warstwy luminosity, delikatne rozmyć RGB bez stosowania maski gwiazd, wieczorem siądę i porównam jaki będzie efekt bez rozmywania RGB.

 

7 godzin temu, Pav1007 napisał:

Ha ma dziwne ziarno - dookoła gwiazd też to widać. Czy to na pewno "ostateczna" wersja ?

Naprawdę już nie wiem czy to była ostateczna... generalnie stackowanie Ha w DSS przysporzyło mi wiele kłopotów. Przy każdej próbie uzyskiwałem diametralnie inny rezultat... a może ten szum to wynik niecałych 3 godziny materiału, przy średniej temperaturze matrycy 30'c?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ziebol1 napisał:

wieczorem siądę i porównam jaki będzie efekt bez rozmywania RGB

@Pav1007 jednak nie wina rozmycia- halo wzmocniłem przy rozciąganiu histogramu. Rozciągałem tak, żeby uchronić centrum gwiazdy przed przepaleniem, nie pomyślałem, że halo też trzeba obronić (halo na nieobrobionym RGB jest niemal niewidoczne).

 

Edytowane przez ziebol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję Ci nie odrywac gwiazdek od mglawicy w czasie obrobki. 

Wyciągnij całość na tyle, na ile pozwala materiał, tj  zadowalajacy szum/wielkość gwiazdek. 

Jak to biegle opanujesz przejście na obróbkę bez gwiazdek będzie o wiele łatwiejsze. 

 

Edit. 

Proponuję bardzie zastanowić się jak zmniejszyć gwiazdki, niz co zrobić aby mglawica była lepiej widoczna po zablokowaniu gwiazd. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#ziebol1  zdjęcie ładne. Co do pojechanych gwiazdek w rogach to definitywnie masz źle dobraną odległaść od korektora.

Nie zawsze specyfikacja techniczna sie sprawdza w praktyce. Proponuję odległość dobrać metodą prób i błędów.

analizując twoje zdjęcie to gwiazdy w rogach przypominają przecinki skierowane w centrum kadru, co świadczy o tym że masz matrycę za blisko korektora :-)

 

Edytowane przez Nowok76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nowok76 planuję następującą metodę doboru odległości od korektora (proszę popraw / poprawcie mnie jeśli, są w niej jakieś błędy): ustawiam cały montaż jak do normalnej sesji bez użycia filtru Ha. Ostrość ustawiam w centrum kadru z maską Bathinova np. na Wedze. Następnie przesuwam kadr tak, żeby Wega była w rogu i pierścieniem korektora reguluję odległość, aż również będzie ostra. Kiedy wszystko jest ostre jak żyleta, mierzę odległość od korektora precyzyjną suwmiarką i wartość zapisuję. Jeżeli używam filtru Ha (grubość 2mm), to muszę pamiętać, żeby aparat oddalić o dodatkowe 0.66 mm od tej odległości. Tak?

Edytowane przez ziebol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę Ci jak ja robię.

Po pierwsze gwiazdy w całym kadrze mają byc okrągłe.

W twoim przypadku tak nie jest. Jak pisałem wyżej , z analizy zdjecia wynika że masz odległość za dużą.

Więc przyjmijmy że masz jakiąś złączkę dzięki której możesz regulować odległość. Skraczasz ją trochę .

Robisz fotkę i sprawdzasz gwiadzy w całym kadrze. Ewentualnie korygujesz odległość.

Przyjmijmy że masz w całym kadrze gwiazdy okrągłe. TERAZ sprawdzasz na masce. Jakie wyjdzie CI FWHM jest użależnione od miejscówki, w grę wchodzi seeing.

Mozesz mieć w przedziale 2-4 a nawet i powyżej 5.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ziebol1 napisał:

Jeżeli używam filtru Ha (grubość 2mm), to muszę pamiętać, żeby aparat oddalić o dodatkowe 0.66 mm od tej odległości. Tak?

Nie. Korektory i flattenery mają zakres działania ok +/- 1mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Nowok76 napisał:

Więc przyjmijmy że masz jakiąś złączkę dzięki której możesz regulować odległość.

Są takie złączki do dslr, które przy okazji nie psują osiowosci? 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi pojechanymi gwiazdkami w rogach to zerknij jak to wygląda na pojedyńczych surowych klatkach. Na tych zdjeciach widać dość agresywną obróbkę i  nie wiem czy ten efekt nie jest spotengowany błędami obróbki. Może w rzeczywistości wcale nie jest tak źle z tymi rogami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, ziebol1 napisał:

Jest- one są w innym stopniu pojechane na RGB, a w innym na Ha, co po nałożeniu na siebie daje jeszcze brzydszy efekt...

Pix ze swoim Distorsion Correction by pełnie pomógł trochę.

 

Wracając do zdjęcia - na gwiazdach siedzi zielony, można by go zdjąć (HLVG w PSie, SCNR w Pixie) :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.