Skocz do zawartości

MAK SW 150 czy Cassegrain GSO 150?


megrez23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Który Waszym zdaniem będzie lepszy do obserwacji balkonowych US? Pytam, ponieważ zastanawiam się nad przesiadką z MAK-a 127 na MAK-a 150. MAK 150 SW jest droższy i tak naprawdę jego średnica czynna to 140mm, po zastosowaniu bino następuje kolejne obcięcie apertury. Cassegrain GSO 6 cali jest tańszy i teoretycznie nie powinno występować obcięcie apertury. Czy można zastosować w nim bino i nasadkę kątową bez Barlowa? Proszę podzielcie się wiedzą na Forum. Pozdrawiam Jarek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno Mak, ale ten Cassergian kusi cena i jest bardziej konkuretem Newtona f/8.

Co do sensownosci przesiadki ze 127mm na 150mm, to tez uważam za bezsensowne, ale jak chcesz sobie zrobić frajde z nowego ciut większego telepa, to czemu nie ;) Zresztą 150mm to taka magiczna wartość.

 

Też chcę coś zakupić do US (głównie US i podwójnych) dlatego bardzo mnie interesują takie watki, chociaż ja z balkonu raczej zrezygnowalem. W moim przypadku raczej nastawiam sie na refraktor. Kwestia tylko czy 100mm ED f/11 (raczej różnicy nie zobaczę w stosunku do 80mm achro f/15, no moze pół kraterka wiecej na Księzycu :D , ale podoba mi się ten teleskop na równi ze 100mm achro f/20 :D ), czy iść w 150mm ED f/8 (tu juz zobaczę kilka kraterków więcej, ale żona zatruje pół życia jak sie dowie za ile ;) ).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy twierdzą, że MAK 150 pokaże jednak więcej detalu niż MAK 127. Mam na myśli oczywiście Jowisza i ewentualnie Marsa. Co do Księżyca i Słońca detalu nie brakuje. Już kiedyś przerabiałem Newtona 90 i "szukacz komet" Uniwersała /mega porażka/. Potem MTO 1000 i Newtony 235 oraz 270 mm. Okulary Pentaxy XL oraz Baadery ortho. Nie chcę iść tą ścieżką. Szukam tylko telepa na balkon do US. Z drugiej strony nie miałem jeszcze dobrego seeingu żeby przetestować 127-ę.

Edytowane przez megrez23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Moim zdaniem jak dobry Mak 150mm to bywają na giełdach Europy Maki 150/1500mm Intesa APM i w takiego właśnie bym celował jako w Teleskop na dłuższy czas.

Zadowolenie gwarantowane.Cassegrain 6" , GSO to słabsza konstrukcja i dobry Mak pokaże przewagę.A gdybyś kupił Maka Intesa 180mm F10 to już pełnia szczęścia na Planetach , Księżycu i nie tylko , wymiękają przy nim na Planetach w wizualu wszelkie SCT 8"- 9,25" , sprawdzone i porównane z całą masą Teleskopów w tym wymienionych kilku egzemplarzy SCT 8" i 9.25". Ponadto zamiast chińskiego Maka 6" , lepszy będzie na Planetach SW 120ED.100ED SW też bym rozważył w stosunku do chińskiego Maka 150mm , ale w przypadku Intesa Maka 6" to wybrał bym stanowczo Intesa.Posiadałem tych wszelkich Intesów MN i MK kilkanaście sztuk od 127mm do obecnego 203mm F10 włącznie i znam je doskonale z praktyki.Ceny nie są niskie , ale adekwatne do tego czego możemy się spodziewać po zakupionym sprzęcie.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.