Skocz do zawartości

Problem z Soczewka Barlowa GSO 2x i 1,5x (2 w 1) / 1,25'' z gwintem T2


progressiver123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam Teleskop GSO Dobson 10' Deluxe 254/1250 i jestem uczestnikiem początkującym , dlatego proszę Was o pomoc i o wszelkie wskazówki.

Kupiłem soczewke barlowa https://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4572&lunety=Soczewka Barlowa GSO 2x i 1 5x 2 w 1 1 25 z gwintem T2 i po podlaczeniu np do okularu GSO PL 9mm 1,25 obraz byl calkiem zamazany , nic nie bylo widac , a chodzilo mi np o ogladanie Łabędzia , Orla , Lutni , Liska , Strzały , bo widać u mnie na niebie gołym okiem. Spodziewałem się powiększenia 2x a tu było jeszcze gorzej. Próbowałem też go zaaplikować do innego okularu Gso sv 30mm 2' SuperView 70stopni . I też było tak samo , dlatego proszę was o pomoc i o wyjasnienie mi na czym wyglada moj blad , bo soczewka jest nowa dopiero co kupiona i nie ma zadnego urazu.

67157712_407831056500257_6967709540036902912_n.jpg

67288742_2325349364348929_2945687694870577152_n.jpg

67362823_477617969669876_2294563892518453248_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ksiezyc swietnie widac , ale barlowem nie probowalem jeszcze , pewnie :D nic bym nie zobaczyl . Mam tez okular Ultra Wide 6mm i tez nic nie widac ;/ . Nie wiem w czym tkwi blad , patrzylem czy zadnej folii nie ma dodatkowej ktora utrudnia po prostu to ogladanie

Edytowane przez progressiver123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajdź jakiś obiekt oddalony o kilka km i próbuj łapać ostrość na nim (komin, słup itp.) jak wyjedziesz wyciągiem do końca i nie wyostrzy, poluzuj okular i trzymając w ręku oddalaj aż złapiesz ostrość. w nocy wszystko to gorzej idzie

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, chlopaki, chlopaki !   Wsadzanie w barlowa 2x  okularu 9mm owocuje ogniskiem teleskopu 2x1200 =2400 mm.   Daje to power  2400 :  9 = nieco ponad 260 x

I tak :  ten plossl 9 mm ma male wlasne pole, w dodatku z reguly przy uzywaniu barlowa trzeba przeostrzac. Macie wiec sytuacje : niezaostrzone na konkretny obiekt, bo

nie macie go w polu widzenia, jesli ten dobson nie ma prowadzenia motorkiem i dokladnego wycentrowania obiektu w srodku pola widzenia. Najpierw wiec trza ten rozmazany

barlowem obiekt znalezc, potem  wyostrzyc.  Ale nie bedzie to latwe !  Dla dobsona - newtona bez prowadzenia, power 260 jest sakramencko wielki , zrenica malutka, 

obraz juz ciemny - jesli to nie jest jasna planeta czy gwiazda.  Kazde dotkniecie wyciagu to drgania, trzeba wstrzymac oddech. :)  260x to jest wyzwanie dla malo

doswiadczonych obserwatorow czy pierwszoklasistow. 

A mglawice i galaktyki nie traktuje sie duzymi powiekszeniami, koledzy !   Duuuuuuuuuzo nauki przed Wami  !

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okey .... To fakt . Jakimi okularami ?

no mam jeszcze ultra wide 6mm.

Juz ustawilem tego barlowa i ostrosc jest dobra , zobaczymy co bedzie . 

Tak obliczalem juz pole i wiem ze to takie powiekszenie . Nie mam innych okularow ;D

Edytowane przez progressiver123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, zbignieww napisał:

Oj, chlopaki, chlopaki !   Wsadzanie w barlowa 2x  okularu 9mm owocuje ogniskiem teleskopu 2x1200 =2400 mm.   Daje to power  2400 :  9 = nieco ponad 260 x

I tak :  ten plossl 9 mm ma male wlasne pole, w dodatku z reguly przy uzywaniu barlowa trzeba przeostrzac. Macie wiec sytuacje : niezaostrzone na konkretny obiekt, bo

nie macie go w polu widzenia, jesli ten dobson nie ma prowadzenia motorkiem i dokladnego wycentrowania obiektu w srodku pola widzenia. Najpierw wiec trza ten rozmazany

barlowem obiekt znalezc, potem  wyostrzyc.  Ale nie bedzie to latwe !  Dla dobsona - newtona bez prowadzenia, power 260 jest sakramencko wielki , zrenica malutka, 

obraz juz ciemny - jesli to nie jest jasna planeta czy gwiazda.  Kazde dotkniecie wyciagu to drgania, trzeba wstrzymac oddech. :)  260x to jest wyzwanie dla malo

doswiadczonych obserwatorow czy pierwszoklasistow. 

A mglawice i galaktyki nie traktuje sie duzymi powiekszeniami, koledzy !   Duuuuuuuuuzo nauki przed Wami  !

 

 

proponuję czytać wszystko od początku, to co napisałeś ja zmieściłem w jednym krótkim zdaniu. nic nie stoi na przeszkodzie uzycia powiększenia około 80x z okularem 30

pozdrawiam

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zbignieww napisał:

A mglawice i galaktyki nie traktuje sie duzymi powiekszeniami, koledzy !   Duuuuuuuuuzo nauki przed Wami  !

 

 

To nie do końca prawda ale trochę już trzeba doświadczenia by wiedzieć kiedy użyć dużego powiększenia do DS. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, esiulek napisał:

próbuj teraz, barlow w wyciąg, w barlowa okular i łap ostrość

Czytam, czytam !  Ale jesli ta rada na tym tylko polega - to dziekuje !  Uswiadomiles mu, ze jesli w tego barlowa wsadzi krotkoogniskowy okular - to moze NIC nie zobaczyc, bo 

power bedzie tak wielki a pole male - ze bedzie "strzelal"  obok komina czy wiezy. Przeciez w tym krotkim jednym zdaniu nie napisales, by wsadzil w barlowa 30mm, bedzie mial 80x i moze trafi, by wyostrzyc ! Ale nie musi trafic, bo przy operacji wsadzania barlowa i okularu - moze dojsc do mini przesuniecia dobsona...

Wnioskuje, ze pytajacy to absolutny nowicjusz, potwierdza sie to w niektorych Jego sformulowaniach. Takiemu trzeba cierpliwie i lopatologicznie - inaczej bedzie 

bladzil, tracil czas  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, progressiver123 napisał:

Juz ustawilem tego barlowa i ostrosc jest dobra , zobaczymy co bedzie

 

28 minut temu, zbignieww napisał:

Czytam, czytam !  Ale jesli ta rada na tym tylko polega - to dziekuje !

nie ma o co bić piany, skoro efekt końcowy jest pozytywny, z doświadczenia wiem że najprostsze sposoby komunikacji dają najlepsze efekty i niech nikogo nie zwiedzie mój nick, już 6-ty krzyżyk jest dość zaawansowany.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.