Skocz do zawartości

iOptron CEM25p i Lacerta - błędy w prowadzeniu


mario_b

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, _Spirit_ napisał:

Żeby się nie czołgać pod telepem - SharpCap 2,9 - PolarAligment.

 

8 minut temu, Lukasz77 napisał:

Fajne są obydwa te urządzenia.

Ten iPolar może być montowany albo z przodu albo z tyłu.

 

Do obydwu rozwiązań potrzebny jest zdaje się jakiś lapek. I to z Windą. Bardzo by mi pasowało coś takiego co można by kontrolować na urządzeniu mobilnym, typu telefon lub iPad/tablet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mario_b napisał:

 

Fajne są obydwa te urządzenia.

Ten iPolar może być montowany albo z przodu albo z tyłu.

 

Do obydwu rozwiązań potrzebny jest zdaje się jakiś lapek. I to z Windą. Bardzo by mi pasowało coś takiego co można by kontrolować na urządzeniu mobilnym, typu telefon lub iPad/tablet. 

Ja mam Asiair. Kapitalne rozwiązanie, nie zamierzam już wracać do akwizycji lapkiem. Jest też podobne- Astroberry i Stellarmate, ale te dwa ostatnie nie mają apki na telefon. Ostatnio nawet ustawiam na Polarną dzięki Asiair. 3 minuty i masz błąd 10" :) Więc lunetkę można wyjąć i puścić w środku kable, co zamierzam uczynić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, count.neverest napisał:

Ja mam Asiair. Kapitalne rozwiązanie, nie zamierzam już wracać do akwizycji lapkiem. Jest też podobne- Astroberry i Stellarmate, ale te dwa ostatnie nie mają apki na telefon. Ostatnio nawet ustawiam na Polarną dzięki Asiair. 3 minuty i masz błąd 10" :) Więc lunetkę można wyjąć i puścić w środku kable, co zamierzam uczynić.

Czy taki iPolar będzie działał z Asiair? Czy trzeba kamery od ZWO? Korzystasz z tej wersji Beta, do ustawiania na Polarną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ZWO wspiera tylko swoje kamery. Ja zrobiłem sobie "ipolar" z kamerki guidującej i lunetki. Zrobiłem do kamerki ASI174 adapter i tylko ją na chwilę przekładam z guidującej na lunetkę do ustawienia na Polarną, albo obiektyw fotograficzny. Zawsze mam ostatnią betę zainstalowaną.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, count.neverest napisał:

Nie, ZWO wspiera tylko swoje kamery. Ja zrobiłem sobie "ipolar" z kamerki guidującej i lunetki. Zrobiłem do kamerki ASI174 adapter i tylko ją na chwilę przekładam z guidującej na lunetkę do ustawienia na Polarną, albo obiektyw fotograficzny. Zawsze mam ostatnią betę zainstalowaną.

I takie rozwiązanie kusi, i to bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mario_b napisał:

I takie rozwiązanie kusi, i to bardzo.

Jesli masz Raspberry 3B+, to licencja na Asiair kosztuje 99$. Teraz pracują nad migracją na wersję 4. Dla mnie najlepszą funkcjonalnością jest brak lapka. Poza tym, że się ustawiam na Polarną bez łamania karku, to celuję w niebo, robię fotkę 1 sek, platesolve to kolejne 5 sek i już Sky Safari wie gdzie jest montaż. Żadnej alignacji na gwiazdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Lukasz77 napisał:

Tego iPolara masz zmontowanego od strony przeciwwagi, za pomocą tego dodatkowego adaptera, czy od strony okularu lunetki biegunowej? Od strony lunetki to adapter jest niepotrzebny, iPolar jest jakoś zamocowany w osi RA, zdaje się bez adaptera, dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2019 o 16:24, Lukasz77 napisał:

Cześć,

Czytam twoje problemy, i już piszę o swoich, też posiadam od 3 miesięcy montaż iOtrona CEM25p równiez miałem problem z uruchomieniem guidingu, tylko w moim przypadku wybrałem laptopa i PHD2. Problem polegał z kalibracją, PHD2 wywalał mi błąd, i okazało się że pasek od dekinacji był po prostu luźny! Dolna śrubką którą zaznaczyłem na zdjęciu na czerwono miała fabrycznie zerwany gwint i po prostu nie trzymała. Zmieniłem śrubę, naciągnąłem pasek, przetestowałem i kalibracja poszła, więc może zerknij do pasków w swoim montażu. 

 

 

Sprawdziłem, rzeczywiście pasek w osi DEC był bardzo luźny. Śruby nie są pozrywane. Odciągnąłem silnik, pasek się naciągnął, już nie ma luzu. Elegancko. :)

Ale jest inny problem, z którym będę walczył jutro. Wszystko jest bowiem ok. do czasu aż zakładam tą plastikową osłonę. Kiedy odciągam ślimaka, tym plastikowym pokrętłem, silnik aż wypycha tę tylną ściankę obudowy, która z kolei wpycha go do środka. I nawet jeśli teraz pasek jest bez luzu, to ta osłona może ten luz przywrócić. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, count.neverest napisał:

Silnik swoją obudową napiera na plastikową osłonę? Dobrze rozumiem?

Tak. Dobrze rozumiesz. Aż ją wypychał. Zebrałem delikatnie papierem ściernym cieniutką warstwę i już chyba jest dobrze ;) w każdym razie, już nie napiera i nie wypycha. Pasek dalej napięty :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.