Skocz do zawartości

problem z zestawem Celestron 102SLT


Megamas

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem tytułowego sprzętu wraz ze statywem i głowicą GOTO. Jestem też dosyć początkującym użytkownikiem teleskopu. Dosyć często oglądam nim księżyc, planety, układy podwójne i jasne DSy. Wkręciłem się trochę w obserwacje i z czasem zacząłem kompletować lepszy sprzęt, tj zamieniłem pryzmatyczną nasadkę kątową 1,25 cala na nasadkę 2 cale (z przejściówką 1,25) lustrzaną dielektryczną do tego kupiłem też kilka innych niż kitowych okularów w tym planetarny 6mm i soczewkę barlowa x2 (które są znacznie większe i cięższe od kitowych). No i po złożeniu tego pojawił się problem, a mianowicie "przegina" mi teleskop na montażu goto - tj. leci on na tył (od strony okularu), tak jakby dla tej głowicy na której mocuję tubę było za ciężko. W sensie nie wywraca mi statywu a jedynie teleskop na tym ramieniu obrotowym opada w dół tak że kieruje się centralnie w zenit. Teraz moje pytanie - czy to jest normalne i jestem skazany na nasadkę kątową 1,25 cala i małe kitowskie okulary czy też można tą głowicę jakoś usztywnić, zniwelować luz? Jeśli można to zniwelować to czy można to zrobić we własnym zakresie (jak?) czy też trzeba szukać serwisu Celestrona? Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wymienić dovetail ( ten element który mocuje tubę do głowicy teleskopu) na dłuższy i przesunąć teleskop w mocowaniu - wysunąć bardziej od strony obiektywu.

do.jpg.18dc0b04eb2825068780d4cd1d6e3cc9.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Megamas, to nie kwestia luzów, ale wyważenia. Dałeś sporo cięższe elementy na tył tuby, więc tego wyważenia brak. Tuba opada, bo prawdopodobnie hamulce osi montażu są dość słabe i puszczają przy niesymetrycznym obciążeniu, co w pewnym sensie jest zabezpieczeniem przekładni napędu osi przed przeciążeniem.

Aby to skompensować (czyli ponownie wyważyć), trzeba tubę przesunąć do przodu na mocowaniu głowicy montażu. Osobnym pytaniem jest, czy w tym zestawie da się to zrobić. Z tego co wiem, to tuba teleskopu SLT102 ma dość krótką szynę montażową (nie wiem nawet, czy to jest standardowy dovetail czy jakiś celestronowy wynalazek), na stałe przytwierdzoną do tuby. Tak więc pole manewru może być tu niewielkie. W takim razie można dodać jakeś obciążenie z przodu tubusa (jakaś opaska z ciężarkami czy kilkoma zwojami drutu itp.) by skompensować ten efekt. Pokaż fotkę tej tuby zdjętej z montażu z widokiem na to mocowanie, może z jakąś linijką obok dla skali albo po prostu zmierz i podaj, ile toto ma cm i o ile można przesunąć w gnieździe głowicy montażu. Kiedyś rozważałem zakup "gołej" tuby tego teleskopu jako travellera, więc chętnie zobaczę przy tej okazji "z bliska", jakie mocowanie ma ta tuba.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli albo wymiana dovetaila a la wessel, albo zabawa z obciążnikami. Z dovetailem sprawa będzie o tyle skomplikowana, że trzeba będzie nawiercić w nim otwory tak, by pasowały do tych pod stara szynę w tubusie. Aha, nie musi to być całe 32cm. Skoro oryginalny ma niecałe 10cm, to taki odcinek ze 20 cm wystarczy, Zwłaszcza, że możesz go przykręcić nieco asymetrycznie, znając  kierunek przemieszczenia tuby.

Przy okazji prośba -3 pytania:

-jaka jest całkowita długość tuby w stanie do transportu (wyciąg okularowy maksymalnie wsunięty w tubę)

-jaka jest średnica odrośnika i czy da się on zdjąć

-waga tuby (w miarę dokładnie)

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek:

- jaka jest całkowita długość tuby w stanie do transportu  - ze zdjętą nasadką kątową i wsuniętym wyciągiem 60cm

- odrośnika nie udało mi się zdjąć i w najszerszym punkcie ma obwód 43,5cm

- waga tuby -  (waga łazienkowa) - 2,5kg (ale to razem z szukaczem, ale bez nasadki kątowej i okularów, sama tuba+szukacz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już wiedząc od was że to problem z czymś co nazywa się dovetail wygooglałem rozwiązanie i znalazłem takie coś:

https://www.cloudynights.com/topic/115702-my-102slt-modifications/

czy te zestawy Oriona z obejmami (wtedy nie trzeba nawiercać dovetaila) są jakoś u nas dostępne i jak zamienić te wymiary na cm?

czy to będą te obejmy (na tabliczce mam D:102mm i FL 660mm):

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2238&lunety=Obejmy 2 sztuki o rednicy 101 mm do refraktor w 102 mm ED80 ED100

i do tego szyna:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1944&lunety=Szyna monta owa dovetail 32 cm 33 5 cm

?

Edytowane przez Megamas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obejm, to powinno dać się je kupić. Wpisałem do googla "obejmy do teleskopu" i wyrzuciło mi sporo wyników, w tym powszechnie znane w Polsce sklepy.

 

Natomiast 1 cal (1") = 2,54 cm, a więc podane tam wymiary trzeba pomnożyć przez 2,5.

 

Możesz spotkać się też ze stopą. 1 stopa (1') = 30,48 cm. Z dobrym przybliżeniem można wtedy pomnożyć przez 30, ewentualnie przez 30,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Megamas napisał:

już wiedząc od was że to problem z czymś co nazywa się dovetail wygooglałem rozwiązanie i znalazłem takie coś:

https://www.cloudynights.com/topic/115702-my-102slt-modifications/

czy te zestawy Oriona z obejmami (wtedy nie trzeba nawiercać dovetaila) są jakoś u nas dostępne i jak zamienić te wymiary na cm?

czy to będą te obejmy (na tabliczce mam D:102mm i FL 660mm):

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2238&lunety=Obejmy 2 sztuki o rednicy 101 mm do refraktor w 102 mm ED80 ED100

i do tego szyna:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1944&lunety=Szyna monta owa dovetail 32 cm 33 5 cm

?

Musisz zmierzyć dokładnie średnicę zewnętrzną tubusa która ma współpracować z obejmami i takie obejmy kupić. Tam przy skręcaniu działają dość duże siły i źle dobrane obejmy mogą zniekształcić/uszkodzić tubus teleskopu.

Raczej bym odradzał rozwiązanie z obciążnikami wyrównującymi wyważenie ,bo ten delikatny montaż może po prostu nie wytrzymać takiego dociążenia.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dane gabarytowe Twojej tuby. Patent z obejmami jest O.K., tylko uważaj na to, by nie kupić za ciasnych. Za luźne da się zawsze dopasować, w drugą stronę ciężko.

 A może jednak bez obejm? Wywiercenie otworów w nowym dovetailu to nie jest jakiś problem, byleby zrobić to na rozstaw oryginalnych otworów mocujących starą szynę. Która posłuży przecież za gotowy, świetny szablon-wzornik rozstawu! Zaletą tego rozwiązania jest mniejsza ilość elementów, lżejsza waga, mniejszy koszt, a stopień ingerencji technicznej w oryginalną tubę ten sam lub nawet mniejszy. Przecież i tak będziesz musiał odkręcić starą szynę. W wariancie bez obejm przykręcasz nową za pomocą oryginalnych śrub od starej szyny. W przypadku obejm zostajesz z otworami po śrubach w tubusie, które musisz zaślepić.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to z montażem już załatwione, jest długi dovetail i tuba wyważona. Mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie jak podłączyć ten teleskop do akumulatora żelowego? jakiś kabel trzeba kupić czy jakieś urządzenie pomiędzy akumulator a kabel do teleskopu (prosiłbym o link)? W tej chwili używam paluszki, ale szybko padają i trzeba aż 8 do działania (teraz z większą wagą jeszcze szybciej się będzie rozładowywał)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.