Skocz do zawartości

Messier 52 - moja pierwsza fotka :)


isset

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, isset napisał:

Gdyby ktoś chciał, to wrzucam stack

Najpierw cała klatka po wyciągnięciu histogramu bez zabijania tła. Widać problem z winietą po prawej stronie, która nie pomoże w obróbce materiału. Jeżeli nie chcemy wycinać pięknej mgławicy w prawym górnym rogu.m52_stack_align_maxim_1_autohistogram.jpg.4bd071c5fd61d34e625a1ffb6c321e36.jpg

Poniżej moja wersja, dość mocno pokolorowana, ale z odrobiną tła. ;)

Cała klatka bez cropa, bo materiał całkiem dobry i sporo można z niego wyciągnąć bez utraty jakości. Tylko te winiety... Gdybyś bardziej centralnie skadrował samą M52, to nie byłoby problemu z tłem dla mgławic na skraju kadru. Niemniej powtórzę, że w moim pojęciu materiał bardzo niezły. Jak na pierwszą fotkę, powiedziałbym rewelacyjny. :)

m52_stack_align_maxim_my_crop_2000.thumb.jpg.cdd03ec7641bf0f3d8d27f2dc55413d5.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, isset napisał:

Oczywiście skorzystałem - bo swojego nie mam :( Czekam na pogodę :)

Trochę inne spojrzenie na Twój materiał ;)

m52a1a.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RomekAstrobaza napisał:

Trochę inne spojrzenie na Twój materiał

Łaaaadnie :-) 

To w końcu kolory na gwiazdkach mają być czy nie? Tutaj są kolory i taka wersja mi się podoba. Ale często się czyta, że trzeba zdjąć kolor z gwiazd. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, isset napisał:

Łaaaadnie :-) 

To w końcu kolory na gwiazdkach mają być czy nie? Tutaj są kolory i taka wersja mi się podoba. Ale często się czyta, że trzeba zdjąć kolor z gwiazd. 

Dzięki.

Myślałem, że przesadziłem hehe

 

A tak ogólnie super kadr złapałeś i fajny materiał.

10 minut temu, _Spirit_ napisał:

Może chodziło o kolor w HST? W RGB ma być kolorowo.

No właśnie to w HST mi się nie podoba. Te białe gwiazdy...

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, _Spirit_ napisał:

Może chodziło o kolor w HST? W RGB ma być kolorowo.

Ja mam jednak zawsze "pedał na hamulcu" przy saturacji kolorów. W końcu gwiazd typu widmowego A i F, które są wizualnie praktycznie białe jest całkiem sporo. Natomiast gwiazd typu widmowego O (naprawdę niebieskich) stosunkowo niewiele. Nie odbierajmy więc na naszych obrazkach bieli białym gwiazdkom! ;)

Dlatego w moim pojęciu @RomekAstrobaza trochę z podkręceniem niebieskiego przesadził.

Gwiazd typu G i K (zółtych i pomarańczowych) jest też sporo, natomiast naprawdę czerwonych typu M dużo mniej.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, diver napisał:

Ja mam jednak zawsze "pedał na hamulcu" przy saturacji kolorów.

Wszystko prawda tylko że ... czy robimy zdjęcie naukowe czy estetyczne? Na to pytanie już chyba każdy sam musi sobie odpowiedzieć.

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.