Skocz do zawartości

nowa pasja i niekompletny teleskop


robert_g

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam na imię Robert. Pierwszy raz na forum.

Całkiem przypadkowo wszedłem w posiadanie teleskopu. Oglądanie nieba zawsze mnie pasjonowało, choć bardziej z przyczyn romantyczno - filozoficznych. Pomyślałem, że może jednak przyjrzeć się bliżej odległym obiektom na niebie. Opis teleskopu przesyłam w pliku PDF. I tu kilka pytań z prośba o pomoc. Dodam, że zagadnienia optyki są mi znane, gdyż wiele lat zajmowałem się fotografią. Chodzi jednak o specjalistyczne porady w tematach, gdzie nie mam doświadczenia.

- Co to jest element oznaczony "A" , do czego służy, jak się nazywa, czy można go kupić.

- Brakujący element "G" to domyślam się okular. Na stronie https://www.photoinfos.com/astronomie/Revue-Catadioptric-114mm.htm#

autor pisze, że sensowna ogniskowa okularu dla tego teleskopu to od 10 do 20 mm. 5 mm - nie. Rozumiem zależność między ogniskową okularu i powiększeniem teleskopu, ale nie mam wyobrażenia jakie są skutki stosowania okularu o małej ogniskowej dla jakości obrazu. Z drugiej strony każdy chce mieć jak największe powiększenie. Gdzie jest granica powiększenie - zadowalająca jakość (oczywiście w odniesieniu do mojego teleskopu).

 

Jeszcze w sprawie okularu. Mój teleskop jest przystosowany do montażu okularów o średnicy 0,96". Oferta tych okularów jest dosyć uboga. Za to okularów 1,25" - bardzo dużo, a element, który nazywam metalową rurką (o długości 38 mm) ma wewnętrzną średnicę właśnie 1,25". Więc bez trudu mogę w niej zamontować okular 1,25. Tylko, czy to nie spowoduje skutków ubocznych?

 

I na koniec jeszcze raz w sprawie okularu. Widzę oferty od 25 zł do kilkuset zł. Nie mam kasy na najlepszy i nie mam kasy, aby kupić kilka różnych i porównywać. Dlatego główna prośba o poradę - jaki okular kupić aby nie był drogi, a jednocześnie (no właśnie, jakiego słowa tu użyć) ....zadowalający początkującego użytkownika ? Może porównując do motoryzacji ; Mercedes - nie ; Ford - nie ; Fiat - wystarczy ; Trabant - nie.

 

Pozdrawiam i oczekuję porad.teleskop do mail.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Element A to też okular prawdopodobnie 0.96" mikroskopowy. Do kupienia na giełdach i w sklepach. W wyciągu jest chyba jakaś przejściówka kombinowana z 1.25 na 0.96. Można ją pewnie pominąć i obserwować okularami 1.25

Twoj teleskop to mały MakNewton. 

5mm okular da duże powiększenie. 200x. To prawie 2D. Zacznij lepiej od 20mm. Raczej niedrogi do 200zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahh... pięknie. Nowe pojęcia, szukacz, wyciąg. Czy dobrze domyślam się, że szukacz "A" + "B" to coś, czym wstępnie namierzę obiekt (pewno najlepiej w centrum obrazu) i powinien mieć raczej dłuższą ogniskową dla ogarnięcia większej przestrzeni. Jaką ogniskową tego okularu kolega sugeruje ?

Wyciąg. Tu nie ma dodatkowych soczewek. Do montażu tylko okular. Powiem, że 200 zł to dla mnie dużo. Może jakaś konkretna podpowiedź, konkretny model, konkretny sklep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorszy teleskop na początek :ermm: Może pokaże dobry Księżyc, mgławice i galaktyki wątpię. To jest Newton 114/500 z soczewką barlowa z wyciągu 2x cieniutką jak kciuk dającą ogniskowa 1000mm do tego małe okulary dające tycie pola.

Pisze jak jest, nie gniewaj się :)

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, robert_g napisał:

Ahh... pięknie. Nowe pojęcia, szukacz, wyciąg. Czy dobrze domyślam się, że szukacz "A" + "B" to coś, czym wstępnie namierzę obiekt (pewno najlepiej w centrum obrazu) i powinien mieć raczej dłuższą ogniskową dla ogarnięcia większej przestrzeni. Jaką ogniskową tego okularu kolega sugeruje ?

Wyciąg. Tu nie ma dodatkowych soczewek. Do montażu tylko okular. Powiem, że 200 zł to dla mnie dużo. Może jakaś konkretna podpowiedź, konkretny model, konkretny sklep.

Wyciąg to element w który wkładamy okular i regulujemy ostrość poprzez przesuwanie góra-dół. 

A+B to szukacz i bardzo dobrze rozumujesz co do zastosowania.

Okular do szukacza jeśli już to pewnie mikroskopowy 10x czyli 25mm. Jaki to już kolega sam musi wybrać z gieldy lub sklepu np. Teleskopy.pl

Do obserwacji 1.25" 20mm plossl np. 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_40&products_id=641&lunety=Okular TPL SPL 20 mm 1 25 S500

Do szukacza 

https://www.teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_292&products_id=5118&lunety=Okular mikroskopowy Levenhuk 10x 23 mm

Teleskop może nie jest najlepszy ale to MakNewton (nie Newton!) Więc powinien Księżyc i planety pokazać całkiem ładnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dark1 napisał:

Teleskop może nie jest najlepszy ale to MakNewton (nie Newton!) Więc powinien Księżyc i planety pokazać całkiem ładnie. 

To jest Newton, wtórne ma ukośne, tylko zmodyfikowany płytą na wlocie tuby, dodatkowe wady taniej płyty, do tego barllow w wyciągu kolejna lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cz

16 minut temu, HAMAL napisał:

To jest Newton, wtórne ma ukośne, tylko zmodyfikowany płytą na wlocie tuby, dodatkowe wady taniej płyty, do tego barllow w wyciągu kolejna lipa.

Każdy MakNewton czy SchmidtNewton ma wtórne ukośne. Tam jest płyta korekcyjna i oczywiście nie musi być dobra ale i też nie musi być tragiczna. 

To jest katadioptryk jak nawet nazwa na płycie wskazuje. Jak się teraz przyglądam to stawiam na SN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dark1 napisał:

Jak się teraz przyglądam to stawiam na SN.

SchmidtNewton tak, MakNewton nie.

 

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Strasznie dziwnie to wygląda. Jakby teleskop miał 2 wyciągi i 2 różne ogniska.... Nie łapie tego. 

To drugie to szukacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, HAMAL napisał:

SchmidtNewton tak, MakNewton nie.

 

To drugie to szukacz.

To może być zwykła szyba + Barlow, jednak nie pamiętam już co kiedys ustaliłem ;) Moze w tym linku co dałem w poprzednim poście cos piszą na ten temat, ale nie mam czasu teraz tego wertować...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że lustro wtórne jest dwustronne, jedna powierzchnia wyprowadza światło odbite od LG do okularu głównego, a druga powierzchnia odbija światło wpadające do tuby w kierunku szukacza.

Natomiast taki patent z szukaczem w refraktorze wydaje mi się bardzo głupawy.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.