Skocz do zawartości
  • 0

Dithering i Dark Frames


wismat

Pytanie

Hej,
 

Zastanawiam się nad najbliższą sesją i rozkminiam taką rzecz. Czy jest sens robienia Darków trwających tyle samo co sesja z lightami jak będę używał Ditheringu w APT? 
Bo może warto poświęcić więcej czasu na zebranie materiału niż na robienie darków skoro dithering robi podobną robotę. Jakie jest wasze zdanie? 
Planowałem pierwotnie zrobić 2 sesje w weekend.


Pierwsza noc -  NGC891 + Abell 347 36x300 iso800 +darki

Druga noc - Płomień i koński łeb 50x300 iso1600 +darki

 

Mam Nikona D5300 niemodyfikowanego.

Czy lepiej zebrać więcej materiału z Ditheringiem czy lepiej zostawić jak planowałem i podzielić sesje na lighty i darki ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5
7 minut temu, komprez napisał:

Ja bym przynajmniej dołożył z 5-10 darków

Wiesz co właśnie napisałeś? :-) Podpowiem - napisałeś: Weź dodaj sobie szum do fotki, bo te 5-10 darków nic innego nie wniosą, a tylko zepsują.

 

Kolega ma DSLR'a - niechłodzonego - jak ma niby zrobić poważną (czyt. dużą) bibliotekę darków w odpowiednimi temperaturami?

 

@wismat - nie dodawaj 5-10 darków, ditehring da sobie radę (jak nie masz ampglow).

 

" lepiej zebrać więcej materiału z Ditheringiem " <- TAK!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
42 minuty temu, wismat napisał:

Planowałem pierwotnie zrobić 2 sesje w weekend.


Pierwsza noc -  NGC891 + Abell 347 36x300 iso800 +darki

Druga noc - Płomień i koński łeb 50x300 iso1600 +darki

 

Optymista :))). Do weekendu jest tyle czasu ... że prognozy mogą się mocno zmienić.

 

Czas na lighty jest bezcenny. Darki kosztem klatek light nie mają sensu zwłaszcza że: stosujesz dithering, IMX193 nie ma ampglow, noce są już zimne. Ewentualnie zanotuj temperaturę i dorób darki w podobnych warunkach jak będą chmurwy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Pav1007 napisał:

Wiesz co właśnie napisałeś? :-) Podpowiem - napisałeś: Weź dodaj sobie szum do fotki, bo te 5-10 darków nic innego nie wniosą, a tylko zepsują.

 

Kolega ma DSLR'a - niechłodzonego - jak ma niby zrobić poważną (czyt. dużą) bibliotekę darków w odpowiednimi temperaturami?

 

@wismat - nie dodawaj 5-10 darków, ditehring da sobie radę (jak nie masz ampglow).

 

" lepiej zebrać więcej materiału z Ditheringiem " <- TAK!

 

 

Spokojnie :) Pamiętam wykład ze zjazdu ;) 
Właśnie googluje ampglow w d5300 i jak wyszukam to będę wiedział co robić :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, komprez napisał:

Ja bym przynajmniej dołożył z 5-10 darków ... a najlepiej mieć biblioteczke takich uniwersalnych na dane czasy i temperatury ...

Setki klatek kalibrujących dopiero dają zysk na kalibracji. Zamiast 10 darków lepiej jest zrobić wyrównanie tła z Pixie/APP/Sirilu, itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.