Skocz do zawartości

Filtr Baader Solar Continuum


Pawlik

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad kupnem filtra Baader Solar Continuum (540nm) http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4ba05b608fc6121 ale nie znam sie na filtrach i nie wiem czy warty jest tej ceny, ani tym bardziej czego tak naprawde moge sie po nim spodziewać. Jeżeli ktoś coś wie na temat tego filtra prosze o wszelkie uwagi i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyskasz prawie monochromatyczne obrazy. W obserwacjach Słońca popularniejsze są filtry H-alfa ale są znacznie droższe!

 

Wybrana długość fali nie odpowiada jakiejś konkretnej linii widmowej, nie jest to popularna linia H-alfa, ani też linia wapnia.

Jeżeli masz dobrej jakości sprzęt, pozwalający na uzyskanie obrazu granuli - powinieneś otrzymać znacznie ostrzejszą granulację. Przy zastosowaniu do refraktora - zupełnie zniknie aberracja chromatyczna.

Zdjęcia na oko będą mniej efektowne przez ich monochromatyczność.

 

Jeśli chcesz porównać z filtrem H-alfa - poszukaj w sieci przyrządziku do obserwacji Słońca wyposażonego w taki filtr - CORONADO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie filtru słonecznego kontinuum Baader (540 nm) to jak mozna wyczytać z opisu wskazane będzie zastosowanie przy obserwacjach Słońca foli zabezpieczającej AstroSolar albo klinem bezpieczeństwa Herschela albo innych bezpiecznych filtrów umieszczonych przed obiektywem.

Produkowane szklane filtry okularowe posiadają warstwę obijającą ciepło promieni słonecznych. Ten typ filtrów jest bardziej preferowany do obserwacji Słońca teleskopami z większym otworem. Jednak problem nadmiernego ciepła w punkcie skupiającym nadal pozostaje. Słoneczna obserwacja jest bardziej bezpieczniejsza przez użyciu filtrów obiektywowych niż z natury mniej bezpiecznych filtrów okularowych.

 

 

Obserwacje Słońca w H-alpha

 

Obserwacje Słońca w H-alpha poszerzone są o całkowicie inny obszar, ponad fotosferę – chromosferę. Jest to strefa między fotosferą a słoneczną koroną. Coraz więcej słoneczni obserwatorzy przykładają wagę do obserwacji procesów na Słońcu przy użyciu filtrów H-alpha. Filtry te ukazują wysoką jakość obrazów Słońca. Obserwacje opierają się na rysunkach i zdjęciach dających bogaty materiał aktywności słonecznej.

Filtr interferencyjno-polaryzacyjny z całego spektrum promieniowania widzialnego, które ma od 3,500 do 4000 Å w zależności od posiadanego przez nas wzroku, wycina 0,5 Å pas promieniowania wokół Hα – linii wodoru, czyli tej linii, która jest bardzo intensywnie promieniowana przez materię słoneczną. Warunki fizyczne w chromosferze są takie, że linia Hα jest niezwykle silnie emitowana, co więcej 90% Słońca to wodór. Standardowy filtr składa się z kilku warstw kwarcu różnej grubości o różnym stopniu polaryzacji. Filtr te są bardzo wrażliwe na temperaturę i przechowywane są w specjalnych tzw. piekarnikach aby utrzymać odpowiednią temperaturę do obserwacji (często dochodzącą do 400˚F). Filtry Ha są bardzo kosztowne (ceny dochodzą do ponad 3000 $). Wynika to z zastosowania wysokiej jakości elementów kwarcowych oraz stosowania ich w krytycznych temperaturach. Zmienne nachylenie w filtrze pozwala zmienić długość optyczną ścieżki przez filtr. Pozwala to użytkownikowi na obserwacje w różnych zakresach poprzez efekt Dopplera. Filtry Ha pozwalają na obserwację takich tworów na Słońcu jak spicule- widoczne jako ciemne sieci kolcy, jasne przejściowe punkty (ellerman bomb), EFR – obszarów na Słońcu gdzie magnetyczne dipole produkują dwubiegunową plamę słoneczną, fibrils – małe włókna o ciemniejszych cechach, włókna – długie wąskie ciemne chorągwie lub rozproszone ciemne obszary, granulacje – małe struktury przypominające swą strukturą ziarna ryżu, protuberancje, pory – drobne ciemniejsze miejsca o krótkim czasie życia, słoneczne rozbłyski – bardzo jasne miejsca na powierzchni Słońca o dużej przejściowej emisji. Rozbłysk szybko i gwałtownie wypuszcza energię w chromosferze z powodu ekstremalnych nacisków pól magnetycznych i powoduje uwolnienie masy koronalnej.

filter_kontinuum.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyskasz prawie monochromatyczne obrazy. W obserwacjach Słońca popularniejsze są filtry H-alfa ale są znacznie droższe!

 

 

No własnie cena H-alpha jest też czynnikiem który sprawia że zastaniawiam sie jednak nad Baader Solar Continuum. Nie wiem jednak w jakim stopniu filtr ten uwidacznia szczegóły i czy do mojego telepa jest sens go kupowac.

:icon_rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie cena H-alpha jest też czynnikiem który sprawia że zastaniawiam sie jednak nad Baader Solar Continuum. Nie wiem jednak w jakim stopniu filtr ten uwidacznia szczegóły i czy do mojego telepa jest sens go kupowac.

:icon_rolleyes:

Ten Baader to poprostu monochromatyczna namiastka dla amatorów.

Prawdopodobnie będziesz pierwszym forumowiczem co go nabędzie i wtedy ocenisz :)

Powiedz, co widzisz przez folię Baadera? Czy widzisz granule? Jeśli je widzisz jakby lekko rozmywające się, zanikające, na granicy widoczności to zobaczysz je zapewne wyraźniej. Chyba niewiele więcej. Nie sądzę żeby spikule miały się pojawić, w tym celu trzeba zmajstrować jakiś pseudo-koronograf :)

Może Hamal wpadnie na jakiś układ koronograficzny z klocków. ;) Chyba jeszcze nie próbował wyciskać siódmych potów ze Słońca!

Hamalu, nie daj się prosić! Majstruj koronograf i powiesz nam jak to zrobić :)

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez folie Baadera przy dobrym seeingu zadziwiająco dobrze widze granulacje jak przy tej srednicy zwierciadła. Najwyżej bede pierwszym forumowiczem któty kupił ten filtr, ktoś musi przełamać lody :icon_biggrin: , ale boje sie troche że wyrzuce pieniądze w błoto :icon_confused:

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Hamal wpadnie na jakiś układ koronograficzny z klocków. ;) Chyba jeszcze nie próbował wyciskać siódmych potów ze Słońca!

Hamalu, nie daj się prosić! Majstruj koronograf i powiesz nam jak to zrobić :)

:Salut:

Koronograf to ciężka sprawa, z resztą efekty w urzadzeniach nazimnych sa mizerne w stosunku do tego, co widać w koronografach satelitarnych czy podczas całkowitego zaćmienia. Po prostu atmosfera przeszkadza :Cry: . Mnie rajcuje co innego: spektrohelioskop. Coś takiego jak H-alfa i nawet więcej. W ferworze zapału kiedyś nawet siatkę dyfrakcyjną kupiłem na mały testowy model, ale na razie sprawa poległa - kostruktor raczej ze mnie kiepski na razie. Może Hamal ze swoim talentem sie pokusi? Najgorsze problemy do rozwiązania to tzw. syntetyzer obrazu i szczeliny spektroskopowe - tu miałem pare pomysłów opartych na ciekawych rozwiązaniach z netu, ale co innego pomysł, a co innego realizacja... Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koronograf to ciężka sprawa, z resztą efekty w urzadzeniach nazimnych sa mizerne w stosunku do tego, co widać w koronografach satelitarnych czy podczas całkowitego zaćmienia.

Zauważ że nawet nie wiem jakie odkrywcze zrobienie tarczy korkonografu nic nie da, jeśli nie będzie hiperdokładne prowadzenie sprzętu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 km na północ od Wrocławia , w miejscowości Białków , znajduje się Heliofizyczne Obserwatorium Katedry Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Z inicjatywy prof. Rompolta , w 1980 r. postawiony został pawilon mieszczący instrument do badań Słońca – koronograf . Wyposażony jest on w 53 cm obiektyw główny ( soczewkę ) , którego ogniskowa pierwotna wynosi 8 m. W ognisku głównym znajduje się blok Lyota – sztuczny Księżyc i diafragma wodna do odbierania nadmiaru energii cieplnej. Instrument zamontowany jest na montażu widłowym. Konstrukcja kratownicowa ma na celu zmniejszenie naporu wiatru. Światło poprzez oś polarną trafia na lustro diagonalne. Może ono kierować wiązkę światła do spektrografu lub po obróceniu o 180˚ , do systemu kamery filtru Hα.

Pierwszym elementem tego systemu jest filtr cieplny. Następnie światło napotyka filtr interferencyjno – polaryzacyjny , po czym wiązka przechodzi do kamery fotograficznej służącej jako wizjer.

Pawilon dla koronografu zbudowany jest metodą modułową. Można go rozmontować i przenieść w inne miejsce. Przesuwany dach przykrywający instrument waży 17 ton i ma siłę , aby zimą zerwać oblodzenie. Pracujący tu astronomowie potrafią w ciągu 4 minut otworzyć instrument i wykierować na Słońce. Teleskop wykonany jest z duraluminium . Pomieszczenie pokrywa biała farba z dodatkiem dwutlenku tytanu. Instrumentarium zainstalowane w pawilonie było stopniowo rozwijane. Zainstalowano spektograf typu MS DP. Zbudowano także teleskop horyzontalny. Na zewnątrz przed pawilonem znajduje się jego celostat.

Służy on do obserwacji filtrogramowych Słońca a także jako teleskop prowadzący dla koronografu , z racji na jego małe pole widzenia. Koronograf wykorzystuje się do obserwacji patrolowych. Bierze on udział w akcjach wspólnych obserwacji pomiędzy satelitami i obserwatoriami naziemnymi. Są one cenne z uwagi na prowadzenie ich na różnych długościach fal , a więc można kompleksowo badać fizykę zjawisk. Koronograf w Białkowie jest największym tego typu instrumentem na świecie. Następny podobny instrument badawczy znajduje się w Stanach Zjednoczonych i ma średnicę 40 cm. Wadą koronografu w Białkowie jest jego zbyt niskie ustawienie nad poziomem morza , które wynosi tylko 128 m. Seeing atmosfery jest tu zbyt słaby. Miejsce usytuowania jest przypadkowe z racji na miłośnicze obserwatorium mieszkającego tu kiedyś właściciela. Można obejrzeć przez koronograf wiele efektownych protuberancji , obszarów aktywnych oraz plam słonecznych . Gorąco zachęcam wszystkich zainteresowanych tematem aktywności słonecznej , do odwiedzenia tej placówki. Więcej na stronce http://www.kszatkowski.astrowww.pl/obserwacje.html

ZAPRASZAM!

H_Alpha_11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po dwóch dniach oczekiwania dostałem filtr :banan: Był porządnie zapakowany wiec nie było mowy żeby coś mogło by mu sie stać w trakcie transportu.

 

Pierwsze wrażenie: Po wycelowaniu w Słonce, założeniu folii Baadera, okularu 20mm + filtr obraz zaskakuje- jest ostry jak brzytwa. Filtr niemal calkowicie likwiduje turbulecje atmosferyczne (ale w przypadku tragicznego seeingu nawet ten filtr nie pomoże), bardzo dobrze uwidacznia szczegóły fotosfery Słońca, chociaż nieco sciemnia obraz. Dzisiaj seeing nie jest najlepszy i dużo nie moge jeszce na jego temat napisac, a poza tym chce poczekac na jakąs większa gryupe plam słonecznych, wtedy zobaczymy na co go stać :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Chciałbym ale nie mam czym. A zwykłą kamerą efekt zastosowania filtra raczej nie bedzie widoczny.  Ale zobacze co da sie zrobic :Salut:

Dla chcącego nic trudnego, daj nawet ze zwykłej kamery z i bez filtra to będzie obiektywny test przez "obiektyw" kamery :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5 godziny zmagań z kamerą- lipa, przynajmniej kamerą ktorą mam nie da się zrobić fotki na której bedzie cokolwiek widać. Może skombinuje jakiś aparacik to może coś wyjdzie.

 

I jeszcze ciekawostka: Obserwowałem z domu Słońce przez szybe, bez filtra obraz nie za ciekawy, z filtrem obraz o wiele lepszy (wiadomo że nie taki jak na wolnym powietrzu) i ostrzejszy. Nie wiem czy to przypadek czy może ukryta właściwość filtra :mr.green::icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zamówiłem w DO folie Baadera ND-3.8 i dopiero teraz filtr pokazuje na co go stać. Folia jest o wiele "jaśniejsza" (bez filtra Continuum obraz jest zbyt jasny do obserwacji). Powierzchnia Słońca jest po prostu piękna :banan: , ładnie widac ziarnistą strukturę jak i nieco ciemniejsze miejsca fotosfery Słońca, brzeg tarczy jak i cała tarcza jest idealnie ostry. Narazie powierzchnia Słońca jest praiwe czysta więc nie wiem jak obraz będzie sie prezentował na innych strukturach, ale domyślam się że bedzie extra :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Zamówiłem w DO folie Baadera ND-3.8 i dopiero teraz filtr pokazuje na co go stać. Folia jest o wiele "jaśniejsza" (bez filtra Continuum obraz jest zbyt jasny do obserwacji). Powierzchnia Słońca jest po prostu piękna :banan: , ładnie widac ziarnistą strukturę jak i nieco ciemniejsze miejsca fotosfery Słońca, brzeg tarczy jak i cała tarcza jest idealnie ostry. Narazie powierzchnia Słońca jest praiwe czysta więc nie wiem jak obraz będzie sie prezentował na innych strukturach, ale domyślam się że bedzie extra  :Salut:

 

Mam nadzieję, że do wizuala go nie wykorzystujesz ;) Chodzi mi o połączenie tych dwóch filtrow lub samą filię ND3,8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ten filtr 2 miesiace lecz nadal nie znam jego wartości ponieważ słonca jak na lekarstwo.Na pewno wizualnie do bani Zdjecia z odjęciem barwy uwidaczniaja wyazna granulacje i to wszystko. poniższeprze4z szybę z dodaną barwą:Pentacon 4/300 Minolta Z 10 okular 20 mm

post-919-1110558969_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ten filtr 2 miesiace lecz nadal nie znam jego wartości ponieważ słonca jak na lekarstwo.Na pewno wizualnie do bani Zdjecia z odjęciem barwy uwidaczniaja wyazna granulacje i to wszystko. poniższeprze4z szybę z dodaną barwą:Pentacon 4/300 Minolta Z 10 okular 20 mm

Granulacja to drobny detal fotosfery, który należy fotografować w dużej skali, inaczej niewiele będzie widać. Trzeba przynajmniej obiektywu o ogniskowej metra i średnicy 8-10 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdążyłem już się przekonać jak blokuje ten filtr kolor czerwony, który staje się dosłownie czarny. Nie wiem czy ktoś obserwował słońce przez mgłę za pomocą niewielkiej lunety bez żadnych filtrów (czego nie polecam nikomu). Plamy mają czerwownawą barwę i pory pomiędzy granulami też, dlatego ten filtr tak kontrastuje srukturę fotosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Hamal wpadnie na jakiś układ koronograficzny z klocków. ;) Chyba jeszcze nie próbował wyciskać siódmych potów ze Słońca!

Hamalu, nie daj się prosić! Majstruj koronograf i powiesz nam jak to zrobić :)

 

Spektrohelioskop to dość skomplikowane urządzenie, niestety :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.