Skocz do zawartości

Jak to połączyć- backfocus


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chciałbym się znowu pakować w wiadro złączek.

Teleskop w korektorze ma gwint żeński M54. Backfocus teleskopu to 56 mm. 

Backfocus mojej kamery to 55 mm. 

Matryca jest osadzona na głębokości 17,5 mm

Mam dwa adaptery 16,5 mm (ten zapewne zastąpię OAGiem) i 21 mm. 

Dojdzie filtr uvir cut.

Zakładam, że złapię ostrość, ale w rogach może być różnie z gwiazdami i będę musiał wyregulować odległość od korektora. Jak to policzyć i pospinać, żeby było dobrze?

 

 

 

IMG_20191210_195758.jpg.91c5c07af0ae47fb35f396c96f182711.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie dzisiaj dotarł Baader Varilock, który mam nadzieję pomoże mi w końcu dokładnie wyregulować backfocus, może w tą stronę powinieneś pójść? Na pewno wygodniejsze jest to w ustawieniu właściwej odległości niż kombinowanie z podkładkami, szczególnie jeśli robi się to w terenie.

 

https://www.baader-planetarium.com/en/baader-varilock-46-lockable-t-2-extensiontube-29-46mm-with-spanner-tool-(t-2-part-25v).html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem o co pytasz i co podajesz. Jeśli backfocus teleskopu (korektora?) to 56 mm, to tyle ma być i koniec kropka. Odejmujesz 17,5 kamery i pozostaje 38,5, które musisz uzyskać na pozostałych złączkach. Jak dojdzie oag to odejmujesz oaga i uzupełniasz złączkami. Nie ma tu nic ponad odejmowanie :) No a dołożenie filtra powoduje zwiększenie backfocusu o ok 1/3 jego grubości (filtry 36 mm mają 2 mm grubości, czyli jest to 0,66, a inne to może być inaczej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, count.neverest napisał:

ASI071 MC Pro, Takahashi Epsilon 130D. OAG będzie przykręcony do kamery.

No to 56 - 17,5 - grubość _oaga + 1/3* grubość_filtra = wymagane złączki. Możesz użyć nieco krótszych złączek i dodać podkładki (jak gwint ma 5 mm to śmiało można dać 2 mm podkładkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość oaga wg producenta prawdopodobnie nie równa się grubości realnej. Może być rozjazd nawe prawie 1mm.

 

Wez pod uwagę, że tuba pracuje lato/zima. U mnie wyciąg wysuwa się o 15mm i to zapewnia święty spokój w zmianie temperaturowej ogniska. 

 

Jak złączki to tylko u serwisastro.pl

 

Edit. 

Czy kamera fabrycznie przypadkiem nie posiada już filtra uv/ir cut w swojej frontowej szybce? 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, count.neverest napisał:

@MateuszW To wiem, ale życie i wiele problemów tutaj na forum pokazuje, że na papierze jedno, w praktyce drugie. 

Kwestia czy odległość deklarowana przez producenta jest właściwa to już zupełnie inna sprawa. Jedyny znany mi właściciel Epsilona to @bartoszw i tylko właściciel może coś powiedzieć na ten temat. W dedykowanym sprzęcie raczej się to zgadza, problemy są przy uniwersalnych korektorach dla wielu tub, gdzie każda zachowuje się inaczej. Ale to nie reguła.

 

Mając obecny zestaw złączek mógłbyś dodać podkładkę 1 mm i masz już odpowiednią odległość i można zweryfikować czy to zagra. Ale jest jeszcze kwestia zamiany M54 na T2 jak rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MateuszW napisał:

1 mm

Tak, wiem właśnie o tym i chyba tak zrobię. Widziałem temat Marcinosa, posty Spirita i wiele innych i te papierowe deklaracje czasem są dalekie prawdy. 

Bartka setup znam :) On ma Nikona, jest trochę inaczej. Dominik z AM ma kamerę mono i koło. On mi dużo pomógł, ale chciałem się upewnić, ponieważ chcę uniknąć zamawiania akcesoriów, które potem okażą się zbędne.

Zatem wychodzi na to, że trzeba wziąć suwmiarkę do łap, pomierzyć i zejść na 1 milimetrze (lub coś koło niego) z M54 na T2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.