Skocz do zawartości

EQ3 2 - przesunięcia gwiazd w tą i z powrotem


sullifan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Piszę ponieważ mam w ostatnim czasie pewien problem i nie do końca wiem czy wynika on raczej z błędnego ustawienia na polarną czy też błędu napędu.

Poniżej umieszczam gif z kompozycji ok 20 ujęć 30 sekundowych.

Czy ktoś jest w stanie mi podpowiedzieć na której kwestii powinienem się bardziej skupić?

Jeśli to błąd napędu lum montażu to co wtedy? 2 miesiące temu występował, ale był minimalny (20% zdjęć do odrzutu, teraz mam pojechane gwiazdy na 50-60% zdjęć więc coś się zmieniło).

 

 

gif2.gif

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W montażach trzeba luzy ustawiać sezonowo.  Jak robi się zimno to metal się kurczy i jest więcej luzu. 

Po dobrej stronie montażu masz przeciwwagę ustawioną?  Z wschodniej strony musi być cięższy. 

Jak to nie to, to może ślimak albo jest luźno zamocowany albo odrobinę krzywy - wtedy co pół obrotu obraz się przesuwa, raz w jedną raz w drugą stronę.

 

Edytowane przez Adm2
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruch jest w osi RA, czyli wynika z napędu. Oscylacje wynikają z PE. Jak na eq3-2 to nie wydaje się jakoś tragiczne. Sprawdź luzy (i nie dociska za mocno slimacznicy). Być może pogorszenie wynika z niskiej temperatury i gestnienia smaru. Napisz jakie masz silniki, bo jak Goto to raczej nie wina smaru, ale te zwykłe potrafią się nawet zatrzymać na większym mrozie. 

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie gwiazda porusza się "w tą i z powrotem" dlatego też to raczej klasyczny PE, gdyby ruch odbywał się w jedną stronę to można by mówić o smarach i ślimacznicy.

Przy moim starym eq3-2 miałem podobne "chodzenie" związane z PE, oczywiscie luzy zawsze warto sprawdzić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nazwał bym tego błędem tylko cechą montażu z napędem ślimakowym. Każdy tego typu montaż taki dryf (PE -periodic error) ma, im droższy i wyższej klasy montaż tym dryf mniejszy. Cykl dryfu pokrywa się z czasem pełnego obrotu ślimaka. Do opanowania tego zjawiska guiding jest niezbędny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MateuszW napisał:

Ruch jest w osi RA, czyli wynika z napędu. Oscylacje wynikają z PE. Jak na eq3-2 to nie wydaje się jakoś tragiczne. Sprawdź luzy (i nie dociska za mocno slimacznicy). Być może pogorszenie wynika z niskiej temperatury i gestnienia smaru. Napisz jakie masz silniki, bo jak Goto to raczej nie wina smaru, ale te zwykłe potrafią się nawet zatrzymać na większym mrozie. 

silnik/napęd mam ten najbardziej pospolity do EQ3 2 jaki jest

https://deltaoptical.pl/naped-w-jednej-osi-do-eq3-2

 

z luzów to sprawdziłem śruby i rzeczywiście te które oznaczyłem były dość lekko dokręcone, czy one sa istotne w tej kwestii?

 

montaz_sw_eq3-2_5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzędziel napisał:

Nie nazwał bym tego błędem tylko cechą montażu z napędem ślimakowym. Każdy tego typu montaż taki dryf (PE -periodic error) ma, im droższy i wyższej klasy montaż tym dryf mniejszy. Cykl dryfu pokrywa się z czasem pełnego obrotu ślimaka. Do opanowania tego zjawiska guiding jest niezbędny.

może głupie pytanie, ale nie znam się na mechanice montaży...

nie wiem czy chodzi o 1 obrót 360 stopni osi silnika i ten cykl (?), ale jeden cykl czyli przesunięćie gwiazdy i powrót trwa przez ok 8 zdjęć x 30 sekund co daje ok 4 minuty, więc silnik wykonuje niewielki ułamek pełnego obrotu w tym czasie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, sullifan napisał:

może głupie pytanie, ale nie znam się na mechanice montaży...

nie wiem czy chodzi o 1 obrót 360 stopni osi silnika i ten cykl (?), ale jeden cykl czyli przesunięćie gwiazdy i powrót trwa przez ok 8 zdjęć x 30 sekund co daje ok 4 minuty, więc silnik wykonuje niewielki ułamek pełnego obrotu w tym czasie...

Chodzi o cykl ślimacznicy, w Eq3-2 wynosi około 6 minut.

W ciągu 6ciu minut, gwiazdka powiina odchylić się w jedną stronę i wrócić, a następnie w drugą stronę i wrócić, zakładając że akurat ustawiłeś się w środku cyklu.

eq3-2 cycle.JPG

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wychulenie montażu było teraz większe, może inna część nieba, a może rzeczywiście lekki luz. 

Luz możesz łatwo sprawdzić, zaciśnij oś RA i oróbuj ją lekko ruszać, jeśli jest stabilnie i nie wyczuwasz żadbych ruchów to jest ok, jeśli oś mimo zaciśnięcia się lekko porusza to masz luz. Nie trzeba, a raczej nie powinno się przy tym używać siły, wystarczy lekko ruszać.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, sullifan napisał:

tylko własnie mnie zastanawia dlaczego on jest teraz znacznie większy niż np 3 miesiące temu

Widoczność tego błędu zależy od deklinacji obiektu. Na równiku jest największy, a im bliżej bieguna tym bardziej spada prawie do zera. Być może wybierałeś takie obiekty że tak się akurat złożyło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Widoczność tego błędu zależy od deklinacji obiektu. Na równiku jest największy, a im bliżej bieguna tym bardziej spada prawie do zera. Być może wybierałeś takie obiekty że tak się akurat złożyło.

no to może coś być rzeczywiście na rzeczy, bo to własnie by się pokrywało z tym co piszesz, obiekty bliżej bieguna miały mniej drastyczne "jazdy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.