Skocz do zawartości
  • 0

Sky watcher star Discovery 150


Miki223

Pytanie

Planuje kupić swój pierwszy teleskop do obserwacji astronomicznych. Nie mam szczególnych planów co będę obserwował. Mieszkam na wsi kolo miejsca gdzie planuje oserwacje nie ma latarni miejskich. Moj budzet to ok 2000 zł i potrzebuje porady czy teleskop sky watcher star discovery 150 jest odpowiednim sprzętem.

Edytowane przez Miki223
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Taki zestaw zaproponował mi sprzedawca w delta optical w cenie 2100 zł całość myślałem że wszystko jest ok ale jeśli masz jakieś wątpliwości to chętnie zmienie skład zestawu. I i czy wogule opłaca się brać barlow'a 2 skoro 9 mm ma 1,25 tak tylko myślę jak bym się mylił to proszę mnie poprawić :happy:. I jaka jest różnica w jakości tych filtrów szczerze mówiąc wolałbym zamówić w delcie ponieważ zamiawilem tam już sporo razy i ufam może będzie na delcie lepszy filtr księżycowy. 

Edytowane przez Miki223
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Filtr księżycowy 1,25 13%

Barlowa ja nie używam bo to dodatkowe szkło ale inni mają i sobie chwalą. 

Co do folii to nie wiem bo słonka nie obserwuję. 

Najlepszy byłby okular 12-14mm ale za300 to ciężko coś dobrego znaleźć. Chyba że Barlow 2×2" ED GSO i z tej 30masz 15mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok wydawało mi się że porostu za cenę teleskopu dzięki promocji dostanę przydatne rzeczy bo tak naprawdę to wszystkie te dodatki plus teleskop kosztują tyle samo co sam teleskop w normalnej cenie. Na chłopski rozum za taką sama cenę dostaje więcej :laugh:.

Edytowane przez Miki223
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tą cenę bierz SW 10 Flex i po zabawie.  Łatwy w przenoszeniu ze względu na rozsuwaną tubę,  a 10 cali pod ciemnym niebem pokaże naprawdę duuuuuuuuużo. Z czasem dokupisz lepsze okulary, a kolimować i tak się musisz nauczyć jeżeli chcesz się w to bawić.... Z drugiej strony kolimacja to nic trudnego..... Po trzech miesiącach o ile kolimacja ucieknie ( w co wątpię) będziesz to robił w 5 minut. Pozdrówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Miki223 napisał:

Ok wydawało mi się że porostu za cenę teleskopu dzięki promocji dostanę przydatne rzeczy bo tak naprawdę to wszystkie te dodatki plus teleskop kosztują tyle samo co sam teleskop w normalnej cenie. Na chłopski rozum za taką sama cenę dostaje więcej :laugh:.

Pod warunkiem że to wartościowe dodatki:neat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Pod warunkiem że to wartościowe dodatki:neat:

A te nie są? I mam pytanie jak się kolimuje teleskop potrzebny jest jakiś sprzęt czy jakieś rzeczy które może mam w domu? 

Edytowane przez Miki223
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

8 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Oczywiście zrobisz jak uważasz. Pytałeś o opinię to ją wyraziłem. 

Wiem i się bardzo z tego cieszę według mnie poznawanie czyjejś opinii jest jak nauka im więcej poznasz tym więcej się nauczysz a też każdy ma swoje zdanie. A jeśli chodzi o teleskop to chyba podjąłem decyzję że kupuję właśnie ten model z tymi dodatkami i myślę że to najlepszy wybór. Chociaż wciąż mam lekkie wątpliwości to chyba każdy je miał gdy kupował swój pierwszy teleskop. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Miki223 napisał:

Ale barlow prędzej czy później się przyda a tak to mam go taniej niż jak bym oddzielnie kupował 

Barlow Ci się może przydać ale nie ten o którym mówisz. Jeśli chcesz zainwestować w barlowa, który faktycznie przyda Ci się w obserwacjach to zamiast tych wszystkich akcesorii (śmietków) weź barlowa GSO ED 2x 2", niekoniecznie z Delty bo jakoś drogi... ewentualnie ile wynegocjujesz to Twoje ale to jest bardzo dobry Barlow za nieduże pieniądze.

Ten 30 mm okular w połączeniu z tym Barlowem na start może być całkiem przydatny i szczerze mówiąc to będzie Twój najczęściej używany setup. Sam w sobie 30 mm jest dość niewygodny, rozmyta diafragma, słabe ER ale i tak o półkę wyżej niż kitowe okulary dołączane do SkyWatcher'ów i nie powinieneś narzekać.

Filtr do Księżyca również odpuść bo to pieniądze wyrzucone w błoto.

 

Z tym Barlowem GSO będziesz miał taki zestaw powiększeń, nie wliczając tych które możesz uzyskać wykręcając barlowa i używając go prosto z okularem 30 mm bądź z redukcją 2"/1,25" w przypadku okularów w standardzie 1,25" jak ten 9 mm Plossl.

1294709496_GSO10F5.JPG.09dcd0b29bf5abb36545044876370db1.JPG

 

Czy potrzebny Ci filtr do słońca? No nie wiem, chyba teraz nic się tam nie dzieje a słońca jak na lekarstwo, same chmury :) 

 

Edit: Moja dobra rada, jeśli kupisz to 10" GSO to pierwsze co zrób to przymocuj od nowa porządnie tą półkę z boku na okulary :) Nie znam nikogo komu by się nie urwała, trzyma się na słowo honoru, najlepiej przestrzelić na wylot śrubami i skręcić bo te wkręty to nie trzymają nic.

Edytowane przez lolak89
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Miki223 napisał:

Ale barlow prędzej czy później się przyda a tak to mam go taniej niż jak bym oddzielnie kupował 

Widzę że na naszej giełdzie jest Meade HD 12mm. Na pewno będzie lepszym dodatkiem do tego GSO niż ten Barlow. Jak Ci nie podpasuje to sprzedasz bez straty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Miki223 napisał:

Zmieniłem skład zestawu posluchalem się waszej rady i barlow Soczewka Barlowa DO-GSO ED 2x 2" bez filtra ksiezycowego myślę że będzie lepiej 

Lepiej, lepiej. Barlow ten SkyWatcher to nie dla Ciebie, uwierz mi. Filtr Księżycowy 1,25" nie ma sensu w tym setupie bo możesz go użyć tylko z okularami 1,25 a będziesz miał jeden 9 mm który daje źrenicę wyjściową 1.8 mm czyli całkiem przyjemną i w żadnym ale to w żadnym wypadku nie potrzebującą przyciemniania :) Jedynie Księżyc w pełni z okularem 30 mm i źrenicą 6.1 mm może za bardzo dawać po gałach ale to potrzebowałbyś filtra 2" i normalnej jakości a nie szkiełka za 30 zł które byś szybko schował do szuflady i o nim zapomniał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.