Jump to content

Tak EM-10 vs iOptron CEM25P


Misza
 Share

Recommended Posts

Jak w tytule, który z tych montaży wybralibyście do lekkiego mobilnego zestawu astrofoto - canon 6d + ogniskowa do ok 200mm ? EM-10 używka, iOptron nówka... Mam nadzieję na czasy na poziomie min 2-3min bez guidowania. Dodatkowo na montażu będzie czasem montowany 15cm maksutov Intesa (ewentualnie mak 180/2700 SW) ale do zastosowań wizualnych + foto planet więc w tym przypadku prowadzenie nie musi być już wybitne.

Edited by Misza
Link to comment
Share on other sites

Maksutova 150mm to pewnie jeszcze od biedy można by powiesić na CEM25P ale 180mm ? To dosc delikatny montaż. Ile waży taka 180ka?

 

Jak chcesz używać bez guide to wersja z enkoderem czyli EC.

 

Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

SW 180/2700 to 7,5kg (Intes 150 jest lżejszy), nośność cem25p to 12,5 kg.

Natomiast EM-10 mógłby mieć problem z SW 180 (z Intesem raczej nie) . Wersja EC cem25 raczej odpada bo kosztuje o 100% więcej od "normalnej" i od używki em-10 również.

Edited by Misza
Link to comment
Share on other sites

Też mnie ten temat ostatnio zainteresował i właściwie wszystkie parametry łącznie z ceną przemawiają za CEM25P - z tego co doczytałem to chyba tylko wymaganie na flpa może być kłopotliwe ale to szczegół. Może ktoś napisze w czym lepszy jest EM-10.

Link to comment
Share on other sites

Takahashi to sprzęt, który-prawidłowo eksploatowany - jest typu plug and play. Przez kilkanaście lat eksploatacji montaży Takahashi( miałemw sumie 4 rózne -10,11,200 i teraz mam 11Z)  jeden jedyny raz byłem zmuszony rozebrać montaż - ze względu na małą pszczołę której nóżka przykleiła się do zębatki głównej :)

Jest bardzo kompaktowy,nie ma udziwnionego kształtu i kabli podłączonych w różnych miejscach - miałem w ręku CEM 25 Janoweta to wiem o czym piszę.

Parametry ma identyczne jeśli nie lepsze. No i jest mało wrażliwy na przeciążenia.

Wada- jedyna według mnie - wolny ruch w funkcji slew ( goto). O cenie nie piszę bo te obecne na rynku wtórnym są w bardzo dobrej cenie.

Zapytajcie Qbanosa -wziął ode mnie 11 ,od razu na wyjazd do Ameryki Południowej - bez problemu.

Acha, jeszcze jedno ważne -Takahashi mają cudowną, bardzo precyzyjną lunetkę biegunową, pozwalającą na błyskawiczne ustawienie na Polaris z dokładnością nieosiągalną w innych montażach za pomocą lunetki.

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Ale do wizuala jak rozumiem? Ewentualnie planetarne astrofoto? Odpowiedź brzmi - tak . Tak jak napisałem Celestron C8 waży  7 kilo z hakiem  z wyposażeniem - szukacz,kamera elektryczny fokuser- i spokojnie dawał radę na astrofoto planetarnym.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Misza napisał:

Tak, ota 8kg do wizuala. Astrofoto tylko z obiektywami do 200mm

To spokojnie. Ja teraz uzywam PST Coronado na EM-11 i pracuje bez przeciwwagi. Na EM-10 wieszałem astrofotograficznie Takahashi FSQ 106N z kamerą STL 11000 guiderem i osprzętem ( razem lekko ponad 8kg)

Tu masz fotkę z takiegosetupu, czasu po 600 sek z guiderem oczywiście.

 

image.png.d0b9da79775c1832c1dbdd7181723749.png

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, wessel napisał:

Takahashi mają cudowną, bardzo precyzyjną lunetkę biegunową, pozwalającą na błyskawiczne ustawienie na Polaris z dokładnością nieosiągalną w innych montażach za pomocą lunetki.

SkajŁoczer skopiował i teraz też nowe montaże i np SWA mają precyzyjną lunetkę z okręgami precesji na daną epokę.

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Misza napisał:

Za dawnych lat robiłem takiem em-200 przy ogniskowej 200mm i canonie 350 300sek bez guidowania, jest na to szansa z tymi dwiema konstrukcjami?

Szansa jest, ale sam wiesz od ilu różnych czynników to zależy. Rozwiązaniem może być guider taki bez komputera - Lacerta czy cuś takiego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.