Skocz do zawartości

Tak EM-10 vs iOptron CEM25P


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule, który z tych montaży wybralibyście do lekkiego mobilnego zestawu astrofoto - canon 6d + ogniskowa do ok 200mm ? EM-10 używka, iOptron nówka... Mam nadzieję na czasy na poziomie min 2-3min bez guidowania. Dodatkowo na montażu będzie czasem montowany 15cm maksutov Intesa (ewentualnie mak 180/2700 SW) ale do zastosowań wizualnych + foto planet więc w tym przypadku prowadzenie nie musi być już wybitne.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW 180/2700 to 7,5kg (Intes 150 jest lżejszy), nośność cem25p to 12,5 kg.

Natomiast EM-10 mógłby mieć problem z SW 180 (z Intesem raczej nie) . Wersja EC cem25 raczej odpada bo kosztuje o 100% więcej od "normalnej" i od używki em-10 również.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie ten temat ostatnio zainteresował i właściwie wszystkie parametry łącznie z ceną przemawiają za CEM25P - z tego co doczytałem to chyba tylko wymaganie na flpa może być kłopotliwe ale to szczegół. Może ktoś napisze w czym lepszy jest EM-10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takahashi to sprzęt, który-prawidłowo eksploatowany - jest typu plug and play. Przez kilkanaście lat eksploatacji montaży Takahashi( miałemw sumie 4 rózne -10,11,200 i teraz mam 11Z)  jeden jedyny raz byłem zmuszony rozebrać montaż - ze względu na małą pszczołę której nóżka przykleiła się do zębatki głównej :)

Jest bardzo kompaktowy,nie ma udziwnionego kształtu i kabli podłączonych w różnych miejscach - miałem w ręku CEM 25 Janoweta to wiem o czym piszę.

Parametry ma identyczne jeśli nie lepsze. No i jest mało wrażliwy na przeciążenia.

Wada- jedyna według mnie - wolny ruch w funkcji slew ( goto). O cenie nie piszę bo te obecne na rynku wtórnym są w bardzo dobrej cenie.

Zapytajcie Qbanosa -wziął ode mnie 11 ,od razu na wyjazd do Ameryki Południowej - bez problemu.

Acha, jeszcze jedno ważne -Takahashi mają cudowną, bardzo precyzyjną lunetkę biegunową, pozwalającą na błyskawiczne ustawienie na Polaris z dokładnością nieosiągalną w innych montażach za pomocą lunetki.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do wizuala jak rozumiem? Ewentualnie planetarne astrofoto? Odpowiedź brzmi - tak . Tak jak napisałem Celestron C8 waży  7 kilo z hakiem  z wyposażeniem - szukacz,kamera elektryczny fokuser- i spokojnie dawał radę na astrofoto planetarnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Misza napisał:

Tak, ota 8kg do wizuala. Astrofoto tylko z obiektywami do 200mm

To spokojnie. Ja teraz uzywam PST Coronado na EM-11 i pracuje bez przeciwwagi. Na EM-10 wieszałem astrofotograficznie Takahashi FSQ 106N z kamerą STL 11000 guiderem i osprzętem ( razem lekko ponad 8kg)

Tu masz fotkę z takiegosetupu, czasu po 600 sek z guiderem oczywiście.

 

image.png.d0b9da79775c1832c1dbdd7181723749.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wessel napisał:

Takahashi mają cudowną, bardzo precyzyjną lunetkę biegunową, pozwalającą na błyskawiczne ustawienie na Polaris z dokładnością nieosiągalną w innych montażach za pomocą lunetki.

SkajŁoczer skopiował i teraz też nowe montaże i np SWA mają precyzyjną lunetkę z okręgami precesji na daną epokę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Misza napisał:

Za dawnych lat robiłem takiem em-200 przy ogniskowej 200mm i canonie 350 300sek bez guidowania, jest na to szansa z tymi dwiema konstrukcjami?

Szansa jest, ale sam wiesz od ilu różnych czynników to zależy. Rozwiązaniem może być guider taki bez komputera - Lacerta czy cuś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.