Skocz do zawartości

Gromadka zagadka


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Fotkę tej niewielkiej gromadki zrobiłem wczoraj . Należy ją nazwać . Ten rejon nieba obfituje w mgławice dyfuzyjne i fragment jednej widać na zdjęciu . Właściwie nie udało mi się na 100% przypisać do tego fragmentu do konkretnej mgławicy . W zagadce chodzi jednak o nazwanie gromadki . Odpowiedzi proszę jak zawsze na priva .

 

grom3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegraliście , na tej zagadce ustawiałem ostrość przed zrobieniem komety . Ale i tak do dziś tej gromadki prawidłowo nikt nie nazwał choć na forum jest jej imię jak byk przy innej fotce komety :banan::banan:

 

Hans strzelał ale minimalnie obok . Nie podaję nazwy ale teraz to chyba każdy zgadnie .

 

To pierwsza zagadka której nikt nie odgadł , czyli pierwszy raz ja wygrałem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje dla zwyciężcy tej edycji. :Beer:

 

No a ja się na nią gapiłem, gapiłem i nie dopasowałem w końcu :Boink: . Szukałem po OCLu raczej gromadek w klasie Trumplera III-IV 2-3 p n. Ale jako, że pierwszy raz zastosowałem takie systematyczne podejście, no to okazało się, że nie trafiłem - ale tylko trochę. Jest I 3 p n. Następnym razem będzie lepiej :rolleyes:

Na zdjęciach POSS wygląda z lekko inaczej. Ta wrocławska łuna zjada trochę mgławicy i przez to wydaje się, że gromadka jest bardziej na jej skraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, choć nie w temacie. Pokazali w Astronomy Pictures of the day najnowsze zdjęcie echa świetlnego wokół gwiazdy V838 Monocerotis. Polecam Ci Piotrze byś ją sfocił swoim sprzętem w jak najwiekszej skali. To wyjątkowy obiekt szybko zmienny w czasie, którego rozmiary kątowe rosna i kto wie jak będzie wyglądał za np. 10 lat. Myślę że warto zrobić próbę czymś lepszym, bo na moim z przed dwóch lat prawie nic nie widać, (robiłem je skromnym f-300mm na kliszy). Kamera CCD poradzi sobie lepiej. Położenie obiektu znajdziesz w linkach na stronie Picture of the day z dnia wczorajszego.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, choć nie w temacie. Pokazali w Astronomy Pictures of the day najnowsze zdjęcie echa świetlnego wokół gwiazdy V838 Monocerotis. Polecam Ci Piotrze byś ją sfocił swoim sprzętem w jak najwiekszej skali. To wyjątkowy obiekt szybko zmienny w czasie, którego rozmiary kątowe rosna i kto wie jak będzie wyglądał za np. 10 lat.  Myślę że warto zrobić próbę czymś lepszym, bo na moim z przed dwóch lat prawie nic nie widać, (robiłem je skromnym  f-300mm na kliszy). Kamera CCD poradzi sobie lepiej. Położenie obiektu znajdziesz w linkach na stronie Picture of the day z dnia wczorajszego.

 

 

Uuu, pieknie to wyglada.

Jestem ciekaw jak wyjdzie w amatorskim wydaniu?

Bo Hubble widzi tak:

V838_Mon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta mgławica jest trudna, ale na pewno w granicach możliwości odpowiednio wyekwipowanego astrofotografa. Tutaj http://www.rcopticalsystems.com/gallery/v838.html jest zdjęcie zrobione w 2002 przez 10" Ritcheya-Chretiena. Ciekawe czy da się ją wypatrzeć wizualnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie było wykonane blisko dwa lata temu. Był to wtedy obiekt znacznie bardziej zwarty i jasny powierzchniowo niż dzisiaj. Gwiazda była niewiele po rozbłysku i halo było utworzone z obrzarów materii blisko gwiazdy.

Prawie równo rok temu (8 lutego) łączne czasy ekspozycji V838 Mon przez HST wyniosły ponad 1.8 godziny.

W październiku zeszłego roku już 2.4 godziny (powyższa fotka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory nikt nie odgadł a wystarczy dokładnie poczytać posty na forum z ostatnich kilku dni  :banan:

 

 

Tuż obok gromadki znajduje się gwiazda zmienna zaćmieniowa (typu EB) - DO Cas, zaś samą gromadkę widuję w postaci kilku najjaśniejszych gwiazdek. Jednak z powodu wielkiej podpowiedzi niedawno zamieszczonej przez Togala na a4u (IC 1848 ) nie śmiałem odpowiadać w temacie :rolleyes:

Edytowane przez Henryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.