Jump to content

Gromadka zagadka


PiotrZ
 Share

Recommended Posts

Fotkę tej niewielkiej gromadki zrobiłem wczoraj . Należy ją nazwać . Ten rejon nieba obfituje w mgławice dyfuzyjne i fragment jednej widać na zdjęciu . Właściwie nie udało mi się na 100% przypisać do tego fragmentu do konkretnej mgławicy . W zagadce chodzi jednak o nazwanie gromadki . Odpowiedzi proszę jak zawsze na priva .

 

grom3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Przegraliście , na tej zagadce ustawiałem ostrość przed zrobieniem komety . Ale i tak do dziś tej gromadki prawidłowo nikt nie nazwał choć na forum jest jej imię jak byk przy innej fotce komety :banan::banan:

 

Hans strzelał ale minimalnie obok . Nie podaję nazwy ale teraz to chyba każdy zgadnie .

 

To pierwsza zagadka której nikt nie odgadł , czyli pierwszy raz ja wygrałem :P

Link to comment
Share on other sites

Gratulacje dla zwyciężcy tej edycji. :Beer:

 

No a ja się na nią gapiłem, gapiłem i nie dopasowałem w końcu :Boink: . Szukałem po OCLu raczej gromadek w klasie Trumplera III-IV 2-3 p n. Ale jako, że pierwszy raz zastosowałem takie systematyczne podejście, no to okazało się, że nie trafiłem - ale tylko trochę. Jest I 3 p n. Następnym razem będzie lepiej :rolleyes:

Na zdjęciach POSS wygląda z lekko inaczej. Ta wrocławska łuna zjada trochę mgławicy i przez to wydaje się, że gromadka jest bardziej na jej skraju.

Link to comment
Share on other sites

Już tylko dla formalności podam że prawidłowa odpowiedź to IC 1848 na pograniczu Kasjopei i Perseusza . Niedaleko Ha Hi . Właśnie tam była wtedy kometa . Nazwę tej gromadki wymienił w tytule wątku ze zdjęciem komety Gobo

Link to comment
Share on other sites

Tak przy okazji, choć nie w temacie. Pokazali w Astronomy Pictures of the day najnowsze zdjęcie echa świetlnego wokół gwiazdy V838 Monocerotis. Polecam Ci Piotrze byś ją sfocił swoim sprzętem w jak najwiekszej skali. To wyjątkowy obiekt szybko zmienny w czasie, którego rozmiary kątowe rosna i kto wie jak będzie wyglądał za np. 10 lat. Myślę że warto zrobić próbę czymś lepszym, bo na moim z przed dwóch lat prawie nic nie widać, (robiłem je skromnym f-300mm na kliszy). Kamera CCD poradzi sobie lepiej. Położenie obiektu znajdziesz w linkach na stronie Picture of the day z dnia wczorajszego.

Edited by lemarc
Link to comment
Share on other sites

Tak przy okazji, choć nie w temacie. Pokazali w Astronomy Pictures of the day najnowsze zdjęcie echa świetlnego wokół gwiazdy V838 Monocerotis. Polecam Ci Piotrze byś ją sfocił swoim sprzętem w jak najwiekszej skali. To wyjątkowy obiekt szybko zmienny w czasie, którego rozmiary kątowe rosna i kto wie jak będzie wyglądał za np. 10 lat.  Myślę że warto zrobić próbę czymś lepszym, bo na moim z przed dwóch lat prawie nic nie widać, (robiłem je skromnym  f-300mm na kliszy). Kamera CCD poradzi sobie lepiej. Położenie obiektu znajdziesz w linkach na stronie Picture of the day z dnia wczorajszego.

 

 

Uuu, pieknie to wyglada.

Jestem ciekaw jak wyjdzie w amatorskim wydaniu?

Bo Hubble widzi tak:

V838_Mon.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zdjęcie było wykonane blisko dwa lata temu. Był to wtedy obiekt znacznie bardziej zwarty i jasny powierzchniowo niż dzisiaj. Gwiazda była niewiele po rozbłysku i halo było utworzone z obrzarów materii blisko gwiazdy.

Prawie równo rok temu (8 lutego) łączne czasy ekspozycji V838 Mon przez HST wyniosły ponad 1.8 godziny.

W październiku zeszłego roku już 2.4 godziny (powyższa fotka).

Link to comment
Share on other sites

Jak do tej pory nikt nie odgadł a wystarczy dokładnie poczytać posty na forum z ostatnich kilku dni  :banan:

 

 

Tuż obok gromadki znajduje się gwiazda zmienna zaćmieniowa (typu EB) - DO Cas, zaś samą gromadkę widuję w postaci kilku najjaśniejszych gwiazdek. Jednak z powodu wielkiej podpowiedzi niedawno zamieszczonej przez Togala na a4u (IC 1848 ) nie śmiałem odpowiadać w temacie :rolleyes:

Edited by Henryk
Link to comment
Share on other sites

W pierwszą pogodną noc spróbuję zrobić zdjęcie V 838 . Nie wiem czy z miasta wyjdzie ale sprawdzić warto .

 

W linku podanym przez Henryka Togal kropnął całą mgławicę i tą gromadkę . Świetna fotka , polecam .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.