Skocz do zawartości

Alpha Tauri


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wybrałam się na krótkie obserwacje (po kilkumiesięcznej przerwie, niestety). Stęskniłam się za widokiem gwiazd w okularze teleskopu. Sprzęt nadal ten sam. Wiadomo, nic szczególnego: stary 5- calowy newton. Może odrobinę bardziej rozkolimowany niż te 3 lata temu, kiedy to wychodziłam na obserwy niemal codziennie. Byłam ciekawa, czy jeszcze pamiętam kształty konstelacji, czy rozpoznam chociaż część gwiazd, które dawniej w miarę sprawnie rozróżniałam. Ale wiecie co, astronomia chyba po prostu pozostaje w sercu na długo i tak łatwo nie wyparowuje z pamięci. 

Aldebaran... tak samo czerwony. Dostrzegłam nawet, że posiada nieco różowawy odcień, ciut płowy (co uwzględnia rónież Robert Burnham w opisie Aldebarana w swym podręczniku). Stara , przeewoluowana gwiazda typu widmowego K5III, to daje temperaturę powierzchni bliską 4.000 K. Niby sporo, ale jak na gwiazdę- niewiele. W sam raz, by ozdobić niebo czerwonawym klejnotem. 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też latem miałem 3 miesiace przerwy, krótkie noce, brak czasu. 

Praca później urlop, ale trasa... 

Wolę obserwować tak jak teraz wiem zimno itd.. Ale noce długie oraz ciemne i to lubię. 

W lato trzeba czekać też do środka nocy, a i tak nie będzie maksymalnie ciemno. Letnią porą przedstawiam się na księżyc, układ słoneczny. 

Pozdrawiam. 

:-) 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, HAMAL napisał:

Aldebaran i ten słodki trójkąt gwiazdek obok, na początku mojej przygody z astronomią gapiłem się na nie godzinami, generalnie obserwacje zacząłem od Hiad :)  

Ja od plejad, 

Ale to dlatego, że nic innego nie mogłem znaleźć. :laughbounce2:

Później andromeda i double clauster taki trójkąt. 

Ale w sumie i teraz czasami zajrzę do plejad. 

Czy tam M42 pierwsze było. Sam nie pamiętam. 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 O tak, Dasionek- ja też zaliczyłam Plejady jako jedne z pierwszych. Wyglądały jak kłaczek bladosinej, wypłowiałej bawełny. Pasował do pyłków unoszących się wtedy nad łąkami u schyłku lata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początkujący w szeroko pojętej astronomii jestem na etapie dużo, dużo czytania i mało, mało pisania.W przypadku Bellatrix  i jej kolorystycznych spostrzeżeń barw gwiazd,

musiałem pisemnie zainterweniować. Podaje przykład, "Aldebaran... tak samo czerwony. Dostrzegłam nawet, że posiada nieco różowawy odcień, ciut płowy". Przeczytałem dużo

Twoich postów Bellatrix i musiałem podejść do tego talentu naukowo.

A więc :

Ostatnie padania potwierdzają że około 2%-3% kobiet posiada dodatkowy rodzaj receptora koloru - czwarty rodzaj czopka, który często jest podobny do czopka odpowiadającego za odbiór koloru czerwonego, przez to nie wszystkie kobiety z tą mutacją mają zmienioną percepcję kolorów (widzą tak, jak ludzie posiadający trzy czopki)[. Dzieje się tak ze względu na to, że kobiety mają inne allele genu kodującego opsynę typu L na każdym chromosomie X. Inaktywacja chromosomu X oznacza, że następuje ekspresja tylko jednej opsyny w każdym czopku, dlatego też niektóre kobiety wykazują stopień widzenia tetrachromatycznego i co za tym idzie Tetrachromatycy ( superwzrokowcy ) widzą o wiele więcej kolorów niż przeciętny człowiek.

Czyli moi drodzy mamy w naszym gronie rodzynka o nieprzeciętnych zdolnościach w rozróżnianiu barw.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie (Bella) prostować nas w interpretacji barw gwiazd:D

Ja ostatnio upodobałem sobie właśnie obserwacje tychże. Jestem na etapie buszowania po Auriga. Szczególnie interesujące są dwie grupki leżące pomiędzy IC404, M38 i M36. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.