Skocz do zawartości

mini pc pod astro


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

To raczej sprawa oprogramowania a nie komputera. Poza tym podłączenie „tylko” jednej kamerki to także podłączenie montażu, fokusera, koła filtrowego….

Pisałem dokładnie co chcę podpiąć pod ten komputerek. Nie mam koła filtrowego, ostrość ustawiam z pilota z maską. To ma być małe i zwarte. Jeśli nie ogarnę oprogramowania, to będzie to kolejny grat, dlatego napisałem co chciałbym osiągnąć. Nie potrzebuję super samograja na "wypasie". Więc to jest tylko i aż jedna kamerka🙂.

 

Może z mojej strony zabrakło na bardziej szczegółowych informacji.

 

Wymagania:

 a) Wskazanie bieżącej pozycji na niebie, na którą "patrzy" teleskop (plate solve);

 b) wskazanie w którym kierunku znajduje się szukany przez nas obiekt (tą część chciałbym zrealizować na SkySafari)

 

Koncepcja rozwiązania:

Guider z AA mini lub mini pc <-> SkySafari.

Montaż nie ma GoTo.

 

Obecny status:

 a) plate solve działa w oparciu o AA Mini, przepisuje pozycję do SkySafari (mało praktyczne, zwłaszcza na mrozie)

 b) realizowane w SkySafari

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, tex88 said:

gdzie go można kupić w PL ? to jest jakiś noname/składak ?

Ja kupowałem na polskim amazonie: https://www.amazon.pl/gp/product/B09DCDDBXK/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&th=1

 

Ale tak jak czytam Twoje wymagania to spełni je każdy minipc, zapewne im mniejszy tym będzie wygodniejszy. Ten mój z linku, jest raczej średnich rozmiarów.

To chyba ten sam co podałeś z allegro, tylko ma inny procek niż mój.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie NINA i dla mnie to soft, który ma wszystko co powinien mieć. Wgrałem sobie na tego minipc bazy i nie muszę mieć połączenia z netem. jak robię platesolva z teleskopu+kamera to robi to błyskawicznie. Jak robię z guidera+kamera guidująca, to czasami nie daje rady i muszę najpierw mu powiedzieć gdzie mniej więcej patrzy. Jednakże nie analizowałem tego, bo nie potrzebuję platesolva z guidera, być może to kwestia jakiś ustawień.

Powiedz mi jedno, co jaki masz dokładnie montaż. Bo ja też nie mam montażu z GOTO. Mój montaż ma tylko jakąś tam elektronikę + chyba odpowiednie silniki (nie znam się do końca na tym) i takim montażem steruje bez problemowo z NINA poprzez ASCOM. W samym montażu nie zrobię GOTO ale w połączeniu z komputerem już tak.

Co do konfiguracji minipc to jest taki film. On też ma film odnośnie NINA i platesolve

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dołóż do tego EQ5 jakiś sterownik w rodzaju OnStep czy AstroEQ zamiast wymyślać jakieś pozorne trudności i komplikować sobie nimi życie

 

sam niedawno zmotoryzowałem koledze jego EQ5. Teleskop obsługiwany ze Stelarium trafia w punkt, śledzenie, parkowanie, guide i cała reszta działa znakomicie. Teraz planujemy obsługę przez NINA, a do sterowania wszystkim kolega właśnie kupił miniPC. Cały setup będzie pracował pod jego kontrolą. W przyszłości dojdzie fokuser i sterowanie kopułą, a obsługa będzie zdalnie z ciepłego pomieszczenia

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram propozycję kolegi @ZbyT, bardzo ułatwia to życie, szczególnie w astrofotografii. Przykładowo. Kontynuacja sesji tego samego obiektu w kolejny dzień. W NINA wciągam sobie fotkę z poprzedniego dnia i montaż idealnie ustawia mi się w to samo miejsce. Ręcznie jak kiedyś próbowałem to ustawić to zajmowało mi to mnóstwo czasu. Samo kadrowanie to też przyjemne kilka krótkich chwil teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.