Skocz do zawartości

mini pc pod astro


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Chcialbym zmienic swoj komputerek na cos szybszego. Zdaje sobie sprawę, ze obecny jest niezwodny (Esprimo Q5030), ale myslę, że potrzbuje nieco sprawniejszej maszyny.

Wymagania:

- minimum 6 portów USB 2/3

- 8gb ramu

- dysk 250gb

- zasilanie NIE 230V, najoptymalniej 12 lub 19V.

- zapewne win10.

- wymiary ok 14x14cm - wiekszy nie wejdzie do astroskrzyni.

Budzet nieprzekraczalne 2k zł.

 

Rozglądalem sie za markowymi rozwiazaniami, ale one nie spelniaja moich oczekiwac co do ilosci USB. Maja przeważnie 2 lub 4 porty. To za mało.

Poniższe wyglada sympatycznie

https://pl.aliexpress.com/item/4000030572150.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.23c22e0eJgAFOd

https://pl.aliexpress.com/item/33022648537.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.23c22e0eJgAFOd

 

Czy to prawda, ze procesory i5/i7 o numerach 7xxx i 8xxx nie obslugują win7?

Jak to jest z opisem procków Intela: Im wyższa liczba, tym szybszy?

 

Dzieki za pomoc :)

 

image.png.d0159cdd5ab11b16496c7af0e2b5ea73.png

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat, chyba jeszcze lepsze rozwiązanie niż AsiAir.

 

Rozumiem że takie urządzonko można zasilić bezpośrednio z aku 12V?

A jak to jest z wyświetlaczem? Można jakiś bezprzewodowy dotykowy ekran do tego zamontować i na przykład kontrolować sesję z cieplutkiego auta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o procesory to wiem tylko że główną różnica jest ilość rdzeni, i3 to w większości procesowy dwurdzeniowe, i5 to  w większości 4-6 rdzenie, i7 mają od generalnie od 4 do 10 rdzeni. Oczywiście występują wyjątki gdzie i3 ma 4, lub i5 ma 2. Generalnie rzecz biorąc więcej technologicznie lepszych rdzeni to lepsza wydajność i generalizując szybkość (choć nie zawsze, ale to zależy bardziej od procesów zadanych).

 

W numeracji procesora ważne są cyferki po i, 1wsza to oczywiście generacja procka, 2ga to wydajność serii, a 3cia konkretnego modelu, ostatnia to przeważnie 0 i raczej nie ma znaczenia (ale nie jestem pewien). Czasem są też literki, S T lub U oznaczają wydajność energetyczną w podanej kolejności (U jest najlepsze o oznacza Ultra niski pobór), inne takie jak Q to oznaka wielordzeniowości, inne oznaczania z X to chyba super wydajności specjalnej serii, ale tutaj trzeba już szukać indywidualnie bo dużo tego jest.

 

Mi się wydaje że 4-6 rdzeni i5 jest do astro wystarczające, i7 jest polecane dla grafików ale bez wydajnej karty graficzne to bez sensu.

 

---------------------------------------------------------------

 

Chciałbym pociągnąć temat wyświetlacza, rozumiem że te mini pc tworzą sieć wifi przez którą można by podłączyć odbiornik w promieniu kilk-nastu-dziesięciu metrów. Biorąc pod uwagę że przeważnie wyjeżdżam poza miasto i nie mam 230v (chciałbym uniknąć przetwornicy), jaki wyświetlacz/odbiornik na wifi najlepiej zastosować?

Są jakieś ekrany dedykowane z zasilaniem polowym (bateria, akumulator)?

Czy może tablet może spełniać funkcje wyświetlacza?

Jak to rozwiązać?

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 6 portów USB jest absolutnie niezbędne?

Bo faktycznie może to stanowić barierę. Sam od pewnego czasu czaję się na Beelinka, i pewnie to będzie MII np. taki: https://pl.aliexpress.com/item/33010134071.html

Po dłuższym czasie używania FreePC a tam jest Atom Z3735F i 2GB RAMu będzie to duży przeskok, a prawdę mówiąC dużo większa wydajność nie jest potrzebna. Do tego dostaję WakeOnLAN i włączenie komputera po powrocie zasilania (w budce bardzo przydatne).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

Czy to prawda, ze procesory i5/i7 o numerach 7xxx i 8xxx nie obslugują win7?

Jak to jest z opisem procków Intela: Im wyższa liczba, tym szybszy?

Skoro win7 w 2009 obsługiwał o wiele starsze procesory w linii Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad w dniu premiery to nowsze konstrukcji tym bardziej będą obsługiwane.

Oznaczenia

https://kompendium.112it.pl/kompendium/84,artykuly,830,procesory-intel-opis-oznaczen-numerycznych

Wydajność

https://www.jaki-procesor.pl/procesor-intel#wydajnosc-ogolna

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tayson napisał:

4 usb 2.0 będą wykorzystywane. 

Chcę mieć zapas, gdybym coś uszkodził. Zdecydowanie nie cche stosować żadnych hubów usb. 

W komputerze te wszystkie porty też idą przez huba :) Zazwyczaj są 1-2 kontrolery USB, a reszta to rozdzielenie przez wbudowanego huba. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, MateuszW napisał:

W komputerze te wszystkie porty też idą przez huba :) Zazwyczaj są 1-2 kontrolery USB, a reszta to rozdzielenie przez wbudowanego huba. 

może Tayson chciał przez to powiedzieć że zamierza korzystać z tylko jednego wbudowanego huba a nie z dwóch połączonych jeden do drugiego ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

 

Rozglądalem sie za markowymi rozwiazaniami, ale one nie spelniaja moich oczekiwac co do ilosci USB. Maja przeważnie 2 lub 4 porty. To za mało.

Poniższe wyglada sympatycznie

https://pl.aliexpress.com/item/4000030572150.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.23c22e0eJgAFOd

https://pl.aliexpress.com/item/33022648537.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.23c22e0eJgAFOd

 

Czy to prawda, ze procesory i5/i7 o numerach 7xxx i 8xxx nie obslugują win7?

 

Procki nowszych generacji mogą obsłużyć win 7, ale zdarza się że płyty główne już nie obsługują.

Nie ma się co bać windowsa 10, chodzi lżej niż 7mka na bardzo starych sprzętach.

 

Ja do obsługi Radioastronomii/AllSky mam małego Dell FX160 na bardzo starym Atomie A330 i z powodzeniem miesiąc temu zainstalowałem Windows 10 który zauważalnie chodzi dużo stabilniej. Kluczem w takim starym kompie okazał się dysk SSD.

 

A co do ilości złącz USB - jak chcesz miniaturyzację to trzeba się pogodzić z małą ilością portów USB.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cwic napisał:

Chciałbym pociągnąć temat wyświetlacza, rozumiem że te mini pc tworzą sieć wifi przez którą można by podłączyć odbiornik w promieniu kilk-nastu-dziesięciu metrów. Biorąc pod uwagę że przeważnie wyjeżdżam poza miasto i nie mam 230v (chciałbym uniknąć przetwornicy), jaki wyświetlacz/odbiornik na wifi najlepiej zastosować?

Są jakieś ekrany dedykowane z zasilaniem polowym (bateria, akumulator)?

Czy może tablet może spełniać funkcje wyświetlacza?

Jak to rozwiązać?

Poczytaj to, bo chyba nie do końca łapiesz temat...

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11155-połączenie-wifi-z-setupem-jak-to-ugryźć/

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesory serii 7xxx i 8xxx w połączeniu z niektórymi płytami głównymi nie puszczą instalacji Windowsa 7, a w przypadku Windowsa 8.1 może się pojawiać okno informujące o braku wsparcia przy każdym uruchomieniu systemu.

Jak ktoś nie jest pewny Win10, to wystarczy postawić sobie wirtualną maszynę i na niej sprawdzić, czy cały sprzęt się odpala poprawnie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki: używam taki model: https://pl.aliexpress.com/item/32966918119.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dq9R5xY

a konkretnie i5-7200U/8GB/120GB SSD/WiFi. Cóż, gabaryty troszkę większe, dysk pomijam, przyszedł z zasilaczem 12V/5A. Jak na razie bezproblemowo, działa blisko rok 24/7, niestety z Windowsem nie pomogę, stoi na nim Proxmox VE (Debian) i póki co jedna maszyna wirtualna (HomeAssistant) z którą się nudzi zasadniczo.ha.JPG.30ad121ba2c713aae4d64dcc434a8401.JPG

Ogólnie podsystem I/O ma całkiem żwawy a to zwykle jest kluczowy element aby całość nie zamulała:

Cytat

/dev/sda:
 Timing cached reads:   12440 MB in  2.00 seconds = 6232.03 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 614 MB in  3.01 seconds = 204.21 MB/sec

 

 

A przy okazji w temacie mini-pc, lekko OT bo to trochę inna klasa sprzętu ale sam na razie zadowalam się testowanym od kilku dni ministick-iem W5 Pro 4/64GB + aktywny hub 4xUSB3.0 , owszem, czuje się, że to tylko Atom+eMMC i demonem prędkości nigdy nie będzie ale szczerze? Z N.I.N.A, Ascom+Eqmod, PHD2, CdC, D7500/klon ASI120/Astrolink naprawdę całkiem dzielnie jak na takie maleństwo sobie radzi, testowałem wcześniej ten soft na Dell-u E7240/SSD/i5/8GB i różnice w komforcie są zupełnie akceptowalne, materiał zbiera się bezproblemowo. No i cena ok. 400zł śmieszna jak na sprzęt pędzony ze zwykłej ładowarki od telefonu, który przychodzi z zainstalowanym W10 Pro...

 

A swoją drogą, czemu nie hub? Masz jakieś złe doświadczenia z nimi ogólnie czy tylko z tymi pasywnymi? Myślę, że w przypadku hubów wiele osób robi sobie krzywdę podpinając do pasywnych co popadnie podczas gdy sumarycznie wisi on na porcie komputera, który w najlepszym wypadku dla 2.0 odda z siebie 500mA...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, maszyna lepsza od Esprimo nie jest potrzebna -przynajmniej do setupu z Maximem. Nie wiem jak SGP.... Przyznam się że też jakiś czas temu rozglądałem się za nowszym rozwiązaniem ale w końcu stwierdziłem że wywalę co najmniej kilkaset złotych a niczego to nie poprawi...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2020 o 15:26, Tayson napisał:

- zasilanie NIE 230V, najoptymalniej 12 lub 19V.

To możesz zainteresować się płytami thin mini ITX, które mają wejście na wtyk zewnętrznego zasilacza. Opcjonalnie mini-ITX i zasilacz DC-DC (pico-PSU), który też wychodzi na wtyk zewnętrznego zasilacza "kostkowego". Opcjonalnie Aliexpress i płyty pico-PSU, które np. mają też terminal block na zasilanie. Także wymienione wcześniej nettopy się nadają o ile wtyk na zasilacz jest dla ciebie ok. Zaleta płyt ITX to dodatkowe wewnętrzne porty USB/USB3, które można wykorzystać w zależności od obudowy (albo dodatkowy kontroler na PCIe)

 

Kilka Chińskich płytek testowałem tutaj: https://rk.edu.pl/pl/tanie-procesory-x86-jako-alternatywna-dla-sbc-z-procesorami-arm/

PicoPSU i płytka mini-ITX: https://rk.edu.pl/en/measuring-power-draw-dc-dc-pico-psu-power-supply-powering-amd-apus/

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
1 godzinę temu, Tayson napisał:

W5 pro obliczyć Intel X5 Z8350

 

Tayson ... te sticki to porażka ...  poza tym W7 na tym chyba nie postawisz .... jeśli chodzi o procesory i obsługę W7 to wszystkie będą działać poza tym że jest jedno pytanie : czy są sterowniki pod daną obsadę z płyty głównej pod W7 - tylko to jest warunkiem ...   tak na prawdę jak nic nie zainstalujesz żadnego sterownika to to i tak będzie działać tylko nie ustawisz większej rozdzielczości ekranu :D I będziesz miał co jakiś czas po włączeniu PC komunikat  "Ten procesor jest nie wspierany"  co jest kompletną bzdurą bo W7 działa (na W8.1 również jest podobnie)

 

8 minut temu, Paniki napisał:

Ktoś testował zwykły guiding, ustawianie bieguna na malutkim netboku

Ja to przerabiałem - da się - ale musisz się uzbroić w dobre oko :) Sharpcapem ustawisz bez problemów bo tam nie wymaga to za bardzo używania ekranu poza informacjami ile masz przesunąć montaż - a tam jest zoom więc na małym ekranie też zobaczysz oraz informacje o tym że rozwiązało Ci położenie montażu i należy przejść do następnego kroku :)

Edytowane przez komprez
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej może Taysonowi o to chodzi, ale on ma w planach komputer dużo droższy i o lepszej specyfikacji, raczej na Atomy i Celerony nie patrzy.

 

Ja natomiast planuje kupić coś za 100-200zł, ogarnąć baterię i po prostu używać do tego. Oglądanie zdjęć, rawów to już olać, byle poza uruchomieniem Windowsa XP, 2k czy innego pozwoliło włączyć też coś typu scharpcap, PHD, APT itp, żeby ustawiło montaż, guidowało i sterowało aparatem. Nic więcej nie trzeba.

 

A może jakieś tablet na Windowsie 7, 8, 10? Na tego typu urządzeniach i systemie działają te nasze, zwykłe programy z większych PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.