Skocz do zawartości

Pomoc w dobraniu okularu planetarnego


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Nooo...20x :icon_wink: to zdecydowanie za jasno i za mało :buahaha: ale 200X to źrenica wyjsciowa 1mm, w sam raz do planetek Newtonem na Dobsonie  B)

 

 

Nisko Januszku upadleś aby lapać za literówki McArtiego :rolleyes:

 

 

Ja polecam ok 200x powiekszenie, planety maja już słuszny rozmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj niebo jak na złość zweryfikowało nieo moje poglądy na powiększenie planetarne. Seeing we Wrocławiu był zaskakujący - przez większość czasu Staurn przedstawiał się jak zamazana plama. Jednak momentami widok był fantastyczny: obserwowałem w końcu Saturna z powiększeniem prawie 330x i żałowałem, że nie mam możliwości użycia większego powiększenia! Jednk zdarzyło się to pierwszy raz odkąd kupiłem takahashi, a więc niemal od 10 miesięcy. Szczegóły w dziale obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... prawie 330x i żałowałem, że nie mam możliwości użycia większego powiększenia! ....

 

I ta myśl przyświeca posiadaniu okularka do max powiekszeń do danego sprzętu, warto nawet dla kilku dni w roku.

 

 

Witaj, Hamalu, dawno Ciebie widziałem!

Mów, co tam majstrujesz?

 

A obijam się chwilowo ale chyba teraz będzie na patelni dawna pasja, Latające modele śmigłowców RC :D Zobaczymy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To co piszesz Oskarze to fakt, taki seeing zdaża się raz, dwa do roku o nie każdego stać na zakup drogiego okularu aby go użyć 2x w roku więc nadal twierdzę że bardziej użyteczne na codzień(raczej co noc) powiększenie będzie rzędu 200x :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz Oskarze to fakt, taki seeing zdaża się raz, dwa do roku o nie każdego stać na zakup drogiego okularu aby go użyć 2x w roku więc nadal twierdzę że bardziej użyteczne na codzień(raczej co noc) powiększenie będzie rzędu 200x :Salut:

 

Ależ i ja tak uważam! Ale nie mogłem się powstrzymać nad swoim zachwytem dla tego co wczoraj widzialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kwestia możliwości finansowych. Jeśli kogoś stać na zakup dobrego okularu do dużych powiekszeń, niech kupuje. Warto mieć na ten 1-2 razy w roku asa w rękawie :D Jak się trafi dobry seeing niekiedy aż żal, że nie ma się wiekszego poweru. W zeszłym roku trenowałem to na Księżycu, co opisałem w "obserwacjach". Przy 152mm aperturze refraktora power 438x i nie była to porażka :D Zgadzam się z Oskarem, Hamalem jak i Januszem. Powiekszęnia użytkowe to jedno, ale niekiedy "jazda na wariackich papierach" z dużym powerem daje niezapomniane widoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też wtrącę swoje trzy grosze... Bo planetki i Księżyc to ja uwielbiam obserwować!

Nie wiem, bo niedużo okularów testowałem, ale odkąd zobaczyłem Saturna przez newtona 150/750 z ortoskopem 6mm, doceniłem ten okularek maksymalnie! Mnie tam mały LER wcale nie przeszkadza! A obraz? W tym tygodniu miałem dwie noce z idealnym seeingiem do planet (opisuję to w dziale 'Obserwacje') i żałuję tylko, że nie miałem ortho 4mm albo jakiegoś dobrego Barlow'a 2x... Obraz żyleta! Po prostu miód malina jak na obserwacje balkonowe! Jedynie czasami turbulencja powietrza dawała się we znaki. W otwartym polu obraz Saturna byłby stały i ostry!

 

Pozdrawiam!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co powiecie o powiększeniu 130x z ortho, dla lustra 170 mm ?

Będzie za jasno ? Zwłaszcza dla Jowisza ?

Bo np. zwykły Plossl jest za jasny. Ale pamiętam kiedyś na małym zlocie patrzyłem lustrem 250 mm, przy chyba 90x, Lantanem LVW na Jowisza i obraz był bardzo kontrastowy i klarowny. Gdy daliśmy LVW 240x to już kicha, nic nie widać ! No, ale wiadomo - Lantany są dość ciemne.

 

Więc ten ortho pokaże kontrastowo paski Jowisza czy trzeba filtr planetarny lub Księżycowy zastosować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Binocooler, proszę przestań siać ploty :o Lantan od plossla o takiej samej oczywiście ogniskowej może się różnić sprawnością optyczną najwyżej w granicach pojedynczych % czego nie jesteś w stanie stwierdzić okiem bez pomiarów fotometrycznych więc proszę nie rozpowszechniaj zasłyszanych plotek bo nie przystoi to Miłośnikowi Astronomii :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

130x dla 170 lustra to troszke mało (w tym przypadku raczej nie ma znaczenia czy obserwujemy ortoskopem czy też plosslem), planetki będą dosyć jasne i małe. Na Jowiszu oczywiście bez problemu powinieneś zobaczyć pasy, WCP i subtelniejsze struktury(większe zawirowania, ciemne plamy itp.).Jednak ja na twoim miejscu wybrałbym okulary dające power z przedziału 150x-200x. Planetki nie będą za jasne, ich rozmiary będą większe, no i oczywiście łatwiej będzie dostrzec detale na ich tarczy. :Salut:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą WCP nie jest ostatnio tak łatwo.

 

Tak to prawda, Jowisz jest tak nisko że widać tylko same pasy i zero jakichkolwiek detali, może by było lepiej w momencie górowania Jowisza ale to i tak jest dość nisko.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Binocooler, proszę przestań siać ploty  Lantan od plossla o takiej samej oczywiście ogniskowej może się różnić sprawnością optyczną najwyżej w granicach pojedynczych % czego nie jesteś w stanie stwierdzić okiem bez pomiarów fotometrycznych więc proszę nie rozpowszechniaj zasłyszanych plotek bo nie przystoi to Miłośnikowi Astronomii   

 

No ale kiedy to nie ploty tylko moje wrażenia. Patrzyłem tak jasnym lustrem przez tego LVW przy 90x i obraz nie był za jasny. Być może LVW ma tak fenomenalny kontrast i dlatego najdelikatniejsze szcegóły tak ładnie widać.

 

---------------------------------

 

Dawniej do Plossla ok. 140x zrobiłem sobie ATM-owy filtr na Jowisza. Niebieski i czerwony ! Nic to nie poprawiło. Filtry były dość jasne - może ok. 15%.

 

No więc o jakiej przepuszczalności i jakiego koloru filtr radzilibyście zastosować do Jowisza, dla okularu 130x przy 170mm lustrze, gdy tarcza jest za jasna ?

 

Myślałem że może by zrobić taki z folii NRC, wkręcany w okular. Przepuszcalność jednej warstwy pozwala Mi oglądać telewizję. Więc może by takie coś ? Lubię testować takie wynalazki, więc sobie taki sprawię. Może będzie na Moona chociaż dobry. Chociaż z drugiej strony to tylko folia, więc obraz może być degradowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc teraz nie ploty, ale świerze fakty odnośnie głównego tematu :icon_cool:

Dzisiaj wypróbowałem okular ED 5.2 dający z Syntą powiększenie 230x. Chociaż seeing był koszmarny moje wrażenia są takie:

- kłopotów z uciekającym Saturnem przy takim powiększeniu jak dla mnie nie było. Może dlatego, że byłem wychowywany na Uniwersale. :)

- powiększenie okazało się większe niż się spodziewałem, obraz troche nieostry (seeing)

- kolory ładniejsze niż w Pl 10mm.

Teraz tylko czekam na lepsze warunki, żeby w pełni wykożystać okular.

 

Ps. Wielkie podziękowania za zaufanie i pożyczenie mi okularu przez McArtiego :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie diafragmowanie - to jest to.

Zrobiłem diafragmę 4,5 raza ściemniającą moc zwierciadła, no i kicha na ostorści.

Muszę zrobić dużo większe otwory, a potem dopiero schodzić do coraz mniejszych.

Może coś z tego będzie, bo w kiedyś w MTO to się sprawdzało znakomicie - przynajmniej na Księżycu.

 

Ale np. jak zrobić przesłonę odcinającą 30% światła, aby lusterko wtórne nieprzesłaniało sporego otworu ?

Czy np. wtedy można zastosować przesłonę z dwoma otworami mniejszymi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.