Skocz do zawartości

teleskop "staruszek"


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie kochani,

ostatnio zastanawiam się, czy da się przywrócić do ładu starego newtona (mam go jakieś 4 lata, ale dość mocno go męczyłam). Choć  lustro jest nieuszkodzone, to jednak daje dziwny, jakby "poruszony" obraz. Gwiazdy nie przypominają punktów, iskierek, jak to było na początku korzystania,  tylko takie mgliste roztarte placki. Czy to może świadczyć o rozkolimowaniu czy raczej to inny problem? Przy powiększeniu 36x mam problem z ustawieniem ostrości, ale przy 90x - bez komentarza. Chciałabym, żeby było jak na początku. Jak myślicie, da się to jeszcze ogarnąć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze warto wałczyć o każde lustro by spełniało swoje zadanie...

przydały by się zdjecia lusterek ,etc. co to za teleskop? 4 lata to nie jest duzi , mam nadzieje ze nim nie rzucałaś ?

 

Uratowałem ostatnio Zeissa bino - 6x30 od taki 63 letni maluch :)

bez szlifowania pryzmatów się nie obeszło ale już teraz wiem ,ze zostanie ze mną do końca...

 

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy był ostatnio skolimowany?  Myślę, że to duża szansa, że to właśnie problem z kolimacją, szczególnie że teleskop zaliczył upadek ze schodów. Albo zabierzesz teleskop na zlot, albo może ktoś z Twojej okolicy mógłby pomóc. Ktoś kto ma kolimator. Zawsze jest też opcja kupienia kolimatora. Jest też opcja zrobienia kolimatora z pudełka po kliszy. Był gdzieś taki temat.

 

Tu jest jakiś artykuł jak to zrobić.

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam sobie , że raz był kolimowany. Jeden z Moderatorów zrobił mi taką grzecznośc na zlocie w 2016. Traz na zlocie pewnie nie będę, a jakbym nawet była, to na pewno bez teleskopu. Jakby mi ktoś z Trójmiasta pomógł skolimować, to byłabym bardzo wdzięczna. Napisałabym II część katalogu gwiazd podwójnych Bellatricum Novum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 latach używania, poza utratą kilku procent sprawności optycznej, co przekłada się na nieco mniejszą ilość odbitego światła, lustro nie powinno ulec żadnym innym procesom starzenia dającym efekt utraty ostrości. Chyba że ktoś je szorował szczotką do WC. Jeżeli nie jest to problem z kolimacją, lustro może być zwyczajnie brudne. Po 4 latach raczej każde lustro wymaga mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.