Skocz do zawartości

SW Star Adventurer czy jest ok?


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, ŁukaszCupiał napisał:

Chciałbym z dzieciakom pokazać trochę gwiazd , czegoś czego nie widać gołym okiem. Na razie brakuje funduszy na teleskop a aparaty i obiektywy mam.

na krótszej ogniskowej dasz rade podziałać, na 600mm sukcesów sie nie spodziewaj wielkich poza kilkusekundowymi ekspozycjami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, ŁukaszCupiał said:

Czyli lepiej zainwestować w teleskop? Z odpowiednim mechanizmem do śledzenia ruchu .

Prawda jest taka, że w teleskopie to co widać, poza Księżycem i planetami, to niestety nie robi wielkiego wrażenia na dzieciach,. Mgławice czy galaktyki są widoczne jako słabe, czarno-białe mgiełki i tyle. Tak więc ja osobiście nastawiłbym się na początek na obserwacje Księżyca i planet i nie rujnował budżetu z tej okazji. Ja bym się zastanowił nad czymś takim: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=616, zazwyczaj
Generalnie większość osób nie poleca takiego sprzętu, ale prawda jest taka, że żeby kupić sensowny refraktor trzeba by wydać ponad 3tyś. Ten refraktor z linku trzeba powiesić na jakimś sensownym montażu w azymucie i na początek jest ok. Taki refraktor ma sporo zalet:
1. jest tani
2. jest dużo lżejszy i poręczniejszy
3. daje spoko obrazy Księżyca, planet, gromad
4. można wygodnie go używać z balkonu również do obserwacji dziennych czy samolotów.

5. wygląda jak prawdziwy teleskop (luneta), taki jaki używali np. piraci ;) co dla dzieci ma znaczenie
Ten refraktor z linku ma wyciąg tylko 1 1/4", ale w tej cenie ma za bardzo niczego z wyciągiem 2". Wyciąg 2" byłby lepszy w przypadku np. fotografowania Księżyca lustrzanką. Ja szukałbym refraktora z soczewką 70-90mm i światłosiła f7-f10. Jeśli jednak teleskop miałby być bardziej dla Ciebie to Dobson będzie zdecydowanie lepszym wyborem.
A najlepiej to podjechać gdzieś na zlot czy do kogoś kto obserwuje i popatrzeć sobie przez kilka sprzętów i wybrać co Ci będzie pasowało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minutes ago, Maro21 said:

Raczej w montaż.  Ta sigma do astro jest pewna niewiadomą, ale dobry montaż to podstawa.

Podpisuję się pod powyższym obiema rękami. Dodam tylko dla zainteresowanego, że dla mnie dobry montaż to wszystko od HEQ5 w górę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.