Jump to content

soczewki barlowa


 Share

Recommended Posts

Witam ponownie

Planuję niedługo zakupić soczewkę barlowa której będę używać w teleskopie dobson 10 " , do fotografi i do ewentualnego powiększenia możliwości różnych okularów przy obserwacji planet ,okular przy którym być może będę stosował soczewkę to omegon panorama 10 mm, i orion lantanowy 6mm którego na ten moment jeszcze nie posiadam. Pytanie główne jest nastepujące:

Jaki najtańszy model barlowa kupić aby spełniał swoją rolę i nie pogarszał obrazu, mam na oku dwa produkty do których prosiłbym się odnieść , ewentualnie coś zaproponować ale nie drożej niż wymienione barlowy:

Barlow Celestron Omni 2x (1,25")   https://teleskopy.pl/Barlow-Celestron-Omni-2x-(1,25-)-teleskopy-5428.html

Soczewka barlowa Tele vue 3x "1,25" https://deltaoptical.pl/soczewka-barlowa-tele-vue-3x-1-25-quot

 

Link to comment
Share on other sites

Drogi Janku. 

Najlepsze Barlowy  to  Powermate TV. Niestety jakość idzie w parze z ceną. Z tych tańszych dobry i polecany jest GSO 2×2 ED. 

Druga sprawa. Niektóre okulary bardzo dobrze współpracują z Barlowem a inne nie więc może być różnie. 

Ja jestem zdania że teleskop i bardzo dobry okular to najlepszy duet. 

Link to comment
Share on other sites

Zakup Barlowa do obserwacji wizualnych w teleskopie z ogniskową 1200 mm moim zdaniem mija się całkowicie z celem. Zaoszczędzone pieniądze lepiej wydać na dobry krótkoogniskowy okular do planet (6-7 mm ogniskowej).

 Odnośnie fotografii, Dobsonem od biedy da się coś tam na planetach powalczyć i tu ewentualnie Barlow dla zwiększenia ogniskowej, ale ogólnie może być to i tak dyskusyjne z wielu powodów (brak jakiegokolwiek prowadzenia ułatwiającego utrzymanie dłużej obiektu w kadrze, preferowanym detektorem raczej kamerka działająca w trybie filmowym niż klasyczny aparat itd. itp. -cała masa zagadnień, nie jestem praktykiem).

 Obawiam się, że w miarę efektywnie Dobsonem to możesz prostymi technikami Księżyc focić i ew. Słońce przez przedni filtr Baadera i tylko tutaj Barlow się nada do wydłużenia ogniskowej, by sensownie wypełnić kadr. Ognisko główne + Barlow daje Ci tylko 2 możliwe wartości ogniskowej. Zależy, jakim aparatem chcesz focić, bo to osobna (i ważna -rozmiar matrycy, wymienna optyka tak/nie) sprawa. W pewnych sytuacjach może lepiej byłoby zastosować projekcję okularową, bo daje bardziej płynną kontrolę nad skalą obrazu (łatwo zmieniać efektywna ogniskową układu). Z kolei projekcję pozaogniskową to tylko, jeśli chcesz koniecznie telefonem focić (w każdym innym przypadku odradzam!), bo to i tak jedyny sposób podpięcia w takim przypadku. Bieda-sposób.

Pozdrawiam

-J.

Edited by Jarek
literówki :P
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Ba

W dniu 16.03.2020 o 22:34, Jan Astralbreeze napisał:

[...] okular przy którym być może będę stosował soczewkę to omegon panorama 10 mm, i orion lantanowy 6mm którego na ten moment jeszcze nie posiadam [...]

Ogólnie nie powinno się przekraczać powiększeń 2-2,5 krotnie większych od powiększenia rozdzielczego teleskopu, które dla 10" lustra wynosi 110x. Barlow 2x z okularem 6mm przy ogniskowej 1200mm da 1200mm/3mm czyli powiększenie 400x co już jest znacznie przekroczy sensowną wartość. Obraz nie pokaże więcej szczegółów - zostanie nadmiernie sztucznie rozciągnięty i przyciemniony co może wywołać efekt wręcz odwrotny od zamierzonego.  

Drugą sprawą jest to co napisał Mariusz - nie opłaca się kupować barlowa innego niż bardzo dobrej jakości, gdyż jedynie zepsuje on totalnie obraz. Jeśli ma się dobre okulary a kupi kiepskiego barlowa to tak jak do Porshe wsadzić silnik z malucha, dlatego moim zdaniem zamiast barlowa lepiej kupić jakiś lepszy okular ;)

Edited by lukaskot779
Link to comment
Share on other sites

Teoretycznie i wielu praktycznych sytuacjach to wszystko z pewnością prawda , niemniej dzisiaj przeprowadziłem testy z barlowem "Celestron omni 2x" , i efekty są niezwykłe, prawie żadnych strat ostrości nawet z użyciem barlowa dla 6mm lantanka oriona.

Test przeprowadziłem dając soczewce coraz trudniejsze zadanie, zmniejszając ogniskową użytych okularów

Test 1. pierwsze dwa zdjęcia , okular plossl 25 mm bez soczewki i z soczewką

Test 2. zdjęcie 3 i 4 , okular omegon panorama 10mm bez soczewki i z soczewką

Test 3 zdjęcie 5 orion 6 mm lantanowy , zdjęcie 6 i 7 orion 6 mm lantanowy z soczewką

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście jako że zdjęcia były robione smartphonem i to nawet bez trzymadełka , to co było widoczne gołym okiem było jeszcze lepszej jakości,

soczewka barlowa celestron omni o bardzo okazyjnej cenie https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_23&products_id=5428&lunety=Barlow Celestron Omni 2x 1 25

Polecam gorąco

Edited by Jan Astralbreeze
Link to comment
Share on other sites

Jak na moje, stało się to o czym piszę - tak jak na zdjęciu z tym 6mm bez barlowa nawet ładnie (z tego co widzę to seeing psuł sprawę), tak z barlowem wylazły już potężne aberracje - te niebiesko-czerwone zafarby na mocno kontrastowych krawędziach, w dodatku cały obraz bardziej rozmyty czyli żadnego detalu więcej... te aberracje przy 10mm też zdaje mi się że już wylazły... ale to tylko moje zdanie

Edited by lukaskot779
Link to comment
Share on other sites

No tak, ale weź pod uwagę to że to były obserwacje i zdjęcia z dużego miasta, obraz rozmyty ze względu na to że zdjęcie było poruszone(telefon był w ręku , nie na adapterze ani jakimś mocowaniu) , jedyne co mnie martwi to jak mówisz te niebieskie i czerwone zafarby, ale one były w okularze znacznie słabiej widoczne, ostrość była dobra , więc jak na okular o tej cenie to świetny wynik

Link to comment
Share on other sites

Obawiam się że Lukaskot ma rację. Te kolorki to aberracja chromatyczna z soczewki barlowa. 

Tak jak z okularami. Cena idzie w parze z jakością. Z tego co wiem dobrej jakości i za przystępną cenę jest Barlow GSO 2×2ED. Już sama jego nazwa obiecuje dobrą jakość (szkło ED), choć ja osobiście nie używałem to na Astronocach jest jego pozytywny test. 

Janku  próbował bym wymienić go na ED z dopłatą. 

Choć osobiście wrzucił bym tą sumę do Świnki z napisem "zbieram na dobry okular". 

Pozdrawiam. 

Edited by Mariusz Psut
Link to comment
Share on other sites

Barlow 2" GSO x2 ED jest wg mnie nie do pobicia jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, optycznie i mechanicznie.
Używam go często w ED 80 i czasem w T300. Nie wyobrażam sobie życia bez niego...

Edited by Mareg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.