Skocz do zawartości

soczewki barlowa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie

Planuję niedługo zakupić soczewkę barlowa której będę używać w teleskopie dobson 10 " , do fotografi i do ewentualnego powiększenia możliwości różnych okularów przy obserwacji planet ,okular przy którym być może będę stosował soczewkę to omegon panorama 10 mm, i orion lantanowy 6mm którego na ten moment jeszcze nie posiadam. Pytanie główne jest nastepujące:

Jaki najtańszy model barlowa kupić aby spełniał swoją rolę i nie pogarszał obrazu, mam na oku dwa produkty do których prosiłbym się odnieść , ewentualnie coś zaproponować ale nie drożej niż wymienione barlowy:

Barlow Celestron Omni 2x (1,25")   https://teleskopy.pl/Barlow-Celestron-Omni-2x-(1,25-)-teleskopy-5428.html

Soczewka barlowa Tele vue 3x "1,25" https://deltaoptical.pl/soczewka-barlowa-tele-vue-3x-1-25-quot

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Janku. 

Najlepsze Barlowy  to  Powermate TV. Niestety jakość idzie w parze z ceną. Z tych tańszych dobry i polecany jest GSO 2×2 ED. 

Druga sprawa. Niektóre okulary bardzo dobrze współpracują z Barlowem a inne nie więc może być różnie. 

Ja jestem zdania że teleskop i bardzo dobry okular to najlepszy duet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup Barlowa do obserwacji wizualnych w teleskopie z ogniskową 1200 mm moim zdaniem mija się całkowicie z celem. Zaoszczędzone pieniądze lepiej wydać na dobry krótkoogniskowy okular do planet (6-7 mm ogniskowej).

 Odnośnie fotografii, Dobsonem od biedy da się coś tam na planetach powalczyć i tu ewentualnie Barlow dla zwiększenia ogniskowej, ale ogólnie może być to i tak dyskusyjne z wielu powodów (brak jakiegokolwiek prowadzenia ułatwiającego utrzymanie dłużej obiektu w kadrze, preferowanym detektorem raczej kamerka działająca w trybie filmowym niż klasyczny aparat itd. itp. -cała masa zagadnień, nie jestem praktykiem).

 Obawiam się, że w miarę efektywnie Dobsonem to możesz prostymi technikami Księżyc focić i ew. Słońce przez przedni filtr Baadera i tylko tutaj Barlow się nada do wydłużenia ogniskowej, by sensownie wypełnić kadr. Ognisko główne + Barlow daje Ci tylko 2 możliwe wartości ogniskowej. Zależy, jakim aparatem chcesz focić, bo to osobna (i ważna -rozmiar matrycy, wymienna optyka tak/nie) sprawa. W pewnych sytuacjach może lepiej byłoby zastosować projekcję okularową, bo daje bardziej płynną kontrolę nad skalą obrazu (łatwo zmieniać efektywna ogniskową układu). Z kolei projekcję pozaogniskową to tylko, jeśli chcesz koniecznie telefonem focić (w każdym innym przypadku odradzam!), bo to i tak jedyny sposób podpięcia w takim przypadku. Bieda-sposób.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
literówki :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ba

W dniu 16.03.2020 o 22:34, Jan Astralbreeze napisał:

[...] okular przy którym być może będę stosował soczewkę to omegon panorama 10 mm, i orion lantanowy 6mm którego na ten moment jeszcze nie posiadam [...]

Ogólnie nie powinno się przekraczać powiększeń 2-2,5 krotnie większych od powiększenia rozdzielczego teleskopu, które dla 10" lustra wynosi 110x. Barlow 2x z okularem 6mm przy ogniskowej 1200mm da 1200mm/3mm czyli powiększenie 400x co już jest znacznie przekroczy sensowną wartość. Obraz nie pokaże więcej szczegółów - zostanie nadmiernie sztucznie rozciągnięty i przyciemniony co może wywołać efekt wręcz odwrotny od zamierzonego.  

Drugą sprawą jest to co napisał Mariusz - nie opłaca się kupować barlowa innego niż bardzo dobrej jakości, gdyż jedynie zepsuje on totalnie obraz. Jeśli ma się dobre okulary a kupi kiepskiego barlowa to tak jak do Porshe wsadzić silnik z malucha, dlatego moim zdaniem zamiast barlowa lepiej kupić jakiś lepszy okular ;)

Edytowane przez lukaskot779
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie i wielu praktycznych sytuacjach to wszystko z pewnością prawda , niemniej dzisiaj przeprowadziłem testy z barlowem "Celestron omni 2x" , i efekty są niezwykłe, prawie żadnych strat ostrości nawet z użyciem barlowa dla 6mm lantanka oriona.

Test przeprowadziłem dając soczewce coraz trudniejsze zadanie, zmniejszając ogniskową użytych okularów

Test 1. pierwsze dwa zdjęcia , okular plossl 25 mm bez soczewki i z soczewką

Test 2. zdjęcie 3 i 4 , okular omegon panorama 10mm bez soczewki i z soczewką

Test 3 zdjęcie 5 orion 6 mm lantanowy , zdjęcie 6 i 7 orion 6 mm lantanowy z soczewką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jako że zdjęcia były robione smartphonem i to nawet bez trzymadełka , to co było widoczne gołym okiem było jeszcze lepszej jakości,

soczewka barlowa celestron omni o bardzo okazyjnej cenie https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_23&products_id=5428&lunety=Barlow Celestron Omni 2x 1 25

Polecam gorąco

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje, stało się to o czym piszę - tak jak na zdjęciu z tym 6mm bez barlowa nawet ładnie (z tego co widzę to seeing psuł sprawę), tak z barlowem wylazły już potężne aberracje - te niebiesko-czerwone zafarby na mocno kontrastowych krawędziach, w dodatku cały obraz bardziej rozmyty czyli żadnego detalu więcej... te aberracje przy 10mm też zdaje mi się że już wylazły... ale to tylko moje zdanie

Edytowane przez lukaskot779
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale weź pod uwagę to że to były obserwacje i zdjęcia z dużego miasta, obraz rozmyty ze względu na to że zdjęcie było poruszone(telefon był w ręku , nie na adapterze ani jakimś mocowaniu) , jedyne co mnie martwi to jak mówisz te niebieskie i czerwone zafarby, ale one były w okularze znacznie słabiej widoczne, ostrość była dobra , więc jak na okular o tej cenie to świetny wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że Lukaskot ma rację. Te kolorki to aberracja chromatyczna z soczewki barlowa. 

Tak jak z okularami. Cena idzie w parze z jakością. Z tego co wiem dobrej jakości i za przystępną cenę jest Barlow GSO 2×2ED. Już sama jego nazwa obiecuje dobrą jakość (szkło ED), choć ja osobiście nie używałem to na Astronocach jest jego pozytywny test. 

Janku  próbował bym wymienić go na ED z dopłatą. 

Choć osobiście wrzucił bym tą sumę do Świnki z napisem "zbieram na dobry okular". 

Pozdrawiam. 

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow 2" GSO x2 ED jest wg mnie nie do pobicia jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, optycznie i mechanicznie.
Używam go często w ED 80 i czasem w T300. Nie wyobrażam sobie życia bez niego...

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.