Skocz do zawartości

Sposoby na precyzyjne,powtarzalne ustawienie montażu na słupie


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Macie może jakieś sposoby na precyzyjne i powtarzalne ustawianie montażu na słupie? Postawiłem sobie słup na balkonie żeby móc łapać fotony nawet w przerwach międz chumrami, kiedy nie warto wyjeżdżać za miasto, metodą dryfu wszystko ładnie pięknie ustawiłem na północ z dokładnością ~3 arcmin po czym zaznaczyłem markerem pozycję montażu.

 

Niestety po zdjęciu i ponownym postawieniu montażu na słup, pomimo ustawienia na wcześniej przygotowane znaczniki, okazało się że błąd ustawienia na polarną wynosi już kilkadziesiąt arcmin, przez co znowu musiałem metodą dryfu ustawiać montaż. Metodą dryfu, bo z balkonu nie widzę Polaris. Znaczniki zrobione markerem oczywiście się zgadzają, niestety dokładność takiego znakowania jest jak widać niewystarczająca...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja myślałem o metodzie z uzyciem lasera mocowanego do spodu osi RA, ktorego plamką będę celował w znacznik umieszczony w odleglosci okolo 2m od głowicy (np wiązka wycelowana w podłogę obserwatorium a na podlodze ten znacznik). 

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Adam1 napisał:

Witam

Ja myślałem o metodzie z uzyciem lasera mocowanego do spodu osi RA, ktorego plamką będę celował w znacznik umieszczony w odleglosci okolo 2m od głowicy (np wiązka wycelowana w podłogę obserwatorium a na podlodze ten znacznik). 

 

Pozdrawiam

Adam

Dobry pomysł, ale ja bym go zmodyfikował. O wiele lepszy wynik da skierowanie lasera prostopadle do pionu, bo niedokładność każdorazowego ustawienia bierze się głównie z luzów na śrubach powodujących błąd ustawienia głowicy w kierunku "prawo/lewo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, dobrychemik napisał:

Dobry pomysł, ale ja bym go zmodyfikował. O wiele lepszy wynik da skierowanie lasera prostopadle do pionu, bo niedokładność każdorazowego ustawienia bierze się głównie z luzów na śrubach powodujących błąd ustawienia głowicy w kierunku "prawo/lewo".

Zgadza się. U mnie taka konfiguracja jest podyktowana bardziej chęcią upewnienia się, ze znacznik na pewno nie przesunie się względem piera :) Ale jest oczywiście wiele innych konfiguracji wciąż opartych o wskaźniki laserowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mirek01 napisał:

Ja mam kolimator w lunetce biegunowej A na oknie znaczek bieguna 

Działa bardzo skutecznie ostatnio sprawdzałem dryfem w azymucie miałem 3'  A w wysokości 1' błędu

M.

Tylko wiesz, w tym miejscu ja u siebie ostatnio mam enkoder ;) 

 

Ale jeśli nakrętki na śrubach się nie sprawdzą to pomyślę nad jakimś dodatkowym uchwytem, albo na kolimator jak u Ciebie, albo jakiś mały laserek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.