Skocz do zawartości

Celestron FirstScope 114/900 EQ-2


Saint

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym Przedstawić tutaj swoją recenzję wyżej wymienionego teleskopu.

 

 

Dane techniczne (ze strony producenta):

 

- ogniskowa 900 mm

- światłosiła 1:8

- średnica zwierciadła głównego 114 mm

- największe użytkowe powiększenie 269x

- rozdzielczość fotograficzna 250 linie/mm

- zasięg 12,8

- długość tubusa 88,9 cm

- aluminiowy trójnóg

- okular 1,25" 20 mm (45x)

- okular 1,25" 10 mm (90x)

- szukacz StarPointer

- montaż paralaktyczny

- waga 8,63 kg

 

 

 

1. Wrażenie ogólne, składanie zestawu

 

Teleskop został do mnie dostarczony w pięknym, dużym pudełu, które wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Po wyciągnięciu wszystkiego z kartonu (każda częsc dokładnie zapakowana w osobny kartonik)i sprawdzeniu czy są wszystkie czesci z zestawu (niczego nie brakowało) przystąpiłem do składania zestawu.

Cały teleskop został złożony w około 35 minut i nie było z tym najmniejszego problemu. Wystarczyło postępować zgodnie z instrukcją obsługi, a teleskop praktycznie składał sie sam

 

 

 

Wrażenie ogólne - 5/5

 

 

2. Montaż i statyw

 

Teleskop jest wyposażony w montaż paralaktyczny EQ - 2 i statyw aluminiowy. Przy użytkowaniu montażu nie zauważyłem jakichs niedogodnosci. Cały montaż pracuje płynnie jak na tę klasę cenową, a po dokłądnym skręceniu wszystkich srubek luzy w głowicy nie przeszkadzają w obserwacji wizualnej.

Statyw również po porządnym skręceniu nie wykazuje większych luzów, jednak jego stabilnosć pozostawia wiele do życzenia.

 

 

Statyw i montaż - 4/5

 

 

3. Akcesoria, okulary, szukacz, wyciąg

 

 

Standardowo otrzymujemy w zestawie 2 Kellnery 20 i 10 mm. Okulary dają ładny, ostry obraz w srodku pola, jednak na obrzezach pola widzenia obraz jest troszeszke nie ostry.

Szukacz to pospolity, plastikowy Star Pointer z "laserowym" celownikiem. Mi osobiscie przypadł do gustu i w najbliższym czasie nie mam zamiaru go wymieniać.

Akcesoria - no i tutaj kompletna klapa ŻADNYCH DODATKOWYCH AKCESORIÓW !!! No ale można sie tego spodziewać, gdyż jest to telep klasy econo.

Wyciąg pracuje gładko i nie mam do niego zarzutów. Lekkie (ale dosłownie leciutkie) luzy nie przeszkadzają w uzytkowaniu wyciągu.

 

Akcesoria, okulary, szukacz, wyciąg - 3,5/5

 

 

Tyle teori, teraz czas na test gwiazdowy

 

 

4. Wrażenia z obserwacji

 

 

a) Planety:

 

- jak na razie obserwowałem tylko Saturna. Przy powiększeniu 45x teleskop oddziela pierscienie od planety.Przy powiększeniu 90x i dobrym seeingu widoczna przerwa Cassiniego i 5 księżycy Saturna.

 

B) Obiekty DS:

 

- M42 przy powiększeniu 45x widoczna bardzo łądnie. Bez problemu idzie rozróżnić 4 elementy trapezu

- M45 przy powiększeniu 45x prezentują się również bardzo ładnie (równie ładnie prezentują sie M44,M35,M36, M37)

- NGC 884 i NGC 869, czyli popularne HiHotki prezentują sie wspaniale. Po prostu cudo.

- M31 widzimy jako jasną mgiełke w kształcie dysku z wyraźnie jasniejszym srodkiem

- M110 dostrzegamy jako małą, ciemniejszą od M31 mgiełkę

 

 

Gwiazdy to żyletki bez żadnych zniekształceń i innych odtępstw

 

 

Wrażenia z obserwacji - 5/5

 

 

5. Ocena końcowa i kilka uwag

 

 

 

Teleskop w ocenie końcowej dostaje ode mnie ocenę 4/5

 

plusy:

+ za taką cenę nie znajdziemy lepszego teleskopu o podobnych parametrach

+ przyzwoity montaż

 

 

minusy:

 

- brak jakichkolwiek akcesorii

- statyw mógłby być bardziej stabilny

 

 

 

Ogólnie teleskop jest jak najbardziej wart swojej ceny. Wydaje mi sie że za tyle kasy nie dostaniemy lepszego sprzętu. Polecam go początkującym astro-amatorom którzy dopiero rozpoczynają przygodę z astronomią, jak i srednio zaawansowanym użytkownikom sprzętu astronomicznego, gdyż jest to teleskop nie taki straszny, jakby cena sugerowała.

 

 

 

Polecam !!!

 

 

114eq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Teleskop jest wyposażony w montaż paralaktyczny EQ - 2 i statyw aluminiowy. Przy użytkowaniu montażu nie zauważyłem jakichs niedogodnosci. Cały montaż pracuje płynnie jak na tę klasę cenową, a po dokłądnym skręceniu wszystkich srubek luzy w głowicy nie przeszkadzają w obserwacji wizualnej.

Statyw również po porządnym skręceniu nie wykazuje większych luzów, jednak jego stabilnosć pozostawia wiele do życzenia.

(...)

 

Jak duze sa to luzy? Czy po ustawieniu teleskopu na obiekt i zablokowaniu glowicy wystepuje efekt opadniecia teleskopu? Jesli tak to jaka jest skala tego zjawiska (stopien, minuta, mniej?) Czy pokretla mikroruchow maja "opoznienie" tzn. ruch teleskopu nastepuje dokladnie w chwili ruszenia ciegien czy reaguje dopiero po np. jednym obrocie lub pol-obrocie. Czy Mikroruchy w obu osiach zapewniaja ruch o 360* czy ktorys jest ograniczony tylko do jakiegos wycinka? Czy glowica w miejscach gdzie sruby blokujace dotykaja do powierzchni ktora blokuja nosi slady po tych zablokowaniach (male wgniotki w ksztalcie owalnym, polksiezycowym itp.)? Jesli tak to jak sa duze? Czy sruby regulacyjne maja galki plastikowe czy metalowe? Napisz cos o smarze. Jak zachowywal sie przy ostatnich mrozach?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duze sa to luzy? Czy po ustawieniu teleskopu na obiekt i zablokowaniu glowicy wystepuje efekt opadniecia teleskopu? Jesli tak to jaka jest skala tego zjawiska (stopien, minuta, mniej?) Czy pokretla mikroruchow maja "opoznienie" tzn. ruch teleskopu nastepuje dokladnie w chwili ruszenia ciegien czy reaguje dopiero po np. jednym obrocie lub pol-obrocie. Czy Mikroruchy w obu osiach zapewniaja ruch o 360* czy ktorys jest ograniczony tylko do jakiegos wycinka? Czy glowica w miejscach gdzie sruby blokujace dotykaja do powierzchni ktora blokuja nosi slady po tych zablokowaniach (male wgniotki w ksztalcie owalnym, polksiezycowym itp.)? Jesli tak to jak sa duze? Czy sruby regulacyjne maja galki plastikowe czy metalowe? Napisz cos o smarze. Jak zachowywal sie przy ostatnich mrozach?

 

Pozdrawiam.

Luzy obiawiaja sie tym, ze przy najmniejszym podmuchu wiatru trudno cokolwiek obserwowac (dosc szybko sie "uspokaja"). Jak dotad niezauwazylem zeby teleskop opadal. Co do mikroruchow: niemaja zdnych "opoznien" ruch teleskopu nastepuje zaraz w chwili ruszenia pokretlem.

Mikroruchy na osi deklinacji maja ograniczenie, nie obraca sie tuba o 360*.

Niewiem czy sruby blokujace zostawiaja jakis slad bo jeszcze nierozkrecalem glowicy :rolleyes:

Niewiem o jakie sruby regulacyjne Ci chodzi, jezeli o te co blokuja osie to maja plastikowe zakonczenia.

Co do smaru: przy ostatnich mrozach to nieciekawie, wyciag bardzo ciezko chodzil, osie tak samo.

 

Zgadzam sie z recenzja Sainta, za te pieniadze mysle ze warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle że bistii wszystko wyjasnił, u mnie dokładnie tak samo

 

 

dodam tylko, ze na ostatnich mrozach, smar po 1 godzinie obserwacji, przy temperaturze około -10*C zaczyna "skrzypić" i wszystko zaczyna pracować dosc cięzko

 

 

 

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Janusz_P.

Przy cenie rzędu 900 zł zastanawiałbym sie juz poważnie czy nie dołożyć tych 200zł do zakupu Soligora MT-910.

 

Dużo solidniejszy montaż paralakryczny z możliwością podmiany tuby optycznej na 150 lub nawet 200mm na przyszłość.

Posiada już miejsce na lunetkę biegunową.

Ma mikroruchy na ślimacznicach w obu osiach.

W zestawie dobry okular Plossla zamiast nonamów.

Szukacz optyczny 6x30 zamiast Srtarpointera.

 

Myślę że to porównanie daje sporo do myślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy cenie rzędu 900 zł zastanawiałbym sie juz poważnie czy nie dołożyć tych 200zł do zakupu Soligora MT-910.

 

Dużo solidniejszy montaż paralakryczny z możliwością podmiany tuby optycznej na 150 lub nawet 200mm na przyszłość.

Posiada już miejsce na lunetkę biegunową.

Ma mikroruchy na ślimacznicach w obu osiach.

W zestawie dobry okular Plossla zamiast nonamów.

Szukacz optyczny 6x30 zamiast Srtarpointera.

 

Myślę że to porównanie daje sporo do myślenia.

 

nadal sie niestety ucze.. stad moje pytanie: do czego służy luneta biegunowa przy lunecie biedunowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Lunetka biegunowa, inaczej polarna służy w osi ALFA do jej dokładniejszego ustawiwnia na biegun niebieski co jest bardzo ważne w Astrofotografi i przydatne w obserwacjach wizualnych :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Saint, kupiłes sprzet który recenzowałes powyzsej. Domyslam sie ze przed zakupem analizaowałes troche oferte teleskopów Celestron? Miałbym wiec do Ciebie kikla pytan, moze dzieki temu bede miał łatwiejszy wybór sprzetu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witm, zakupiłem ten teleskop w deltaoptical za 699 (714 wraz z dostarczeniem przez kuriera).

 

Ponieważ jestem kompletnie początkujący a i teleskop jest dla początkujących więc proszę się nie śmiać z moich wrażeń. :D

 

W zasadzie potwierdzam to co już napisano.

Dodam jednak kilka własnych obserwacji.

 

Mikroruchy: gdy chce coś przestawić obraz delikatnie drga.

Potem przestaje. Ale nie ma opóźnień i są płynne.

Dokręciłem na nóżkach wszystkie śrubki i jest lepiej.

Po ustawieniu i dokręceniu rura nie opada.

Mikroruchy nie zapewniają 360 stopni. Tylko mały kawałek.

Jak coś ucieknie poza zakres mikroruchów to

Trzeba poluzować gałkę na glłowicy, przestawić i zablokowoać.

A potem używając mikroruchów znowu poszukać.

 

Szukacz: Najpierw zamontowałem go na odwrót. Potem dobrze. Ale i tak nie mogłem nic ustawić. :angry:

Potem długo się męczym aż wreszcie udało się coś przekręcić i dopiero wtedy zobaczyłem że działa. Tak fajna czerwona plamka.

Ale czemu nie ma ani słowa o tym w instrukcji że trzeba go włączyć???

jak rozumiem on jest na bateryjke. Jak się wyczerpie da się ją wymienić?

 

Jestem kompletnym amatorem ale udało mi się zobaczyć Jowisza.

Taka mała kulka widoczna z dwoma ciemniejszymi paskami (chmurki?)

Widoczne księżyce Jowisza jako białe kropki. W sumie doliczyłem 4.

Księżyc przy okularze 20 mm zajmuje cały widoczny obraz i wygląda ok.

Przy okularze 10 mm już się nie mieści ale można naprawde zobaczyć detale powierzchni.

Najlepiej ogląda się krawędzie gdzie zachodzi słońce.

Widoczne cienie uwypuklają szczegóły powierzchni.

 

Dołączone Oprogramowanie to Celestron Sky One.

Porównam do Starry Night zanim kupiłem teleskop zainstalowałem sobie wersje trial.

 

Tylko po angielsku co mi nie przeszkadza.

Po uruchomieniu pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to zdefiniować gdzie się

znajdujemy podając dł i szerokość geograficzną.

Niestety są tylko miasta w USA. <_<

Żeby przesuwać widok nieba trzeba używać suwaków z boku (niewygodne).

W Starry Night wystarczało "chwycić" obraz i nim pomerdać.

Nie można "iść" w daną lokację tak jak w Starry Night.

 

Fajnie że można zobaczyć "z zewnątrz" układ słoneczny wraz z orbitami.

Bardzo fajnie że zaznaczone są komety (Tempel i jeszcze jakieś).

 

Nie fajnie że mając widok nieba nie można włączyć widoku orbity.

 

Fajne jest to że można zobaczyć niebo o określonej porze.

W Starry Night nie wiem jak to zrobić i przestawiałem zegar systemowy :huh:

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po uruchomieniu pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to zdefiniować gdzie się

znajdujemy podając dł i szerokość geograficzną.

Niestety są tylko miasta w USA.  <_<

 

Są tylko największe miasta jak w innych programach. Musisz znaleźć dane długości szerokości geograficznej swojej miejscowości np. na www.pilot.pl a następnie wprowadzić do tego programu.

 

Ogólnie jeśli ma być to recenzja to nie jest warta polecenia. Nie poznałeś się jeszcze na sprzęcie a juz go oceniasz. Nie wiem czy wcześniej wogule obserwowałeś niebo ale jeżeli to twój pierwszy instrument optyczny do astronomii i pierwszy raz nim obserwowałes to prosze nie rób recenzji, która pokazuje minusy sprzętu ( a tak naprawdę jest to spowodowane niedoświadczeniem danego obserwatora ).

 

Myśle, że najlepiej poznaj się jeszcze na sprzęcie. Jak nie wiesz jak coś zrobić przy teleskopie to zapytaj sie na forum. Poobserwuj troche nieba. ;)

 

Życze udanych obserwacji z nowym teleskopem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikroruchy nie zapewniają 360 stopni. Tylko mały kawałek.

Jak coś ucieknie poza zakres mikroruchów to

Trzeba poluzować gałkę na glłowicy, przestawić  i zablokowoać.

A potem używając mikroruchów znowu poszukać.

Nie, nie kolego, dowiedz się najpierw jak sie prawidłowo ustawia montaż. Nic nietrzeba znowu szukac.

Szukacz:  Najpierw zamontowałem go na odwrót. Potem dobrze. Ale i tak nie mogłem nic ustawić.  :angry:

Potem długo się męczym aż wreszcie udało się coś przekręcić i dopiero wtedy zobaczyłem że działa. Tak fajna czerwona plamka.

Ale czemu nie ma ani słowa o tym w instrukcji że trzeba go włączyć???

jak rozumiem on jest na bateryjke. Jak się wyczerpie da się ją wymienić?

Da sie wymienic bateryjke.

Edytowane przez Bistii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astro_amator nie oceniam sprzetu, bo jak słusznie zauważyłeś za mało wiem,

bo nigdzie nie napisałem odnośnie sprzętu "do kitu" albo "rewelacja".

 

Pokusiłem się jedynie o porównanie dwóch znanych mi programów.

Nawet nie merytorycznie tylko jako użytkownik-laik,

ale taki co troche wie czego by chciał (jestem programistą).

 

A co do sprzętu to po prostu napisałem o moich spostrzeżeniach jako kompletny amator. Tudzież moich bojach z szukaczem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się całkowicie z astro-amatorem, ja recenzję swojego Optisana napisałem po 3 latach :D, jak ktoś się chce pochwalić nowym sprzetem ma inne działy. Napiszcie Panowie coś konkretnie za jakiś czas.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem problemy z obsługą szukacza, dojście jak to działa zajęło mi tydzień(na początku myślałem, że włącznik to regulacja ustawienia :Boink: ). Co do Jowisza to ja widziałem na pewno 3 pasy (może więcej a może mi się przewidziało) z tym, że używałem okularów z poza zestawu. Tobie też proponuje dokupić jakieś Plossl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Jowisza to ja widziałem na pewno 3 pasy (może więcej a może mi się przewidziało) z tym, że używałem okularów z poza zestawu.

 

Takim sprzętem na Jowiszu widać 2 pasy, nie szalejcie Panowie bo nikt Was potem nie potraktuje poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co wg. Ciebie jest pasem? Pewnie tu jest pies pogrzebany... Mówimy o 2 ciemnych pasach na tarczy, ew. możesz widzieć ciemniejszy obszar przy jednym z biegunów. W mniejszych sprzętach widoczne sa dwa ciemne pasy, w większych czasem widać 3-ci, b. wąski, tuż koło równikowego [zdaje się,ze w moim 130/650 udało mi się raz czy dwa dostrzec ten trzeci pas, ale na granicy widzialności, kilka lat temu jak teleskop był nowiutki i warunki były b. dobre]. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówie o dwóch wyraźnych i jednym słabszym po środku. A to przy biegunie też było (to chyba te więcej pasów, o których mówiłem :D ). Dodam jeszcze, że 3 pasy były widzialne przy 150x przy 90x istotnie tylko 2, no i 4 księżyce ale to ładnie wychodzi już przy 45x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówie o dwóch wyraźnych i jednym słabszym po środku. A to przy biegunie też było (to chyba te więcej pasów, o których mówiłem :D ). Dodam jeszcze, że 3 pasy były  widzialne przy 150x przy 90x istotnie tylko 2, no i 4 księżyce ale to ładnie wychodzi już przy 45x.

 

Zamieszczam moje zdjecie Jowisza z 20.04.2005.

Mak 127/1540 toucam pro + barlow x2.

 

Teraz mozna powiedziec CO sie widzialo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówie, że są 3 to są 3. :angry:

Umiem liczyć.

 

No jasne.

 

Zamieszczam moje zdjecie Jowisza z 20.04.2005.

Mak 127/1540 toucam pro + barlow x2.

 

Teraz mozna powiedziec CO sie widzialo :D

 

 

Lupr i tak wie lepiej. Zanotować w pamięci ( wiarygodność obserwacyjna Marcina L ) <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.