Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop dla zielonego :(


ppiotrr

Pytanie

Witam was, 

Pewnie temat mój nie zdziwi nikogo ale nie wiem już kompletnie jaki teleskop mam kupić. Wiem że to indywidualny zakup ale im więcej czytam tym większy mętlik mam w głowie. 

Zależy mi na tym żeby m.in dość wyraźnie obejrzeć saturna. Mieszkam w większej wiosce ale fajnie byłoby zabrać go gdy będę jechał do rodziców na wieś więc w miarę mobilny. Jeśli będzie trochę ciężki to nie problem :)

Mój budżet to około €300.

Nie mieszkam w Polsce als sądzę że z zakupem poza pl nie będzie problemu. 

Bardzo proszę o jakieś porady

 

P. S co sądzicie o takim sprzęcie? 

https://www.verrekijkeraanbod.nl/bresser-pollux-150-1400-spiegeltelescoop-eq3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Od strony świeżaka to się chętnie wypowiem z własnego doświadczenia, mój pierwszy to był Syntha 8 https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-8637702978?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Fotografia&ev_adgr=Sprzęt+optyczny&gclid=Cj0KCQjws_r0BRCwARIsAMxfDRg8-Dhr8to4fzZ1BoZOLYvbcxOBkUEsp9FkIddnH4WEQKNk9x6c4CkaAoClEALw_wcB wieem, że budżet może troszkę naciągnięty, ale jednak Saturn wygląda w nim bardzo przyzwoicie, razem z przerwami Cassiniego, Jowisz przy dobrej widoczności również, mnie osobiście zapierało. Jeżeli będzie Ci służył tylko do obserwacji to uważam że jest bardzo dobry, jednak teraz uczę się astrofotgrafii i za te pieniądze kupiłbym jakiegoś na montażu paralaktycznym. Obecnie posiadam SW 150/750 na Eq5 i jak na początek jestem bardzo zadowolony (startowałem od - telefon , jakieś uchwyty na okular itd) jednak widzę wersję od razu z SW 150/750 na eq3. Osobiście widziałem zdjęcia z takiego setupu i były na prawdę dobrę wg mnie. Należy pamiętać, że sam jestem początkującym i zadaję mnóstwo irytujących pytań :) 

 

Co do Twojego sprzętu tutaj zostawiam, miejsce tym co naprawdę się znają na wielu parametrach. Jak i pewnie polecą lepsze sprzęty. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, wajoman1991 napisał:

Od strony świeżaka to się chętnie wypowiem z własnego doświadczenia, mój pierwszy to był Syntha 8 https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-8637702978?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Fotografia&ev_adgr=Sprzęt+optyczny&gclid=Cj0KCQjws_r0BRCwARIsAMxfDRg8-Dhr8to4fzZ1BoZOLYvbcxOBkUEsp9FkIddnH4WEQKNk9x6c4CkaAoClEALw_wcB wieem, że budżet może troszkę naciągnięty, ale jednak Saturn wygląda w nim bardzo przyzwoicie, razem z przerwami Cassiniego, Jowisz przy dobrej widoczności również, mnie osobiście zapierało. Jeżeli będzie Ci służył tylko do obserwacji to uważam że jest bardzo dobry, jednak teraz uczę się astrofotgrafii i za te pieniądze kupiłbym jakiegoś na montażu paralaktycznym. Obecnie posiadam SW 150/750 na Eq5 i jak na początek jestem bardzo zadowolony (startowałem od - telefon , jakieś uchwyty na okular itd) jednak widzę wersję od razu z SW 150/750 na eq3. Osobiście widziałem zdjęcia z takiego setupu i były na prawdę dobrę wg mnie. Należy pamiętać, że sam jestem początkującym i zadaję mnóstwo irytujących pytań :) 

 

Co do Twojego sprzętu tutaj zostawiam, miejsce tym co naprawdę się znają na wielu parametrach. Jak i pewnie polecą lepsze sprzęty. Powodzenia

Dzięki za odpowiedź, 

Ale eq5 czy eq3 jest lepszy twoim zdaniem? Oczywiście też chciałbym z czasem spr fotografii... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Cytat

Ale eq5 czy eq3 jest lepszy twoim zdaniem? Oczywiście też chciałbym z czasem spr fotografii... 

Eq5 na pewno jest lepszy, możliwość stabilnego prowadzenia większej masy czyt. tuby, sprzętu i obciązenia, jednak jest tez droższy.  Aczkolwiek, już dostałem sugestie, że jest to sprzęt raczej średniej półki. Ja osobiscie jestem na razie zadowolony ale to pewnie do czasu i coś będę kombinował. Na razie wyciskam z tego co mam ile się da.

 

O sprzęcie do astro boję się wypowiadać bo sam wiem, że mogłem to lepiej rozplanować

Edytowane przez wajoman1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli szukasz typowego refraktora planetarnego to w tym budżecie możesz szukać czegoś o średnicy 90 cm. W Polsce można np. trafić na egzemplarze starszego modelu Bresser Messier AR-90 na montażu MON-1, w cenie ok. 900 zł. Jest to zgrabny, bardzo lekki achromat o przyzwoitej jakości, ten typ montażu jak na jego wagę i gabaryty w zupełności wystarcza. Jest to montaż klasy eq-3, ale wyposażony w stalowy statyw - identyczny jak ten, w które wyposażane są montaże klasy eq-5 Bressera czy Explore Scientific - nie ma żadnego porównania z aluminiowym badziewiem. W komplecie są 3 moim zdaniem świetnej jakości okulary, standardowa kątówka i Barlow, a do tego możesz dokupić sobie jakieś filtry, dodatkowy okular albo nawet najprostsza kamerkę planetarną - i zmieścisz się w budżecie.

 

Jeżeli dobrze poszukasz, możesz trafić używany refraktorek np. Sky-Watchera o większej średnicy - 10 cm w cenie ok. 500 zł. Montaż eq-3 Sky-Watchera używany, w dobrym stanie, znajdziesz za ok. 600-700 zł, w tej cenie można czasem trafić montaż eq-5 trochę przechodzony.

 

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, lulu napisał:

Jeżeli szukasz typowego refraktora planetarnego to w tym budżecie możesz szukać czegoś o średnicy 90 cm. W Polsce można np. trafić na egzemplarze starszego modelu Bresser Messier AR-90 na montażu MON-1, w cenie ok. 900 zł. Jest to zgrabny, bardzo lekki achromat o przyzwoitej jakości, ten typ montażu jak na jego wagę i gabaryty w zupełności wystarcza. Jest to montaż klasy eq-3, ale wyposażony w stalowy statyw - identyczny jak ten, w które wyposażane są montaże klasy eq-5 Bressera czy Explore Scientific - nie ma żadnego porównania z aluminiowym badziewiem. W komplecie są 3 moim zdaniem świetnej jakości okulary, standardowa kątówka i Barlow, a do tego możesz dokupić sobie jakieś filtry, dodatkowy okular albo nawet najprostsza kamerkę planetarną - i zmieścisz się w budżecie.

 

Jeżeli dobrze poszukasz, możesz trafić używany refraktorek np. Sky-Watchera o większej średnicy - 10 cm w cenie ok. 500 zł. Montaż eq-3 Sky-Watchera używany, w dobrym stanie, znajdziesz za ok. 60-700 zł, w tej cenie można czasem trafić montaż eq-5 trochę przechodzony.

 

Dziekuje bardzo, za podpowiedzi. 

Jak w temacie nie mam doświadczenia ale z czasem chciałbym też spr zrobić fajne fotki.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli mowa o astrofotografii księżycowej i planetarnej to przy prostej kamerce chińskiej - zmieści się kupując teleskop i montaż używany. Najprostszą kamerkę można kupić za ok. 200 zł i całkiem sporo da się z niej wycisnąć.

 

@ppiotrr - ptytałeś o Bressera Polluxa. Pollux to są zabawki dla początkujących i nie warto po nie sięgać, chyba że ktoś ma bardzo mocne ograniczenia budżetowe. Jeśli Bresser - to seria Messier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, ppiotrr napisał:

OK, to co proponujesz? Nie chce kupować bubla i stracić kasę, wolę dołożyć i być 100%zadowolony

Na pewno daruj sobie ten, który podlinkowałeś. To Newton F5 z wciśniętym gdzieś "po drodze" barlowem. Pytanie o jakość tej soczewki i finalny efekt w okularze:happy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

to czy będziesz na 100% zadowolony to zależy od Twoich oczekiwań , nie wiem czy miałeś już okazję spoglądać przez teleskop , ale niestety nie będzie to widok jak ze zdjęć . ( nie w tym budżecie) . Trudno też z początku określić się co do celów obserwacyjnych . Jak mniemam mieszkasz w Holandii , która to raczej oferuje kiepskie niebo ? Mylę się ? Wydaje mi się i nie będę w tym oryginalny , że mariaż wielkości , ogniskowej i ceny występuje w newtonie na montażu dobsona. W budżecie , którym dysponujesz mieści się https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7222_GSO-Dobsonian-Telescope-150C---6-inch-aperture-with-fine-Crayford-focuser.html

i to jest wg mnie minium , optymalnie Gso 8 cali . Zawsze możesz kupić coś używanego .  Bardzo podobny teleskop stosowała Carolin Herschel , niestety pod innym niebem https://collection.sciencemuseumgroup.org.uk/objects/co428623/newtonian-reflecting-telescope-1795-1816-instrument-component-telescope-newtonian-telescope-reflecting

Co będziesz mógł zobaczyć ? Planety Saturn , Mars ,Jowisz ,Wenus , nasz Księżyc, komety. Pooglądać sobie obiekty z katalogu Messiera i co najważniejsze to będziesz mógł podjąć decyzje, czy to jest to co Ciebie interesuje ?

 

Edytowane przez Maro21
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minut temu, Maro21 napisał:

to czy będziesz na 100% zadowolony to zależy od Twoich oczekiwań , nie wiem czy miałeś już okazję spoglądać przez teleskop , ale niestety nie będzie to widok jak ze zdjęć . ( nie w tym budżecie) . Trudno też z początku określić się co do celów obserwacyjnych . Jak mniemam mieszkasz w Holandii , która to raczej oferuje kiepskie niebo ? Mylę się ? Wydaje mi się i nie będę w tym oryginalny , że mariaż wielkości , ogniskowej i ceny występuje w newtonie na montażu dobsona. W budżecie , którym dysponujesz mieści się https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7222_GSO-Dobsonian-Telescope-150C---6-inch-aperture-with-fine-Crayford-focuser.html

i to jest wg mnie minium , optymalnie Gso 8 cali . Zawsze możesz kupić coś używanego .  Bardzo podobny teleskop stosowała Carolin Herschel , niestety pod innym niebem https://collection.sciencemuseumgroup.org.uk/objects/co428623/newtonian-reflecting-telescope-1795-1816-instrument-component-telescope-newtonian-telescope-reflecting

Co będziesz mógł zobaczyć ? Planety Saturn , Mars ,Jowisz ,Wenus , nasz Księżyc, komety. Pooglądać sobie obiekty z katalogu Messiera i co najważniejsze to będziesz mógł podjąć decyzje, czy to jest to co Ciebie interesuje ?

 

Dzięki, 

 

Tak masz rację, mieszkam w NL. 

Warunki tutaj raczej nie rozpieszczają ale są momenty warte wykorzystania :)

Co sądzisz o tym sprzęcie? 

 

https://bresser-online.nl/Bresser-Pollux-150/750-Spiegeltelescoop-Parabolisch-EQ3?utm_source=tradetracker&utm_medium=affiliate&utm_campaign=feed

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak chcesz mieć w miarę mobilny sprzęt, to zapomnij o montażu paralaktycznym (EQ). Rozdziel kwestie sprzętu do oglądania od tego do foto, o ile nie planujesz oglądać i fotografować wyłącznie planet. Ktoś Ci już doradził Newtona na Dobsonie 6", czyli 150/1200mm:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7222_GSO-Dobsonian-Telescope-150C---6-inch-aperture-with-fine-Crayford-focuser.html

Alternatywnie możesz złożyć zestaw Newton 150/750 + montaż AZ4. Ale najprościej będzie z tym 6" Dobsem i tego bym się trzymał. Do tzw. obiektów DS bedzie tak samo dobry, a trochę lepiej planety wyjdą niż w 150/750. Oczywiście zakładam, że sprzęt będziesz przewoził autem.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.