Skocz do zawartości
  • 0

HEQ5 hałasuje.


Mariusz Ciepieńko

Pytanie

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Możesz spróbować zwiększyć stopień zazębienia poprzez przybliżenie do siebie osi kół. Drugim najczęstszym problemem tych przekładni jest niewspółosiowość średnicy podziałowej do otworu centralnego. Ja początkowo wymieniłem pośrednie na egzemplarze o lepszej jakości, niestety nie pomogło to za bardzo. Aktualnie czekam na chwilę luzu, żeby zaprojektować swoje opakowanie dla montażu i przygotować update firmware dla nowych przełożeń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Zapewne opaskuję, ale czy jest coś tańszego niż kit Rowana? ;)

Odnośnie przysunięcia kół - luzy wydają się być takie same na obu osiach (przykładałem oko możliwie najbliżej ;) ) więc tu nie będę już kombinował. Będę paskował, ale obawiałem się, że może ten hałas jest jakiś "ponadfabryczny", tym bardziej, że druga oś działa względnie ciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Mariusz Ciepieńko napisał:

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Zapewne opaskuję, ale czy jest coś tańszego niż kit Rowana? ;)

Odnośnie przysunięcia kół - luzy wydają się być takie same na obu osiach (przykładałem oko możliwie najbliżej ;) ) więc tu nie będę już kombinował. Będę paskował, ale obawiałem się, że może ten hałas jest jakiś "ponadfabryczny", tym bardziej, że druga oś działa względnie ciszej.



Oś dec działa ciszej bo pracuje pod mniejszym obciążeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, Mariusz Ciepieńko napisał:

No w sumie racja :) Na razie zostawiam, potem opaskuję :)

Paskując utracisz gwarancję.

Rowan ma takie samo przełożenie jak oryginalne koła. Zamiast tego możesz wykorzystać znormalizowane koła na pas zębaty T2.5. Wyjdzie Ci trochę mniejsze/ większe przełożenie, którego wartość należy zmienić w firmware sterownika. W maju będę tuningował mój zestaw, to zrobię mały poradnik co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Spróbuj wyregulować luz, on powinien być możliwie mały, tak żeby nie stawiał dużego oporu, ale nie było widać luzu. No i zacznij od regulacji ślimaków, a potem te zębatki. To są czynności obowiązkowe po zakupie. http://www.astro-baby.com/heq5-rebuild/heq5-we1.htm

 

Moim zdaniem paski to jest trzeciorzędna sprawa. Po pierwsze luzy, po drugie wymiana smarów (chociaż ostatnio w neq6 widziałem dobry smar, więc może już chińczyki się starają) i łożysk, a dopiero po trzecie paski.

 

2 godziny temu, Kubiłan napisał:

i przygotować update firmware dla nowych przełożeń. 

Update firmware? Dekompilowałeś soft SW czy jakieś inne szarlatańskie sztuczki stosujesz żeby to zrobić? :) 

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, MateuszW napisał:

Spróbuj wyregulować luz, on powinien być możliwie mały, tak żeby nie stawiał dużego oporu, ale nie było widać luzu. No i zacznij od regulacji ślimaków, a potem te zębatki. To są czynności obowiązkowe po zakupie. http://www.astro-baby.com/heq5-rebuild/heq5-we1.htm

 

Moim zdaniem paski to jest trzeciorzędna sprawa. Po pierwsze luzy, po drugie wymiana smarów (chociaż ostatnio w neq6 widziałem dobry smar, więc może już chińczyki się starają) i łożysk, a dopiero po trzecie paski.

 

Update firmware? Dekompilowałeś soft SW czy jakieś inne szarlatańskie sztuczki stosujesz żeby to zrobić? :) 

Jeżeli chodzi o smar, to polecam smar litowy z dodatkami EP (osobiście używam Orlen Greasen ŁT-4 EP2 (2 klasa konsystencji wg NLGI). 

 

Wymyśliłem sobie ściągnąć soft i poszukać w dekompilowanym kodzie lub bezpośrednio w EEPROMie: przełożeń, koków na obrót osi, przełożenie rozdzielczość jednego mikrokoku, określenie tempa czasu gwiazdowego). Wartości obecne znam, ciekawe czy są szyfrowane? Jeżeli to się nie powiedzie spróbuję wgrać AstroEQ. W najgorszym przypadku będę płakał nad uwaloną płytką :) 

Edytowane przez Kubiłan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, MateuszW napisał:

AstroEQ jest na inny hardware także wgrać tego do montażu nie ma możliwości (chyba żeby przerobić 1/3 kodu).

Ale działaj, może coś ciekawego powstanie :) 

Nawet nie miałem czasu sprawdzić, naszła mnie taka myśl przy ostatniej sesji. Coś mi się pomieszało w głowie, że układ AstroEQ jest wzorowany na SkyWatcherze. W takim razie będę ręcznie rzeźbił w mandaryńskim kodzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Kubiłan napisał:

Wymyśliłem sobie ściągnąć soft i poszukać w dekompilowanym kodzie lub bezpośrednio w EEPROMie: przełożeń, koków na obrót osi, przełożenie rozdzielczość jednego mikrokoku, określenie tempa czasu gwiazdowego).

Jak będziesz szukał, to daj znać, jak dogrzebiesz się do miejsca, w którym jest zapisane ograniczenie prędkości dla polecenia MoveAxis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.