Skocz do zawartości

Canon 20Da - specjalnie do astrofoto


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam Nikon D2X, jest już w sprzedaży w USA i to nie jest kompakt!

To że Nikon produkuje dSLR'y to wszyscy wiemy. Tylko jak napisał Jesion - zaczyna odstawać...

 

Moja odpowiedż dotyczyła poprzedniej wypowiedzi świadczącej o dogłębnej znajomości problemów f-my Nikon.

Nie bardzo widze związek Twojej odpowiedzi z moim postem... toż to była tylko mała dedukcja ups... tzn. dogłębna analiza :D na podstawie kilku faktów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakże :)

 

myślę nawet, że miłośnicy astronomii, również przyczynili się do tak dużego sukcesu rynkowego cyfrowych slr'ów

 

a przy okazji, znane są już startowe ceny w polsce eosa 350D:

 

http://www.pixmania.com/pl/pl/88638/art/ca....html?srcid=750

http://www.fotoshop.com.pl/katalog/product...ucts_id/1001048

 

3323 za body i dostępny od dnia 03 marzec 2005 ...uch ale kusi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wytłumaczcie laikowi, o jakie zmiany chodzi w 20Da względem 20D. I prosiłbym o wytłumaczeniu tych zmian tzw. Łopatologią stosowaną. No i napiszcie czy 20Da nadaje się do klasycznej fotografii jak 20D

 

Z góry dzięki za okazaną wyrozumiałość przy tłumaczeniu :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daje dwa zdjecia pierwsze wykonane 20D , a drugie 20Da złapałem je na Japońskiej stronie (niestety nie znam tego języka i nie jestem w stanie napisać parametrów tych zdjeć). B)

post-1679-1110639866_thumb.jpg

post-1679-1110639904_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 20D tez bym uwazal, a to ze wzgledu na MASOWE problemy z dzialaniem AF. Serwis Canona nie jest w stanie tego w wiekszosci przypadkow wyregulowac, dlatego robia ludzi w wala twierdzac, ze wszystko jest ok, a zdjecia sa w istocie ostre. Kiedy prosi sie ich o podpisana opinie eksperta, to albo sie wykrecaja, albo mowia (na zytniej), ze nie maja ekspertow, a tylko technikow. Generalnie fora rycza o tych problemach na calym swiecie.

To jest cytat z postu Adama Jesiona w watku "Co lepsze Pentax ...." Warto o tym pamietac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca aparatu cyfrowego ma piksele, na które nałożone są filtry tak że do różnych pikseli dochodzi światło o trzech podstawowoych barwach: czerwonej, niebieskiej i zielonej. Ze względu na specyfikę CMOSa czy CCD, detektory te są dodatkowo bardzo czułe w zakresie widma leżącym na granicy widzialnego światła czerwonego

i bardzo bliskiej podczerwieni. W tym zakresie w zasadzie wszystkie piksele są tak samo czułe. Aparaty mają

więc nałożony filtr IR, którego zadaniem jest odcięcie tego zakresu. Jak ten filtr usuniesz, czułość matrycy

mocno wzrośnie właśnie w zakresie podczerwonym, w którym duże ilości światła promieniuje wiele obiektów

kosmicznych. Canon 20Da ma z definicji usunięty filtr IR.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Arek :notworthy:

 

Czy to oznacza, że ten aparat nadaje się tylko do astrofotografii, bo z tego, co rozumiem fotografowanie przyrody lub innych widoczków takim aparatem skończy się niezbyt ciekawymi efektami. A może jest jakiś sposób na zakładanie filtru IR na obiektyw i w ten sposób robienie z tego aparatu klasycznej lustrzanki cyfrowej, ( jeśli tak prosiłbym o przybliżenie mi tej metody. I ile taki filtr by kosztował, czy w ogóle się to opłaca)? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zakładania i zdejmowania filtrów to Ci nie odpowiem. Wiem tylko, że w zakresie IR wszystkie

piksele są w zasadzie tak samo czułe. Obiekty, które promienują w tym zakresie będą wieć wyraźnie jaśniejsze

na zdjęciach. Z tego co wiem da się to jednak tak obrobić (prawidłowy balans bieli i późniejsza zabawa w programach graficznych), żeby fotki wyglądały w miarę normalnie.

Tutaj są przykłady (gostek wyciąga IR filtr z 300D):

http://ghonis2.ho8.com/rebelmod.html

 

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zakładania i zdejmowania filtrów to Ci nie odpowiem.

 

 

Nie wiem jak w aparatach cyfrowych ale są na rynku kamery przemysłowe, w których filtr IR jest usuwany automatycznie kiedy światło spadnie i wraca na miejsce kiedy wzrośnie. Więc technicznie to jest do zrobienia i jest robione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuniecie filtra IR powoduje wzrost ogolnej sprawnosci ukladu rejestrujacego.

20Da nie tylko ma usuniety filtr ale ma takze mechanizm pozwalajacy ustawiac ostrosc online na ekranie (tak jak w malpach ;)). To przy foto nieba bardzo przydatna funkcja.

 

Nie jestem pewny, ale 20Da nie ma takze filtra AA (usuwajacego mozliwosc wystapienia efektu moira na gestych, powtarzalnych formach takich jak np. siatka). Filtr usuwa efekt moira (w nikonie D70 to problem duzy), ale za to zabiera troche ostrosci. Stad taka specyficzna miekkosc zdjec z canonow (dochodzi jeszcze efekt interpolacji obrazu CFA na color). Zeby zrozumiec ten moj belkot poczytajcie sobie o budowie matrycy i w jaki sposob rejestruje kolor. To podstawa aby pracowac z formatem RAW. Inaczej to strzelanie w ciemno.

 

Bez tego filtr obraz gwiazdek bedzie duzo lepszy. Gwiazdki beda moglby byc nawet jednym pixelkiem :)

 

Jezeli chodzi o dzienna fotografie, to w przypadku 20Da stosuje sie zewnetrzny filtr (na obiektyw) blokujacy IR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o dzienna fotografie, to w przypadku 20Da stosuje sie zewnetrzny filtr (na obiektyw) blokujacy IR.

 

Czy to znaczy, że stosując filtr blokujący IR na obiektyw uzyskam identyczne zdjęcia jak canonem 20D? :blink:

 

Podaj link do jakiegoś adresu gdzie można kupić taki filtr (czy te filtry można kupić do wszystkich rodzajów obiektywów?). :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tak latwo. Nie ma takiego filtra, bo przeciez sa rozne srednice filtrow, zaleznie od obiektywu. To aparat specjalizowany, robiony w zasadzie na zamowienie (czeka sie min 3 msc). Jak komus sie chce, to niech poszuka info od jakiegos usera, jak on rozwiazuje sprawe dziennej fotografii. Wiem, ze w przerobionych 300D ludzie uzywaja jakiegos blockera od baadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem, że wystarczy kupić zestaw takich filtrów o różnych średnicach i aparacik full options. :helo:

 

Szkoda, że jeszcze takich filtrów nie produkują. :icon_cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tak latwo. Nie ma takiego filtra, bo przeciez sa rozne srednice filtrow, zaleznie od obiektywu. To aparat specjalizowany, robiony w zasadzie na zamowienie (czeka sie min 3 msc). Jak komus sie chce, to niech poszuka info od jakiegos usera, jak on rozwiazuje sprawe dziennej fotografii. Wiem, ze w przerobionych 300D ludzie uzywaja jakiegos blockera od baadera.

 

Jeżeli jest tak jak napisałeś to raczej nie można wróżyć takiemu rowiązaniu sukcesu rynkowego. Ludzie, których stać na wydanie 2KUSD na aparat tylko do astrofoto i mają się jeszcze bujać z filtrami do dziennych raczej nie będzie to specjalnie interesowało tylko kupią sobie jakiegoś SBIG-a i cześć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj, ze InfraRed to nie tylko astrofoto. To tez cala czesc fotografii w podczerwieni, gdzie taki aparat plus specjalny filtr (odcina wszystko poza podczerwienia) sprawuje sie bardzo dobrze. Poza tym ten aparat nie mial odnosic sukcesu rynkowego. To bardziej marketingowe zagranie i ciekawostka, niz produkt, ktory ma sie sprzedawac. Inna sprawa ze to rynek Japonski, a tam rozne dziwy sie sprzedaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.