Skocz do zawartości

Korygować czy nie korygować - luzy heq5


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

Wow stop! Luz między-zębny będzie zawsze obecny, taka jest specyfika kół zębatych o miernie wyliczonej ewolwencie bez żadnej korekcji. To nie tutaj powienienieś się skupić na szukaniu luzu.

Sprawdź luz na ślimaku, w tym celu poruszaj zasprzęgloną osią (montaż bez napięcia) i nasłuchuj stuków. Przekładnia ślimakowa w tym urządzeniu jest samohamowna, tzn nie powinien występować luz lub przemieszczenie. Luz regulujesz dociskając ślimak do ślimaczycy zgodnie z poradnikiem Astro- Baby: http://www.astro-baby.com/heq5-rebuild/heq5-we1.htm

 

Nie przesadź z dociskiem, bo wprowadzisz olbrzymie opory do układu. Po każdej regulacji skontroluj czy jesteś w stanie palcami obrócić największe koło zębate. Jeżeli nie, to przesadziłeś z dociskiem. Znalezienie tego złotego naprężenia wstępnego dla przekładni wymaga kilku- kilkunastu prób. Na koniec sprawdź pełen obrót regulowanej osi, czy nie następuje się jej blokowanie wskutek bicia promieniowego.

Jeżeli Ci się nie uda, proponuję sprawdzić stan ślimaczycy i ślimaka. To pierwsze koło wyrabia się szybciej bo jest z brązu jeżeli dobrze pamiętam.

 

PS. jak masz gwarancję to nie polecam rozkręcać montażu, tylko regulacje z załączonego linku.

Edytowane przez Kubiłan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luz między zębatkami w osi RA będzie zawsze, a mocne ściśnięcie zębatek tak żeby luzu w ogóle nie było jest jeszcze gorsze. Osie nigdy nie są idealnie równoległe zawsze są jakieś drobne odchylenia, mocne dociśnięcie osi będzie skutkowało przyspieszaniem i zwalnianiem co na wykresach gudingu wygląda jak guidownaie seeingu.

Ja dociskam zębatki wkładając między nie cienką kartkę papieru z giętkich ulotek reklamowych, później przesuwam zębatki i wyciągam kartkę.

 

Oś Ra porusza się w tylko jednym kierunku podczas guidingu, tylko przyśpiesza i zwalnia, luz w Dec to jest problem (powiększa backlash), ale w Ra nie.

 

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim HEQ5 skasowałem te luzy do zera i robie bez problemu ekspozycje po 300sek z guide i nie widzę problemów z "nierównymi" zębatkami , poza tym takie koła 

raczej są równe ... gorzej ze ślimacznicą bo tam to mogą być różne hece ...  

 

Polecam skasować ten luz - poluzuj śruby od silnika i delikanie palcem popchnij silnik (konkretnie popchnij zębatke mała od niego) tak aby przyległ i skręć .. mówie Ci ... będzie ok ;) Dodatkowo masz luz na pośredniej zębatce więc powtarzasz procedurę ale już odkręcasz te całe mocowanie od silnika (silnika nie ruszasz)

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, cwic napisał:

Luz między zębatkami w osi RA będzie zawsze, a mocne ściśnięcie zębatek tak żeby luzu w ogóle nie było jest jeszcze gorsze. Osie nigdy nie są idealnie równoległe zawsze są jakieś drobne odchylenia, mocne dociśnięcie osi będzie skutkowało przyspieszaniem i zwalnianiem co na wykresach gudingu wygląda jak guidownaie seeingu.

Ja dociskam zębatki wkładając między nie cienką kartkę papieru z giętkich ulotek reklamowych, później przesuwam zębatki i wyciągam kartkę.

 

Oś Ra porusza się w tylko jednym kierunku podczas guidingu, tylko przyśpiesza i zwalnia, luz w Dec to jest problem (powiększa backlash), ale w Ra nie.

 

Dodam tylko, że jedyny sposób na usunięcie tego luzu to opaskowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kubiłan napisał:

Dodam tylko, że jedyny sposób na usunięcie tego luzu to opaskowanie.

Tutaj się zgodzę, opaskowanie powinno bezpiecznie usunąć luz, podobno działa (piszę podobno bo sam nie mam heq5 i nie opaskowałem montażu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opaskowanie to też rozwiązanie ... w dodatku za 500zł ... plus taki że później nie trzeba już nic robić choć czytałem że te paski lubią się naciągać i trzeba je wymieniać .... dlatego 

jak na razie się wstrzymałem z opaskowaniem bo luzy skasowałem i działa już rok bardzo dobrze.

Jak pisałem .. ten luz można skasować a nawet trzeba .. no chyba że to ma być tylko wizual .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o ekspozycjach 300s, a jakie miałeś wcześniej? Moim zdaniem i przed dociskanie i całe szczęście po masz to samo.

Polecam lekturę na temat docisku zębatek na cludynights, w skrócie wygląda to tak że 70% użytkowników wcześniej czy później nacięło się na zbyt ciasne zębatki, a u niewielkiej części mocny docisk zębatek spowodował nieodwracalne odkształcenia ślimaka przy mocnych oporach. Nie na darmo ludzie opaskuja montaże.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, komprez napisał:

Opaskowanie to też rozwiązanie ... w dodatku za 500zł ... plus taki że później nie trzeba już nic robić choć czytałem że te paski lubią się naciągać i trzeba je wymieniać .... dlatego 

jak na razie się wstrzymałem z opaskowaniem bo luzy skasowałem i działa już rok bardzo dobrze.

Jak pisałem .. ten luz można skasować a nawet trzeba .. no chyba że to ma być tylko wizual .... 

Opaskowanie można zrobić taniej, ale na innych przełożeniach. Trzeba wtedy w EQmodzie podawać odpowiednie przełożenia. Minusem jest brak współpracy nowych przełożeń z SynScanem. Aktualnie walczę, żeby to obejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cwic napisał:

Piszesz o ekspozycjach 300s, a jakie miałeś wcześniej? Moim zdaniem i przed dociskanie i całe szczęście po masz to samo.

Powiem CI tak , co pisza na cloudynights to niech piszą .. ja podpieram to własnymi doświadczeniami. 

Zacznijmy od początku - kupiłem montaż w 2018 roku ... luzy były (mont używany 5 razy przez właściciela - sprzedał bo brak czasu) i co ? ... efekt był taki że przy GOTO montaż tak piłował że mysłałem sobie że spiłowane w środku jest dosłownie wszystko ... no ale ok działał ... bałem się rozkręcać ...  efekty były mizerne .. przy guide widać było "falowanie" osi DEC i to do tego stopnia że korekty się rozjeżdżały jak powiększająca się sinusoida .. no ale dobrnąłem do efektu gdzie miałem tylko jednostajnego "sinusa" i nic więcej się nie dało zrobić ....

Zabrałem się za montaż - 15 min - wyregulowane - efekt ? PRZEPAŚĆ ...... dziś w PHD widze piki korekt i montaż praktycznie od razu reaguje i korekty są poprawne więc nie interesuje mnie co ktoś napisał - warto spróbować - nic nie zepsujesz najwyżej można zawsze wrócić do "luzów" ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale ale regulowałeś pewno nie tylko docisk zębatek, ale także i ślimaka i pewno docisk osi. Przy tak kompleksowych/całościowych regulacjach nie można oceniać tego co się dzieje na zębatkach. Ja mam doświadczenie i to świeże ze zbyt mocno ściśniętymi zębatkami, w marcu z racji ogólnopolskiej kwarantanny miałem więcej czasu i postanowiłem docisnąć same zębatki, miałem błąd okresowy rzędu 1,3 i kombinowałem czy da się zejść niżej. Natomiast wiedziałem że docisk osi i ślimaka mam idealny bo regulowałem obie rzeczy jakiś miesiąc temu i spędziłem na tym dużo więcej czasu niż standardowo (to było przygotowanie na wiosnę).

Niestety po dociśnięciu zębatek w osi RA błąd całościowy się podwoił i skoczył na 2,5 a wartości pików zaczęły sięgać 6 arc-sec, po ponownym zluzowaniu zębatek z zasadą luki na kartkę (którą podpowiedział mi kiedyś użytkownik tego forum) montaż wrócił do łącznego błędu 1,3 i pików na 2,5.

 

Natomiast jeśli chodzi o cludynights to jest niesamowitą skarbnicą wiedzy i po to są takie fora żeby czerpać z nich wiedzę... gdyby każdy korzystał tylko ze swoich doświadczeń to nadal byśmy w jaskiniach siedzieli, bo każdy by zaczynał od początku zdobywać wiedzę, a to chodzi o to żeby ją zdobywać od doświadczonych użytkowników a następnie pogłębiać. Mimo tego że astropolis moim zdaniem i tak jest bardzo otwarte, to ludzie na cloudynights nadal dużo chętniej dzielą się swoimi problemami i rozwiązaniami.

 

Odnośnie piłowania montażu, czyli dźwięki "chrzęszczenia", ocierania przy goto wynikają w większości ze źle ustawionego ślimaka, wtedy powstają naprężenia na tych małych łożyskach w ślimaku, które jak są mocno obciążone potrafią wydawać dźwięki przyprawiające o gęsią skórkę.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.