Skocz do zawartości

Co to za obiekt?


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

:Boink:  wow!

Nie mów, że robione w Ostrowiku!

 

He he... W miejscu gdzie to zdjęcie zrobiono nikt nie pofatyguje się żeby otworzyć kopuły, jeśli

będą tam panowały warunki podobne do najlepszych widzianych w Ostrowiku. Poza tym zdjęcie

jest złożeniem 36 ekspozycji w filtrze V. I to takim specjalnym złożeniem, które wszystkie obrazki

transformuje na jeden najlepszy obrazek.

 

Mychna, jak na razie nie ma poprawnych odpowiedzi, choć przyszło ich już kilkanaście. Podpowiem

tylko, że nie jest to Omega Centauri, ani 47 Tuc ani M3, bo takie są najczęstsze strzały :)

 

Jutro dam odpowiedź jeśli nikt nie zgadnie.

 

Arek

 

P.S. Podopowiem, że zdjęcie wykonano teleskopem o średnicy 1-metra i pokazany obszar obejmuje 11.4x11.4 minuty łuku.

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop to 1-metrowy teleskop Swope na Las Campanas Observatory w Chile.

 

Natomiast gromada to NGC 2808. Niestety nikt nie udzielił poprawnej odpowiedzi. Jednak dziękuję

wszystkim za zabawę. Otrzymałem w sumie ponad 20 odpowiedzi i przyznam się szczerze, że

nie spodziewałem się aż tylu.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przywaliłeś :D Gdyby ktoś zgadł, to byłby albo cud, albo musiałby spędzić wiele godzin identyfikując gromadę po jaśniejszych gwiazdach na brzegach, co byłoby zadaniem tyleż nudnym co beznadziejnym. Następnym razem prosimy o coś lżejszego kalibru :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Brychu ta gromadka ma średnicę 6.5arcmin przy jasności powierzchniowej < 22m. Z tego zdjęcia wydaje się natomiast, że nie mieści w kadrze czyli ma więcej niz 11arcmin. Trudno znaleźć inna fotkę referencyjną o takiej jakości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z objaśnień z Brycha 6.5arcmin

(...)

widoma średnica gromady; średnicę gromady ustalono biorąc pod uwagę te jej obszary, których jasnośc powierzchniowa jest większa od 22m w obszarze kwadratu o boku 1 arcsec^2 (...)

tego ostatniego nie doczytałem

 

Czyli 22m/arcsec^2 -> 13,1/arcmin^2

 

Jeśli się nie walnąłem, to jest to bardziej "ludzka" jasność powierzchniowa.

 

 

Cytnąłem teraz Brycha 1 w 1 i widzę, ze on używa w tekście "jest większa od 22m" a ja mniejsza. I w jednym i w drugim widzę jakiś sens, ale które uzycie jest własciwe ?

:help:

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.