Skocz do zawartości

Teleskop z Uniwersału


KKPW

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie zakup teleskopu. Mam okazje kupić tani maoużywany teleskop Newtoba 150/800 (znajomy kiedyś kupił i znudziło mu się) a że cena jest dość przyzwoita zastanawiam sie nad zakupem tegoz teleskopu. Obecnie mam od jakiegoś czasu Refraktor Bressera i ze tak powiem nie znudzilo mi sie obserwowanie nieba i to co na nim widac wieczorami. /no moze troche mroz ostatnio za duzy i za malo bezchmurnych nocy,.. no i zona ktora mowi ze nie ma mnie nocami ;)/

NIe grozi mi wiec znudzenie sie obserwacjami. Slyszalem gdzies ze teleskopy z uniwersala sa troche gorszej jakosci ze wzgledu na 1" okular gdy w innych przypadkach - firmach jest wiekszy tzn. 1,25 i wiecej cala.

Czy moge prosic o rade

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno.. jaki wlasciwie wpływ na teleskop ma srednica okulara? wszelkie charakterystykidotyczące parametrów teleskopu tj. np. zdolności zbiorczej światła, powiekszenia, rozdzielności ... dotyczą średnicy zwierciadła.

Wiec jakie znaczenie ma ten okular?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym że dobry okular nie wprowadza do obrazu nic od siebie :P

 

A co do średnicy, to jak masz okular 1.25" w okolicach 40mm (i więcej), jakby to powiedzieć, masz nim tak małe powiększenie że widzisz nim ścianki wyciągu bo jest za wąski (wyciąg) (okular zresztą też). 2" jest na tyle szeroki żeby nie było winietowania czyli żeby nie było widać jego boków przy dłuższych ogniskowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okularach 1.25" możesz przebierać jak w ulęgałkach, kupując w niezłych cenach dobrej jakości optykę. 1" to nieliczne okularki i byle jakie, poprostu jest to sprzęt najtańszy, pierwszy kontakt dla niewymagających.

Wyciąg 1" to chyba mniejsze U miały? Mój 114/900 ma wyciąg 1.25" ale po prawdzie to jest Optisan.

A może wyciąg jest 1.25 z redukcją do 1" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg 1" to chyba mniejsze U miały? Mój 114/900 ma wyciąg 1.25" ale po prawdzie to jest Optisan.

A może wyciąg jest 1.25 z redukcją do 1" ?

 

90/900 napewno mial, bo za szafa stoi z takim wlasnie wyciagiem ;) W czasach gdy byl wyprodukowany (98r) mialy go tez wieksze modele :)

 

Wczesniej, gdzies na poczatku lat 90-tych byl jeszcze ciekawszy wynalazek..ile to moglo miec?..z 0.5"?? Oko szlo sobie tym wydlubac, a ostrosc regulowalo sie na wcisk :)

 

Przemo

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej, gdzies na poczatku lat 90-tych byl jeszcze ciekawszy wynalazek..ile to moglo miec?..z 0.5"?? Oko szlo sobie tym wydlubac, a ostrosc regulowalo sie na wcisk :)

Buahaha, dokładnie. Pamiętam jak kiedyś kupiłem nareszcie coś "profesjonalnego". To był U 70mm - newton. Trochę mnie dziwiło, że nic przez to nie widać, ale tłumaczyłem sobie, że to musi być normalne w sprzęcie wysokiej klasy, który w końcu nie dla ułomków jest przeznaczony :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90/900 napewno mial, bo za szafa stoi z takim wlasnie wyciagiem ;) W czasach gdy byl wyprodukowany (98r) mialy go tez wieksze modele :)

 

Wczesniej, gdzies na poczatku lat 90-tych byl jeszcze ciekawszy wynalazek..ile to moglo miec?..z 0.5"?? Oko szlo sobie tym wydlubac, a ostrosc regulowalo sie na wcisk :)

 

Przemo

 

Oj Brahi, nie zgodzę się. Mój U5, kupiony w 98 lub 99 roku miał właśnie taki wciskowy wyciąg 0,5".

 

A Bressery to też olej, bo to zabawki. Odłóż kasę i nie oszczędzaj, bo się zrazisz do obserwacji. Powiedz jaką masz kwotę, to coś Ci doradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz sporo kasy jak na poczatek :-) z tego co mi wiadomo to nie jaki Adam Tomaszewski ma newtona 230/1450 na dobsonie do sprzedania - a to juz całkiem całkiem sprzet ... chce chyba koło 1500 zł :Beer:

Edytowane przez Bobi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam toche za miastem.. kilka kilometrow, ale las pod nosem wiec moge sie tak zaszyc by miec ciemne niebo.

Prawde mowiac myslalem oteleskopie uniwersala bo tam jak sie czlowiekowi spodoba to moze wymienic sobie za doplata to modelu wyzsego. Nigdzie tego nie spotkalem.. a tak mozna ogladac i zbierac sobie pieniazki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam toche za miastem.. kilka kilometrow, ale las pod nosem wiec moge sie tak zaszyc by miec ciemne niebo.

Prawde mowiac myslalem oteleskopie uniwersala bo tam jak sie czlowiekowi spodoba to moze wymienic sobie za doplata to modelu wyzsego. Nigdzie tego nie spotkalem.. a tak mozna ogladac i zbierac sobie pieniazki

 

Uniwersala razem z jego programem najdrozszych pomianek swiata odradzam, poczytaj bratnie forum:

 

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...93&topic=5277.0

 

Obrot wtorny teleskopami ma sie na forach calkiem znosnie i napewno (w/g mnie) jest to rozsadna alternatywa.

 

Wimy juz ze masz wzglednie ciemne niebo i nie bedziesz daleko targal sprzetu. Niestety aby doradzic cos z sensem musisz odpowiedziec na reszte wczesniejszych pytan.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ales mi Hans dal link

ech.. i jak tu ma teraz kupic taki teleskop?

a co chce ogladac...?

chcialem planety i ksiezyce aleich jest ograniczon aliczba w naszym ukladzie wirec pewnie bym zaraz chcial dalejw gwiazdy,galaktyki, mglawice isc..

wiem wiem pewnie sie trzeb azdecydowac.. ale kurcze to troszeczke ciezkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli to ma nie byc do astrofoto to tak jak piasal Bobi. Pogadaj z Adamem, moze da ci jaki okular do telepa poza tym RKE? Jezeli do astorfoto to szukaj czegos na mont. paralaktycznym. W 1500pln dopadniesz wzglednie markowego nowego Newtonika o apreturce 150-170mm - dopytaj jaki konkretnie model userow konkretnych teleskopow. Jezeli to ma byc do astrofoto to ja sie poddaje - brak wiedzy.

 

Popatrz na to:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=237

 

Nie mowie ze ten konkretny i w tym konkretnym miejscu, ale poszukaj czegos w tym stylu. Zapolowal bym na jakas promocje w DO lub FC moze i Astrokrak cos promocyjnego szykuje. Jak juz cos upatrzysz to spytaj na forum. W awatarku masz, zes ze slaska. Moze masz mozliwosc sciagniecia czegos z Reihu? Tam taniej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z Adamem.. mam rzeczywiście niezła armatkę za przyzwoite pieniądze jednakze jest to doś spory sprzet. Ja mieszkam na peryferiach miasta ale tak jak pisalem musze jakis kawalek przejsc sie np. do lasuy by bylo ciemne niebo a z takim sprzetem to ciezko i nieporecznie nie mowiac juz o checi wyjechania z takim teleskopem na troche do rodziny w gory.

Poszukuję wiec cos bardziej mobilnego. Zastanawiałęm sie nad teleskopem Soligor MT-t50 i Optisanem AStar 750150. Jednakże ze wzgledu na cene chyba bede sie kierował ku temu drugiemu. Moze na początek wystarczy.

Czy moze mi ktos podpowiedziec zalety poszczegolnych teleskopów.

Pewnie Cygnus by sie mogl wypowiedziec.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.