Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop na początek


Mefiu5

Pytanie

Dzień dobry,

na początku chciałbym się przywitać. Jestem tutaj nowy i postanowiłem napisać z uwagi na to że planuję kupić jakiś teleskop na początek.

W pierwszej kolejności biorę pod uwagę sprzęt używany w dobrym stanie. Przejrzałem giełdę ale jeszcze za bardzo się nie znam na teleskopach.

 

Planuję patrzeć w niebo w obszarze niezabudowanym, mieszkam na wsi, brak latarni, warunki myślę że dobre do obserwacji księżyca, planet.

Budżet 500zł - chyba refraktor.

Znalazłem kilka sztuk Bressera 70/700, 70/900 ale nie wiem, czy to dobry sprzęt czy zabawka. Jestem już w tym wieku, że bardziej patrzę na jakość i ewentualną możliwość późniejszego odsprzedania sprzętu gdyby trzeba było go zmienić:)

 

Raczej kierowałbym się Waszym doświadczeniem. Ważne aby sprzęt był sprawny i kompletny.

Może ktoś coś ciekawego sprzedaje, może coś widział. 

 

Dzięki z góry za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A co powiecie o tym?

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-powerseeker-80-eq?from=listing

 

Jakby powiedzieć wszystko pomiędzy ;) Do tego sprzęt w promocji. Nie wiem na czym polega różnica w montażach, bo ten ma paralaktyczny, a Sky Watchery azymutalny. Na korzyść Sky Watcherów przemawia dłuższa gwarancja.

Edytowane przez Tygrysek13
Doczytałem w sprawie montażów. Czyli nie ma się co bać paralaktycznych jeśli chodzi o obserwację nieba, nie wiem jak jest na ziemi, ale to chyba też większego problemu nie stanowi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Tygrysek13 napisał:

EQ1 to za słaby montaż do tej lunety, obraz się dłuuugo trzęsie w okularze, zanim drgania ustąpią i obserwowany obiekt ucieknie z pola widzenia :Boink:.
Ja mam podobną: 90/900 i dopiero montaż EQ3-2 pozwala na obserwacje, drgania są o wiele krótsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, M.K. napisał:

EQ1 to za słaby montaż do tej lunety, obraz się dłuuugo trzęsie w okularze, zanim drgania ustąpią i obserwowany obiekt ucieknie z pola widzenia :Boink:.
Ja mam podobną: 90/900 i dopiero montaż EQ3-2 pozwala na obserwacje, drgania są o wiele krótsze.

Czyli EQ bez numerka oznacza 1? Im więcej wiem, tym mniej wiem :P A to dopiero wybór teleskopu, a co będzie jak zacznę dopytywać o potrzebne filtry, obiektywy i nie wiem co jeszcze :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Antonix napisał:

Z tą podwójna ilością światła przesadziłeś, więcej o 60%, podwójna ilość światła da dopiero 100mm 

Racja, sorry.

 

Było jeszcze pytanie o EQ vs AZ. Ziemia się kręci, więc cel na niebie szybko ucieka sprzed oka raz ustawionego teleskopu. W przypadku obserwacji nieba jest wygodne, a w przypadku astrofotografii niezbędne, aby nasz montaż potrafił śledzić gwiazdy. Montaż AZ, przynajmniej ten tańszy, nie posiada takiej możliwości. Do montażu EQ możesz dokupić napęd. Przy czym za minimum komfortu focenia uznaje się EQ3-2. Przewaga montażu AZ to jego prostota i lekkość. Zasadniczo lepszy do obserwacji celów na Ziemi. 

Edytowane przez karp_killer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, karp_killer napisał:

Racja, sorry.

 

Było jeszcze pytanie o EQ vs AZ. Ziemia się kręci, więc cel na niebie szybko ucieka sprzed oka raz ustawionego teleskopu. W przypadku obserwacji nieba jest wygodne, a w przypadku astrofotografii niezbędne, aby nasz montaż potrafił śledzić gwiazdy. Montaż AZ, przynajmniej ten tańszy, nie posiada takiej możliwości. Do montażu EQ możesz dokupić napęd. Przy czym za minimum komfortu focenia uznaje się EQ3-2. Przewaga montażu AZ to jego prostota i lekkość. Zasadniczo lepszy do obserwacji celów na Ziemi. 

No tak, ale teleskopy na montażu EQ3-2 to już też chyba kosmos cena, w porównaniu do tego czego szukam. Na razie nie chcę się bawić w astrofotografie, tylko pokazać dziecku kosmos z trochę bliższej perspektywy. A zakupując sprzęt chciałbym od razu dokupić parę gadżetów typu filtr księżycowy i słoneczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Tygrysek13 napisał:

No tak, ale teleskopy na montażu EQ3-2 to już też chyba kosmos cena, w porównaniu do tego czego szukam. Na razie nie chcę się bawić w astrofotografie, tylko pokazać dziecku kosmos z trochę bliższej perspektywy. A zakupując sprzęt chciałbym od razu dokupić parę gadżetów typu filtr księżycowy i słoneczny.

To już wiesz, że chcesz AZ. Możesz też rozważyć dobsona. To takie tanie AZ dla reflektorów. Nie nada się jednak za bardzo do obserwacji naziemnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dlatego właśnie refraktor ;)

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-909-eq2-90-900?from=listing

 

Jest jeszcze taki, to 50 zł więcej, ale EQ2, tylko czy to nie za mało na taką "lufę"? Widzę opinie na sklepie są podzielone. Ale EQ3 to już ponad 1000 zł, a to za dużo zdecydowanie. W planie miałem zmieścić się do 500 zł, a tutaj z dodatkami dojdę do 1000 zł :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, Tygrysek13 napisał:

Dlatego właśnie refraktor ;)

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-909-eq2-90-900?from=listing

 

Jest jeszcze taki, to 50 zł więcej, ale EQ2, tylko czy to nie za mało na taką "lufę"? Widzę opinie na sklepie są podzielone. Ale EQ3 to już ponad 1000 zł, a to za dużo zdecydowanie. W planie miałem zmieścić się do 500 zł, a tutaj z dodatkami dojdę do 1000 zł :P

Niestety, taka już przypadłość tego hobby. Taniej zostać narkomanem. 

Ja mam nieco cięższą rurę na EQ2 i coś tam sobie focę https://baba.budowaniestron.pl/ . Da się, choć jest bardzo gibalnie. Natomiast do wizuala jest według mnie ok, jeśli nie ma wiatru i trzymasz łapki daleko od tuby. Musisz to sam ocenić organoleptycznie. 

 

Minusem taniego refraktorka jest aberracja chromatyczna - kolory się rozjeżdżają. Szczególnie na jaśniejszych obiektach. Moim skromnym zdaniem bardzo masakruje planety. Dlatego przy ograniczonym budżecie preferuję newtony. 

Edytowane przez karp_killer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, karp_killer napisał:

Niestety, taka już przypadłość tego hobby. Taniej zostać narkomanem. 

Ja mam nieco cięższą rurę na EQ2 i coś tam sobie focę https://baba.budowaniestron.pl/ . Da się, choć jest bardzo gibalnie. Natomiast do wizuala jest według mnie ok, jeśli nie ma wiatru i trzymasz łapki daleko od tuby. Musisz to sam ocenić organoleptycznie. 

 

Minusem taniego refraktorka jest aberracja chromatyczna - kolory się rozjeżdżają. Szczególnie na jaśniejszych obiektach. Moim skromnym zdaniem bardzo masakruje planety. Dlatego przy ograniczonym budżecie preferuję newtony. 

Ja chyba jednak jestem bardziej przekonany na refraktor. Nie wiem, może to błąd, ale tak jakoś w kościach czuję, że to ma być to :P

Teraz pytanie czy lepiej wziąć na AZ czy EQ2? Ja nie mam żadnego doświadczenia, więc nie wiem co będzie lepiej się sprawdzało.

 

Ogólnie zostały mi chyba te dwa do wyboru.

Przypomnę, że będę chciał sprawić przyjemność z obserwacji swojej 5 letniej córce, więc łapki będą jej leciały na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdź, albo podpytaj:
https://astropolis.pl/mapa-miejscówek/
https://astropolis.pl/membermap/ 

Być może ktoś w twojej okolicy zechce pokazać Ci swój sprzęt (hmm).

Zarówno EQ2 jak i AZ3 będą się kolibać od dotyku. AZ3 jest lżejszy i łatwiejszy do rozstawienia. EQ2 wygodniejszy przy samych obserwacjach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No i stało się :) Pogadałem jeszcze z doradcą na infolinii Delty i zakupiłem :P

Oczywiście nie to nad czym tak rozmyślałem, tylko ...

Mój nowy teleskop

Zostało czekać na przesyłkę i bezchmurne niebo :) Dziękuję wszystkim za pomoc, zwłaszcza #karp_killer 

 

Cytat

Minusem taniego refraktorka jest aberracja chromatyczna - kolory się rozjeżdżają. Szczególnie na jaśniejszych obiektach. Moim skromnym zdaniem bardzo masakruje planety. Dlatego przy ograniczonym budżecie preferuję newtony. 

To zasiało ziarno, a potem poradniki na stronie Delty i rozmowa na infolinii. Klamka zapadła :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten Newton ma lustro sferyczne, bedzie miał aberracje sferyczną, ma montaz nieodpowiedni do tak wielkiej tuby, ale trudno - sprzedawca sie ucieszy :)

 

A refraktor 90/900 wcale nie ma złej korekcji aberracji chromatycznej...

 

 

Podam moze jeszcze raz tabelę - bo wiem, ze komu tam z kupujacych pierwszy teleskop chciałoby sie czytac inne watki :)

ramkax.jpg.gif.08bb9251a3f43ffa5ffd70b873ea394e.gif

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, JSC napisał:

Ten Newton ma lustro sferyczne, bedzie miał aberracje sferyczną, ma montaz nieodpowiedni do tak wielkiej tuby, ale trudno - sprzedawca sie ucieszy :)

 

A refraktor 90/900 wcale nie ma złej korekcji aberracji chromatycznej...

 

 

Podam moze jeszcze raz tabelę - bo wiem, ze komu tam z kupujacych pierwszy teleskop chciałoby sie czytac inne watki :)

ramkax.jpg.gif.08bb9251a3f43ffa5ffd70b873ea394e.gif

 

Ja to z tej tabelki nic nie wiem. Niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
50 minut temu, Tygrysek13 napisał:

Ja to z tej tabelki nic nie wiem. Niestety.

Njapierw trzeba wiedziec co to takiego "apertura" i co to takiego "światłosiła" i... "aberracja chromatyczna".

Jak to będziesz juz wiedział, to wynik otrzymasz z  przecięcia sie poziomych wierszy z pionowymi kolumnami. Kolory widac, no chyba, ze masz wade wzroku (bez urazy - niektórzy mają i się z tego nie smieję). Gdyby tak było to dodatkowo masz cyferki. Na przykład cyferka o wartości "5,55" (i ponizej) oznacza niewidoczna aberrację chromatyczną - tak jak jest w legendzie poniżej tabelki.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, JSC napisał:

Njapierw trzeba wiedziec co to takiego "apertura" i co to takiego "światłosiła" i... "aberracja chromatyczna".

Jak to będziesz juz wiedział, to wynik otrzymasz z  przecięcia sie poziomych wierszy z pionowymi kolumnami. Kolory widac, no chyba, ze masz wade wzroku (bez urazy - niektórzy mają i się z tego nie smieję). Gdyby tak było to dodatkowo masz cyferki. Na przykład cyferka o wartości "5,55" (i ponizej) oznacza niewidoczna aberrację chromatyczną - tak jak jest w legendzie poniżej tabelki.

 

Wiem co to apertura, wiem co to światłosiła i iem co to aberracja chromatyczna. Tylko nie wiem czy oznaczenie "f" jest takim samym oznaczeniem jak światłosiła? Jeżeli ten który kupiłem ma podane 6,9, to jest to samo? Ten nad którym myślałem wcześniej czyli:

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-909-az3-90-900

 

Jest ciemniejszy, czyli miałby mniejszą aberrację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Według tabelki refraktor 90/900 ma abberę na poziomie "mała", na jasnożółto.  

Wygląda to tak, jak na przykładzie. Widoczne szczególnie na brzegach. Okularu używałem wtedy najprawdopodobniej kitowego. 

W przypadku planet zmniejsza się cel, ale rozmiar aberracji nie za bardzo. 

2019-12-03-18_32.thumb.jpg.49a1c9eaacbff22e82d199da65fc3ab8.jpg

 

JSC - czy nie masz może drugiej tabelki odnośnie luster sferycznych? Zdaje się, że w tym przypadku długa ogniskowa również zmniejszy problem. 

 

Tygrysek13 - myślę, że wybór dobry. Na początek :) Jak temat wciągnie, to trzeba będzie zajrzeć głębiej do portfela. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tutaj masz na aberracje sferyczna w lustrach sferycznych https://www.cloudynights.com/topic/447807-parabolic-or-spherical-mirror/?p=5798776

Niemniej jednak aberracja chromatyczna w lustrach wynika z dyspersji atmosferycznej lub aberracji chromatycznej okularu.

 

Tutaj masz kome w lustrach parabolicznych:

http://deltasky.pl/koma-w-teleskopach-newtona/

 

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Tygrysek13 napisał:

Wiem co to apertura, wiem co to światłosiła i iem co to aberracja chromatyczna. Tylko nie wiem czy oznaczenie "f" jest takim samym oznaczeniem jak światłosiła? Jeżeli ten który kupiłem ma podane 6,9, to jest to samo? Ten nad którym myślałem wcześniej czyli:

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-909-az3-90-900

 

Jest ciemniejszy, czyli miałby mniejszą aberrację?

Tak! Im mniejsza swiatłosiła tym mniejsze aberracje :) Dotyczy wszystkich teleskpów, z tym, ze niektóre maja swoje specyficzne aberracje dane tylko dla danego typu teleskopu.

 

światłosiła czyli "f/6,9" w Twoim przypadku Newtona 130/900. Lustro sferyczne oceniasz po tych tabelkach tu https://www.cloudynights.com/topic/447807-parabolic-or-spherical-mirror/?p=5798776

APERTURE . . TEXEREAU MINIMUM F/RATIO
3 inch . . . . . . f/6.4
4 inch . . . . . . f/7.1
6 inch . . . . . . f/8.1
8 inch . . . . . . f/8.9
10 inch. . . . . . f/9.6
12 inch. . . . . . f/10.2

 

PS

Jak juz kupiłeś tego Newtona 130/900 to OK. Na pewno duzo przez niego zobaczysz i bedziesz zadowolony, ale w/g mnie najwazniejsza jest wiedza o danym obiekcie, jak masz wiedzę to ogladnie nawet byle czym da ogromna satysfakcję. A jak wiedzy nie masz, to nawet jak byś miał nie wiem jaki drogi teleskop, to obserwacje astronomiczne szybko Ci się znudzą.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Tygrysek13 napisał:

Kupiłem do tego książkę:

 

Pierwsze obserwacje astronomiczne

Obrotową mapę nieba i mapę księżyca. Myślę, że na początek wystarczy, zobaczymy co będzie później :)

I to jest odpowiednie podejście! :)

Ksiażka bardzo dobrze napisana, ma jakies minimalne niedociagnięcia w dziale sprzetowym, ale w opisach obiektów nocnego nieba jest bardzo fajna (tez ją mam).

 

Gdybys gdzies tarfił na te ksiazkę https://www.astronomia24.com/articles.php?article_id=7  , to od razu kupuj. Swietnie napisana, swietne mapki - chyba najlepsza na poczatek.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, JSC napisał:

światłosiła czyli "f/6,9" w Twoim przypadku Newtona 130/900. Lustro sferyczne oceniasz po tych tabelkach tu https://www.cloudynights.com/topic/447807-parabolic-or-spherical-mirror/?p=5798776

APERTURE . . TEXEREAU MINIMUM F/RATIO
3 inch . . . . . . f/6.4
4 inch . . . . . . f/7.1
6 inch . . . . . . f/8.1
8 inch . . . . . . f/8.9
10 inch. . . . . . f/9.6
12 inch. . . . . . f/10.2

te wyliczenia pochodzące z książki słynnego szlifierza luster są poprawne dla luster wykonanych z dokładnością przynajmniej 1/8 lambda, a lustra w masowych teleskopach takiej dokładności nie osiągają. Jeśli uwzględnić typową dokładność na poziomie 1/4 lambda to wszystko zaczyna się zgadzać. Każdy może sam wykonać takie obliczenia. Równania paraboli i okręgu są chyba wszystkim znane wiec wystarczy założyć odpowiednią różnicę między nimi i gotowe

 

poza tym lustra sferyczne dają lepsze obrazy niż paraboliczne podczas stygnięcia. Sfera różni się od paraboli tzw. podniesionym brzegiem, a ten w trakcie stygnięcia się obniża co powoduje, że zbliża się do paraboli. W lustrze parabolicznym w trakcie stygnięcia brzeg też się opuszcza co prowadzi do tzw. odwróconego brzegu, a to wyjątkowo źle wpływa na obrazy. Z tego powodu producenci czasem stosują lustra sferyczne. Są one wręcz zalecane w teleskopach planetarnych o małych światłosiłach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pytanie tylko, czy dokładnośc 1/4 lambda wystarcza na palnety.

Zreszta aberracje sie nie maskują, a nakładaja na siebie zwielokratniając...

Tako rzecze Roland Christen z Astro-Physics:
"Prawdziwym testem dobrej optyki w porównaniu z przeciętną jest to, że obraz pozostaje stosunkowo niewrażliwy na małe zniekształcenia w górnej atmosferze (seeing). Jeśli optyka jest w zasadzie idealna i dodasz 1/4 fali zaburzeń atmosferycznych, nadal będziesz w zasadzie ograniczony dyfrakcyjnie i zobaczysz 80% szczegółów obrazu przy dowolnym powiększeniu
Jeśli jednak optyka jest już zdegradowana przez błędy powierzchniowe do ¼ fali, a następnie dodajesz kolejną 1/4 fali zakłóceń atmosferycznych, wynikowy obraz nie będzie ograniczony dyfrakcyjnie, a szczegóły będą znacznie bardziej pogorszone. Jeśli seeing jest 1/2 fali, a zakres jest ½ fali, to prawie nic nie zobaczysz. "

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.