Jump to content

Heart and Soul (złe darki?)


spock
 Share

Recommended Posts

Poniżej wynik 7h integracji (3 noce) po 180s na Nikonie D5300, ISO200, L-eNhance. Zdjęcie zrobione z Warszawy. Jak na pierwsze tak długie podejście generalnie jestem zadowolony.

 

heartandsoul_siril2_small.jpg.bd3806de402646d0bd0e7ef7cb3d97be.jpg

 

Wydaje mi się, że popełniłem jeden krytyczny błąd w trakcie robienia darków. Zdjęcia były robione przez okno dachowe, które było przymknięte na darki. To mogło faktycznie zmienić trochę temperaturę. Szumy na matrycy poniżej (podbite) i faktycznie na zdjęciu widać jaśniejsze tło w środkowej sekcji. Może to jest szum termiczny albo jakiś przeciek światła. Dobrze rozumiem, że przy dobrych darkach tego typu szum powinien być usunięty po stackowaniu?

 

noise_small.png.94399f98c83bb08cc6cba50f2f4e3fba.png

 

Link to comment
Share on other sites

Miałeś zakryty wizjer z tyłu aparatu? Nikon DK-5 lub coś innego? Ja bym stawiał, że to przeciek światła od wizjera przez boki podniesionego lustra jak już. Dlatego do darków zazwyczaj wykorzystuję samo body z pokrywką z przodu, z zakryciem wizjera z tyłu, zakryte jakimś materiałem lub schowane w jakiejś torbie i dodatkowo upewniam się, żeby między kolejnymi klatkami była przerwa 2-3s, żeby aparat mógł przerzucić klatkę z bufora na kartę pamięci. Jeśli tego nie zrobi, to pali się zielona dioda z tyłu body, która przepięknie świeci na darkach i lightach tworząc zielonkawy gradient na górze zdjęć

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Wizjer miałem zakryty taśmą metalową i czarną izolacyjną. Muszę przyznać ze nie pomyślałem o tej zielonej diodzie. To może być faktycznie źródło przecieku. Muszę zrobić jakiś test wieczorem jak długo świeci się ta dioda. Dzięki za sugestię.

Link to comment
Share on other sites

W moim przypadku to pole widać też na stacku bez darków. Trochę nie rozumiem dlaczego darki tego nie korygują w 100% jeżeli efekt dotyczy zarówno darków jak i ramek light. Porobiłem trochę testów. Nie widzę zbyt dużego związku z odstępami pomiędzy zdjęciami. Raczej wygląda to tak jakby modyfikacja odsłoniła jakieś wewnętrzne źródło, które zanieczyszcza światłem :/

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, TomaszB napisał:

Czy ta dioda może zaświetlać również podczas fotografowania nieba? Teoretycznie powinna mieć podobny wpływ, ale wolę spytać.

Może, dlatego właśnie napisałem żeby upewnić się, żeby pomiędzy kolejnymi klatkami było około 2s przerwy - aparat zdąży przerzucić zdjęcie na kartę z bufora i dioda zgaśnie. Długo nie mogłem dojść skąd mi wpada to światło, myślałem że to lampa uliczna, że może światło z pokoju (robiłem zdjęcia na balkonie). Ale wyszło że największy gradient jest w kanale zielonym, więc coś mnie tknęło i doszedłem, że to ta dioda ;)

 

8 minut temu, spock napisał:

W moim przypadku to pole widać też na stacku bez darków. Trochę nie rozumiem dlaczego darki tego nie korygują w 100% jeżeli efekt dotyczy zarówno darków jak i ramek light. Porobiłem trochę testów. Nie widzę zbyt dużego związku z odstępami pomiędzy zdjęciami. Raczej wygląda to tak jakby modyfikacja odsłoniła jakieś wewnętrzne źródło, które zanieczyszcza światłem :/

Włóż aparat do lodówki i zrób powiedzmy 20 darkow i je zestackuj w masterdarka. Jeśli będzie czysty po wyciągnięciu, to masz pewność że to lewe światło i będziesz musiał pokombinować z dodatkową osłoną np na body. 

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Po wielu próbach udało mi się to zdjęcie poprawić za pomocą APP. Trzeba przyznać, że moduł odpowiedzialny za usuwanie tła działa naprawdę dobrze. Poniżej "końcowy" rezultat.

 

siril_comp_aatc_astropolis_1600.jpg.9a38c57686c21fdfbd3c1c9504fec457.jpg

 

Ale to dopiero połowa sukcesu. Nie mogłem zrozumieć dlaczego na zdjęciach mam widoczny znacznie większy poziom szumu w środkowej części kadru. Poniżej przykład pokazany w trybie histogramy w SiriLu.

 

Untitled-3_800.jpg.74b9a2299e41a117a551967f8ec02a3e.jpg

 

Zauważyłem też, że zdjęcia robione w ciemnej lokalizacji problemu nie mają.

 

Untitled-2_800.jpg.cdd55cfe0828aa99485dc4aadf7222a8.jpg

 

Po wielu eksperymentach doszedłem do wniosku ze problemem jest przeciek światła z zewnątrz. W praktyce przy zdjęciach robionych w mieście zawsze mam jakąś latarnię w tle i zawsze odstawiałem aparat w bezpieczniejsze i ciemniejsze miejsce na robienie darków. Następnym krokiem było uszczelnienie aparatu folią aluminiową.

 

20201217_194905_800.jpg.fe919527932fb68f1afc686b20607a61.jpg

 

Po takim zabiegu zdjęcia wychodzą tak jak poniżej. Trochę jeszcze zostało ale efekt jest o wiele mniejszy.

 

Untitled-5.jpg.05cfb37f3c346d5fa72943a379dca475.jpg

 

Możliwe, że różne lustrzanki tak po prostu mają. Inną możliwością jest, że sensor został jakoś niefortunnie odsłonięty na przecieki w trakcie modyfikacji. Ciężko powiedzieć ale może komuś to pomoże w przyszłości :)

 

 

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.