Skocz do zawartości
  • 0

Czy warto>


seele

Pytanie

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Miałem ciut mniejszy, bo 4mm i do tej tuby to był dramat. Próbowałem kilka razy obserwować w różnych warunkach i zawsze byłem zawiedziony jakością i jasnością. Moim zdaniem powiększenie już za duże do tego teleskopu. 

Zgadzam się z @Niebieski, że SW WA 6mm to max. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Źrenica_wyjściowa dla 6mm w teleskopie F10,1 = 6mm / 10,1 = 0,59mm.

Ja bym nawet nie patrzył w kierunku okularu o tak krótkiej ogniskowej. 

Ale są tacy, co podobno coś widzą przy niższych źrenicach wyjściowych, podczas gdy ja "widzę ciemność" lekko poniżej 1mm ŹW. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mój kolega ma taki achromat, przetestowałem go ze swoimi okularami 1,25. 8,8mm (ES82) okazało się minimum. Przy 5mm (miałem tylko TMB) obraz zniekształcony, ciemny, i widać jakieś koła i pierścienie na nim.

Jest jeszcze jeden problem: żeby zniknęła aberracja chromatyczna na Księżycu, Jowiszu i Wenus (no tu tylko zmaleje), to trzeba go przysłonić do 70mm, a wtedy to już jest f/13 i nawet z okularem 9mm ŹW jest na granicy mozliwości. W aperturze 90mm przy stosowaniu okularu 6,5mm (testowałem z Morpheusem) to tylko Saturn dobrze wyglądał. Jeszcze gwiazdy można rozdzielać.

Tak poza tym to potrzebny dobry montaż do takich powiększeń, bo na AZ3 to drga bezlitośnie. Mój Alt-az5 się sprawdzał z tym refraktorem (a już nie daje rady np. z moim sw102/1000).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, seele napisał:

Panowie dziękuje za odpowiedzi. Pytam bo chciałem czymś zastąpić kitiwą "10". Co do drgań to AZ3 nie jest taki zły natomiast zauważyłem jedną rzecz z nimi związaną. Napiszę o tym osobno.

Z czasem jego używania drgania wzrastają niestety. Pewnie jakieś powierzchnie się wyrabiają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, seele napisał:

Max ok 200 zł. 

Miałem w tej cenie TMB 5 i 7mm i SW WA 9 i 20mm. SW WA to moje pierwsze nie-kitowce, za tą cenę uważam je za napradę dobre do DS, ale na jasnych obiektach jak planety i Księżyc dawały uciążliwe odblaski. O TMB ciężko mi się wypowiadać, bo mi nie odpowiadał ciepły i miękki obraz, ale Wielu Tutaj jest opinii, że to świetne okulary.

Co do ogniskowej moje min. byłoby 9mm. Takiej ogniskowej używam z SW 102/1000 do planet, jedynie z Saturnem 6,5mm .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Było widać delikatnie pasy na powierzchni i zarys przerwy Cassiniego. Robił wrażenie plastycznego. Aberracja chromatyczna w ogóle niezauważalna. Tytan oczywiście widoczny, Rea i Hyperion ledwo widoczne zerkaniem. To było w okolicach największego zbliżenia do Ziemi i przy na prawdę dobrym seeingu i w ciemnej miejscówce. Byłem zaskoczony, że tak małym teleskopem, tak dobrze widać.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, seele napisał:

Czyli 7 mm było by akceptowalne?.

W pełnej aperturze ujdzie - ŹW 7mm. Tyle że przy tak dużych powiększeniach aberracja chromatyczna daje się we znaki. Na Saturnie jej prawie nie ma, natomiast na Jowiszu, Księżycu, Marsie, Wenus jest całkiem sporo i żeby jej się pozbyć to trzeba przesłaniać obiektyw. Jeżeli przesłonisz do 70mm to będziesz miał f/13, a więc z okularem 7mm ŹW 0,53. Dla mnie to za mało, ale może Ty to zaakceptujesz, ludzie różnie odbierają małe ŹW.

Nie mogę sobie przypomnieć czy przesłanialiśmy ten refraktor do 70mm, czy nie przypadkiem do 60mm żeby zniknął fiolet na Jowiszu i Księzycu przy obserwacji przez ES8,8mm.

W moim 102/1000 znika dopiero w f/14,3 (70/1000).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ja mam też SW 90/900 

jako niekitowca zakupilem SW WA 9mm i różnicę widać.

mam z innego teleskopu Plossla 6,7mm i obraz w nim jest  strasznie ciemny.

Niestety do oglądania nieba tak na codzień nie mam zbyt dobrego seeingu.

 

ale te 9mm SW WA polecam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.