Skocz do zawartości

Jaki wyciąg do refraktora SW150/750?


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Możecie coś polecić, jak w temacie?

Może GSO? Który model, tak żeby pasował i nie winietował.

SW crayford odpada - mam go w SW102/1000 i jest ekstra, ale ma długi tubus i w 150/750 przycina aperturę, szczególnie z długoogniskowymi okularami.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ajot zmienił(a) tytuł na Jaki wyciąg do refraktora SW150/750?

Żeby nie winietował OK, ale z czym?

- z szerokokątnym okularem 2"?

- z matrycą 24x36?

 

Do wizuala średniej klasy rack&pinion 2,5" z powodzeniem wystarczy. Z tym refraktorem nie będziesz przecież używał bardzo dużych powiększeń.

Fotografować chyba tym achromatem nie będziesz.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin_G napisał:

Żeby nie winietował OK, ale z czym?

- z szerokokątnym okularem 2"?

- z matrycą 24x36?

 

Do wizuala średniej klasy rack&pinion 2,5" z powodzeniem wystarczy. Z tym refraktorem nie będziesz przecież używał bardzo dużych powiększeń.

Fotografować chyba tym achromatem nie będziesz.....

Najdłuższy okular jaki mam to Hyperion 31mm, a najkrótszy, którego zresztą całkiem często używam to 6,5mm. Fotografie wolę podziwiać Innych-doświadczonych, niż sam je robić.

Ten fabryczny wyciąg SW może od biedy starczy, ale nawet nie umywa się do crayforda SW, którego używam w SW 102/1000. (wielka to była różnica w przyjemności eksploatacji po jego wymianie z oryginalnego)...

Jednak jak pisałem nienadaje się do 150/750.

Czytam tu, że ludzie wymieniają oryginalny wyciąg w 120/600 na jakiegoś GSO i są zadowoleni. Może ten by był odpowiedni

 

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marcin_G napisał:

Ja u siebie zamieniłem seryjny 2" na najtańszy Delta Optical z przekładnią 1:10, też 2". W takiej konfiguracji go potem sprzedałem tu na forum.

 

na tego?

https://deltaoptical.pl/wyciag-do-gso-crayford-m-crf-2-refraktor-96mm?from=listing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ajot napisał:

Nie, na znacznie prostszego

https://deltaoptical.pl/wyciag-sky-watcher-2-do-refraktorow-crayford-mikrofokuser?q=wyciąg&from=listing

Ale teraz brałbym coś 2,5" - będzie sztywniejszy.

Choć jeśli nie zamierzasz mieć cięższego okularu niż Hyperion 31, to 2" z powodzeniem da radę!

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marcin_G napisał:

No właśnie tego używam w 102/1000, ale on ma coś ok 17 cm i winietuje w 150/750 z długoogniskowymi okularami.

 

Tak swoją drogą napiszę, że kupiłem go 2 lata temu do SW102/500. Zapytałem Deltę czy do niego pasuje. Odpowiedzieli że idealnie. Okazało się że winietował aperturę aż do 70mm. Tyle warte porady Delty... I dlatego od tego czasu mam dystans do nich...

Na moje szczęście pasował idealnie do mojego 102/1000 - do tego pewnie go zaprojektowano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ajot napisał:

No właśnie tego używam w 102/1000, ale on ma coś ok 17 cm i winietuje w 150/750 z długoogniskowymi okularami.

 

Tak swoją drogą napiszę, że kupiłem go 2 lata temu do SW102/500. Zapytałem Deltę czy do niego pasuje. Odpowiedzieli że idealnie. Okazało się że winietował aperturę aż do 70mm. Tyle warte porady Delty... I dlatego od tego czasu mam dystans do nich...

Na moje szczęście pasował idealnie do mojego 102/1000 - do tego pewnie go zaprojektowano.

Mi delta optical szuka części do sw już chyba drugi miesiąc i ani słowa także ten sklep to jeden wielki kabaret. Kiedyś obsługa na wysokim poziomie, a teraz to jedna wielka ŻENADA.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Hej Koledzy, odkopuję temat ponieważ  w moim AR150/750 SW oryginalny wyciąg R&P po prostu psuje frajdę z obserwacji. Dochodzę do wniosku, ze nie będę modyfikować/ przerabiać bo oprócz tego, ze wyciąg lata to i brak mu mirkoruchow. To tele do szerokich pol w DS, wiec pakuje do niego cięższe 2” okulary.

Jaki wyciąg będzie tu pasować? Ten z delty jest dziś tańszy niż crawford ŚW 2”, jeśli dalby rade to zaraz zamówię albo popytam na forum czy komuś zalega w szafie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, dimis napisał:

@oicam właśnie o to pytam. Czy wyostrzy i jak z winieta. Moze ktoś, coś? 

@kjacek Dzięki. Czytałem, ze teflon może pomoc. Na ten moment chciałbym jednak wymienić na wyciąg z mikro. 
 

Wyostrzy na bank. Widać na CN czasami na zdjęciach teleskopów, że ludziska właśnie takie mają. 

Jeżeli nie winietuje w 102/500 to i w 120/600 i 150/750 nie będzie. 

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.