Skocz do zawartości

Aparat do astrofotografii dla początkującego do 2000 zł (używany)


AviatorL

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry :)

Niedawno kupiłem swój pierwszy teleskop - Mak 127 z wyciągiem 2" i teraz chciałbym porobić trochę zdjęć, głównie na początek Księżyca i planet, a kiedyś w dalszej kolejności pewnie inne obiekty (DS-y). Lubię też fotografować samoloty.

Teleskop jest na montażu azymutalnym. Wiem, że do bardziej zaawansowanej astrofotografii powinien być paralaktyczny, ale na razie mam AZ. Czy w ogóle jest sens zaczynać tą zabawę przy takim montażu?

 

Jeśli chodzi o aparaty to kiedyś byłem Nikoniarzem i po przeczytaniu różnych recenzji spodobał mi się Nikon D7100, jednak zauważyłem na tym i innych forach (także spotterskich) że chyba większość używa Canonów.

Czy ich popularność w tych zastosowaniach wynika z tego, że są lepsze czy po prostu wszyscy ich używają, bo wszyscy ich używają? :)

Z kolei niektóre osoby doradzają mi Sony, ale one chyba nie są zbyt popularne w astro?

W sumie marka nie ma znaczenia, liczy się jakość.

 

Budżet jaki mogę na to przeznaczyć to 2000 zł na aparat używany.

Da się coś kupić w tych pieniądzach?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na luzie. Ale kup aparat "zmodyfikowany" (można to zrobić na różne sposoby) pod astrofotografię. 

W samolotach nie przeszkadza astromodyfikacja jeśli jest zrobiona "dobrze". Do planet nawet APSC to za duża matryca.

Za tą kwotę powinieneś dostać aparat pod DS/samoloty - odrobinę dołozysz i kupisz kamerę bardziej pasującą do planet (mała matryca).

Za 1.8k był tu niedawno pełnoklatkowy Canon 5DII zmodyfikowany ;-)

(co przez moment wywołało u mnie szybszyy puls ;-)

 

PS.

Według mnie zdecydowanie Canon - z prostego względu: "miliony much nie mogą się mylić" ;-)

 

 

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wolałbym na razie niemodyfikowany i ewentualnie sam zdecydować o modzie. Chyba łatwiej to zrobić w tą stronę niż w odwrotną :)

Znajomy ma do sprzedania EOSa 60D. Rozważyć czy nietrafiona propozycja?

5D Mark II ma pełną klatkę ale nie ma obracanego ekranu, co pewnie może być trochę irytujące.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, AviatorL napisał:

wolałbym na razie niemodyfikowany

Moje zdanie oparte na własnym doświadczeniu jest takie - że jeśli to ma być do astrofotografii - to szkoda czasu.

A zdjęcia "domowe" i "codzienne" i tak wychodzą lepsze dowolnym współczesnym telefonem. No niestety tak ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6D od ok. 2000 do 3000 zł w zależności od stanu. I w sumie ku niemu się skłaniam teraz.

5D Mark II odpada ze względu na nieruchomy wyświetlacz.

60D lub 70D chyba też odpuszczę, bo powyżej ISO 6400 już szumią mocno niestety. A nie chciałbym być niezadowolony i zaraz sprzedawać.

 

Trochę zależy mi na czasie i nie za bardzo chce mi się czekać aż pojawią się jakieś modyfikowane na giełdzie.

 

Pytanie jak pełna klatka sprawdzi się w Maku 127, bo słyszalne są opinie, że FF są wymagające co do optyki, no i nie będzie pełnego pokrycia, tak?

 

compare1.JPG

Edytowane przez AviatorL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to za montaż azymutalny? Ma prowadzenie? Jeśli nie ma to fotografowanie będzie udręką, a efekty mizerne

lustrzanka FF jest bardzo fajna ale w pełni oświetlony i skorygowany krążek w Maku 127 to około 22-23 mm więc FF nie obsłuży

 

Canony są często używane w astrofotografii ale to z powodów historycznych. Kiedyś tylko Canon był wspierany przez soft astro i bezproblemowo współpracował z obiektywami M42. Dzisiaj to już nie problem, a obiektywy M42 odchodzą w zapomnienie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ZbyT napisał:

co to za montaż azymutalny?

Odpowiednik AZ3.

 

7 minut temu, ZbyT napisał:

lustrzanka FF jest bardzo fajna ale w pełni oświetlony i skorygowany krążek w Maku 127 to około 22-23 mm więc FF nie obsłuży

OK, jednak nie bardzo wiem jaki wniosek z tego wysnuć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.