Skocz do zawartości

NGC281 (Pacman) & IC1590 - druga edycja


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Pogody ni ma, montażu też chwilowo ni ma. To znaczy jest, ale nowy montaż ciągle jeszcze w testach "biurkowych". :)

 

W tej sytuacji wróciłem do archiwum z sierpnia. Ponownie obrobiłem materiał z Pacmanem w nieco inny sposób. Obszary Ha wzięte wprost z matrycy RGB nigdy nie są zbyt efektowne - brak w nich wodorowej czerwieni i lecą raczej w pomarańczę.

Wprowadziłem więc do Pacmana trochę czerwieni przez obróbkę saturacji kolorów na masce bez gwiazdek. Teraz Pacman wygląda jakby lepiej. (?)

 

Nie będę tutaj powtórnie cytował już "naukowych" informacji na temat tego obszaru nieba, załączam tylko dane o akwizycji i obróbce oraz obrazki.

 

Setup: HEQ5 belt, UNC 1000/f5, ZWO ASI294 Pro, filtr Baader IR Cut Neodymium Moon&Skyglow
Zbieranie: APT, RGB, 105 x 240 s gain 180 temp. -10
Obróbka: DSS, PIX, GIMP2, crop 3680 x 2760 , resize 2000 x 1500

 

NGC281_2_crop_3680_2760_resize_2000_1500.thumb.jpg.9887453d88599e1931d34585a2929209.jpg

 

NGC281_crop_3680_2760_resize_2000_1500_grey_Annotated.thumb.jpg.80e17d89760a6516e658c63b3e288304.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Piękne są te gwiazdki tylko że tutaj trochę dominują nad mgławicą.

 

Dzięki. Nie było moim zamiarem wygaszanie gwiazdek, choć uwierz że umiem to już zrobić. ;)

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Ducha. Gwiazdki na tyle dominują że mgławicy nie widać. Daj się przekonać Sławek. Te Twoje gwiazdki ze spajkami są piękne, ale ....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2020 o 11:54, rambro napisał:

Mi się podoba, że gwiazdy nie są wykastrowane jak na wielu zdjęciach ...

 

Taa, może gdy zacznę "robić" w HSO specjalnie dla mgławic, też będę "kastrował" gwiazdki. Póki co w "naturalnej" przestrzeni RGB lubię patrzeć na kadr "is as is". ;)

 

W dniu 4.11.2020 o 11:39, Tayson napisał:

Wiekszosc z nas jest przyzwyczajona do HaRGB lub NB.


Skąd przekonanie, że większość?... Dysponujesz jakimiś statystykami? ;)

W dniu 4.11.2020 o 10:49, wessel napisał:

Popieram Ducha. Gwiazdki na tyle dominują że mgławicy nie widać. Daj się przekonać Sławek.

 

Chwilowo nie dam się przekonać. ;) Histogram był "wyciągany" w miarę równomiernie dla wszystkich obiektów w kadrze. Nie znajduję żadnej estetycznej przesłanki, żeby wygaszać gwiazdy w materiale zebranym w ten najprostszy z możliwych barwnych sposobów. Mnie się podoba, bo efekt jest zgodny z moim zamierzeniem. :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.