Skocz do zawartości
  • 0

Obserwacje w mieście przez okno dachowe


Igor Wierzbowski

Pytanie

Hej, dzięki za wszystkie propozycje dotyczące astrofoto. Ostatecznie kupiłem teleksop sw 150/750 bo lubię też obserwować normalnie i to jest fajne połączenie. Nie wymagam nie wiadomo jakich zdjec jak z telewizora mnie wszystko zadowoli. Najważniejsze żeby się cieszyć z tego co się robi, a radość może być taka sama nie zależnie od tego jak super zdjęcie wyszło. Ale do rzeczy: kupiłem ten teleksop i będę z nim jeździł na działkę za miasto ale narazie jestem w mieście i zazwyczaj tu będę obserwować bo nie mam innej możliwości. Mogę wystawiać czasem teleskop na podwórko przed dom , bo mieszkam w takim domku i mam okna dachowe ale obok jest blok i drzewa i praktycznie zakres widzenia jest taki sam a dużo wygodniej jest z domu. Tak czy siak chce jakoś polepszyć wyniki obserwacji. I tak było fajnie widziałem dzisiaj beltegeze i jej piękny czerwony kolor, duuuzo gwiazd i mgławice w Orionie ale to jeszcze nie jest to. Chcę jakoś polepszyć wyniki tych obserwacji. Jakieś tipy, maybe jakiś filtr co trochę redukuje zanieczyszczenia świetlne. Jak coś nie piszcie jakie komentarzy typu najlepszym filtrem jest ciemne niebo bo to każdy wie, chce jakieś realne propozycje. Jakieś tipy, może z waszego doświadczenia. Tak czy siak i tak jestem mega zadowolony z dzisiejszych obserwacji. Jak sobie jeszcze popatrzyłem jak wielka jest ta gwiazda w porównaniu do słońca to szok.

Edytowane przez Igor Wierzbowski
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja mam dość podobny problem co autor posta i głównie dlatego zdecydowałem się na zakup Maka 127, a nie czegoś większego. Mam ogródek z widokiem od wschodu przez południe na zachód, ale ogródek jest mały a drzewa (moje i sąsiadów) coraz wyższe. Jak liście są na drzewach (teraz już nie ma) to o obserwacjach nisko położonych obiektów mogę zapomnieć. Dlatego zmajstrowałem drewniany statyw któy wychodzi przez okno połaciowe ze strychu. Widok ze strychu jest znacznie, znacznie lepszy, czuję się jak w obserwatorium astro :) Statyw montuję na dwie śruby do mocowań w konstrukcji dachu i mam jeszcze dwa inne punkty podparcia. Jak na moje słabe umiejetnosci majsterkowania wyszło całkiem solidnie. Na to daję głowicę video (EQ3-2 bez szans), a na nią Maka. Teleskop w całości jest na zewnatrz. W ten dzien co testowałem wizualnie bez różnicy z obserwacjami z ogródka. Oczywiście jest to rozwiązanie tylko na specyficzne sytuacje, kiedy obserwacje z ogródka będą niemożliwe i różnice temperatur między (nieogrzewanym) strychem a otoczeniem nie będą zbyt duże (w upalne lato na pewno się nie uda, bo strych się bardzo nagrzewa). No, ale z Newtonem 150/750 to rozwiązanie by na pewno nie poszlo....

Po głowie chodziły mi też takie pomysły jak jakaś folia termoizolacyjna rozkładana na fragmencie dachu wokól okna i na samym oknie połaciowym (wystawałby tylko teleskop i moja głowa), ale nie wiem czy to bedzie w ogóle potrzebne i czy miałoby sens. Czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak mi przyszło do głowy, pewnie bez sensu. Ale jesli chcesz obserwowac przez otwarte okno, to może coś jak sześcienny "namiot" - lekka, szybko rozkładana konstrukcja na podłodze, na to coś termoizolacyjnego, z jakims wejsciem z jednej strony, i przyczepiona do okna z drugiej. Dzieki temu nie trzeba by wychładzać całego pokoju, a temperatury powinny się zrównoważyć szybciej. W praktyce wykonanie czegoś takiego na miarę byłoby pewnie trudne (zwłaszcza, ze chcesz chyba chodzić od pokoju do pokoju z tymi obserwacjami). Poza tym, jak nie mieszkasz sam, to współdomownicy (żona zwłaszcza) mogą Ci nie pozwolić na takie rozwiązania, nawet jak będą tylko na czas obserwacji :emotion-5:. No i miałoby to sens tylko wtedy jak pokój jest duży...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z kim wy się hajtacie? Te żony to wam na nic nie pozwalają - ani na zakup dodatkowego teleskopu, ani na rozbicie tipi na poddaszu. Koszmar jakiś :D

Wracając do tematu... skoro jest ogródek, a zasłaniają tylko krzaki, to może zrobić drewniany taras widokowy, coś a la ambony w lasach, tylko wyższe i bez dachu. Tańsze i prostsze niż obserwatorium z kopułą, można użyć też do picia kawki albo dla dzieci.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, AviatorL napisał:

Możesz pokazać jak to wyszło? :)

Proszę bardzo. Statyw nie jest prostopadle do okna, ale pod kątem. W ten sposób mogłem go przymocować do konstrukcji dachu i mi nie przeszkadza przy obserwacjach. Głowica jest jednak w połowie szerokości okna. Na wysokości głowicy jest nóżka, która opiera się o dach poprzez gumową podstawkę. Głowica jest na śrubie 1/4 cala (już chciałem zamawiać śruby 3/8 cala z allegro, ale w ostatniej chwili mnie tknęło i sprawdziłem swoją głowicę, że ma montaż 1/4 cala). Całość montuje się 1-2 minuty. Przenosi trochę drgań, ale jak się stoi spokojnie, to jest OK :). Prowizorka, ale myślę, że będzie czasami użyteczna.

statyw przez okno polaciowe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.