Skocz do zawartości
  • 0

Zmiana statywu.


Bublebis

Pytanie

Witam! Otóż miesiąc temu otrzymałem w prezencie, teleskop dokładnie to Cometron Firstscope 76. Obserwując księżyc, było uciążliwe to, że potrzebowałem jakiegoś stołu, aby móc spokojnie oglądać nocne niebo. Bardzo szybko przyszła myśl o zbudowaniu albo zakupieniu statywu do tego teleskopu. Czytałem o obejmach i dovetail, ale nie za bardzo wiem, czy one się sprawdzą. Co myślicie na ten temat? Macie jakieś inny pomysły. A, no i prawie był zapomniał, moglibyście polecić jakieś obiekty, które łatwo zaobserwować, poza Saturnem, Księżycem, Jowiszem oraz Marsem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie wiem czy warto szczerze mówiąc w to inwestować, koszt inwestycji może przerosnąć koszt sprzętu - bez sensu. Może lepiej jak już wydawać kasę, to na jakąś lornetkę na początek.

A do szukania obiektów, mapka nieba, program/apka typu stellarium/sky safari patrzymy i szukamy - poznajemy niebo :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Maetrik napisał:

Nie wiem czy warto szczerze mówiąc w to inwestować, koszt inwestycji może przerosnąć koszt sprzętu - bez sensu. Może lepiej jak już wydawać kasę, to na jakąś lornetkę na początek.

A do szukania obiektów, mapka nieba, program/apka typu stellarium/sky safari patrzymy i szukamy - poznajemy niebo :)

 

 

A mniej więcej jaki budżet byłby odpowiedni na teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Bublebis napisał:

Historia dość długa, ale teściu postanowił sprawić mi taki prezent.

Chyba teściowa też maczała w tym palce:D.

Maetrik ma niestety rację. Dorabianie statywu do tego maleństwa chyba mija się z celem. Może jakiś wysoki stołek zaadoptuj. 

A jeżeli masz zacięcie by jednak korzystać z tego maleństwa to może dokup jakiś niedrogi okular 70° 10mm i spróbuj gromad otwartych.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Chyba teściowa też maczała w tym palce:D.

Maetrik ma niestety rację. Dorabianie statywu do tego maleństwa chyba mija się z celem. Może jakiś wysoki stołek zaadoptuj. 

A jeżeli masz zacięcie by jednak korzystać z tego maleństwa to może dokup jakiś niedrogi okular 70° 10mm i spróbuj gromad otwartych.

 

Jakiś tani okular możesz polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Bublebis napisał:

mniej więcej jaki budżet byłby odpowiedni na teleskop?

Nie jestem specjalistą od wizuala ale ok 1tyś może ciut więcej jakiś dobson używany 8/10" pod ciemnym niebem już naprawdę dużo pokaże. Oczywiście plus jakiś fajny okular (ale tu niech wypowiedzą się znawcy - ja raczej nie obserwuje)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Maetrik napisał:

Nie jestem specjalistą od wizuala ale ok 1tyś może ciut więcej jakiś dobson używany 8/10" pod ciemnym niebem już naprawdę dużo pokaże. Oczywiście plus jakiś fajny okular (ale tu niech wypowiedzą się znawcy - ja raczej nie obserwuje)

 

Z czego widze to na giełdach internetowych trudno go dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.