Skocz do zawartości

wielkość filtra vs. wielkość matrycy DSLR lub dedykowanej kamery


andrzej126

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu kilku filtrów i pojawił się dylemat. Jak obliczyć wielkość potrzebnego filtra aby nie przepłacać za niepotrzebny rozmiar, ale uchronić się przed "niedopasowaniem"? Przy niektórych filtrach różnica w cenie jest spora. Teraz myślę o matrycy CMOS APS-C w Canonie, ale w przyszłości możliwe, że będę chciał mieć większy format. Jaka jest graniczna wielkość matrycy a wielkość filtra 31 mm, 36 mm czy 2".

A w ogóle, czy jest sens stosować filtry Narrowband  (7 nm) z taką matrycą w Canonie?

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystaj z kalkulatora: https://astronomy.tools/calculators/ccd_filter_size
 

Ogólnie im jaśniejszy teleskop i im dalej filtr od matrycy tym większy filtr jest potrzebny.

Dla 4/3 do f4 przeważnie wystarczą 1.25", ale stosuje się też 31mm lub 36mm. Ja kupiłem 36mm bo dla 1.25 było na styk, 31mm są mało popularne a 2" jeszcze droższe.

Dla APS-C najczęściej używa się filtry 36mm lub większe.

Dla full frame 2".

 

Filtr ha w Canon ma sens tylko jeśli zmodyfikujesz aparat poprzez usunięcie firmowego filtra IR, który obcina pasmo Ha. Moim zdaniem nie warto do kolorowej matrycy brać samego Ha. Lepsze rozwiązanie to l-eNhanced i podobne, ponieważ wszystkie pixele jednocześnie dobrze pracują tzn. czerwone rejestrują ha a zielone i nibieskie oiii i h-beta.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, andrzej126 napisał:

W takim razie jeszcze jedno pytanie. Jak sprawdzić "głębokość" osadzenia matrycy w Canonie (600D)?

 

 

Obstawiam że 44 mm jak większości Canonów. Można na pewno potwierdzić na stronie z danymi technicznymi.

 

 

Edytowane przez chemik22
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, andrzej126 napisał:

A co z pozostałymi, podstawowymi filtrami NB dla Canona mod. (OIII i SII)? Myślałem o zakupie kompletu trzech, razem z Ha.

 

Powiem Ci, że mam komplet właśnie SHO - miej świadomość, że zebranie materiału szczególnie dla OIII i SII zajmie Ci dużo więcej niż np w kamerze mono. Da się, ale to jest zabawa dla cierpliwych. Ja mam komplet filtrów Astronomika 12nm H-alpha; OIII i SII. Wszystkie to EOS-clipy, dlatego, że i tak nie ma sensu nimi żonglować w nocy. Jeśli zbieram np. tlen to wiem, że nie będę filtra wyjmować sprzed matrycy przynajmniej przez 2-4 nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tuvoc napisał:

Powiem Ci, że mam komplet właśnie SHO - miej świadomość, że zebranie materiału szczególnie dla OIII i SII zajmie Ci dużo więcej niż np w kamerze mono. Da się, ale to jest zabawa dla cierpliwych. Ja mam komplet filtrów Astronomika 12nm H-alpha; OIII i SII. Wszystkie to EOS-clipy, dlatego, że i tak nie ma sensu nimi żonglować w nocy. Jeśli zbieram np. tlen to wiem, że nie będę filtra wyjmować sprzed matrycy przynajmniej przez 2-4 nocy.

Czytam różne rzeczy i mam wrażenie, że im więcej czytam na temat astrofoto tym głupszy jestem w tym temacie.

Z tego ca napisałeś wynika, że matryca CMOS w DSLR jest inna niż w dedykowanej kamerze? Pomijam nowoczesność takiej matrycy (oczywiście matryca z 2010 r. będzie "słabsza, gorsza" niż z 2019 r. Ale generalnie są to chyba te same matryce?

No bo jeżeli nie, i jak piszesz kamerą mono zbiorę materiał szybciej, to nie ma większego sensu inwestowanie w rozwijanie setupu na bazie DSLR. I jeszcze jedno - dlaczego szybciej kamerą mono a nie kolor?

PS. widzę, że jak zwykle z każdą odpowiedzią logarytmicznie przybywa mi pytań.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, andrzej126 napisał:

Czytam różne rzeczy i mam wrażenie, że im więcej czytam na temat astrofoto tym głupszy jestem w tym temacie.

Z tego ca napisałeś wynika, że matryca CMOS w DSLR jest inna niż w dedykowanej kamerze? Pomijam nowoczesność takiej matrycy (oczywiście matryca z 2010 r. będzie "słabsza, gorsza" niż z 2019 r. Ale generalnie są to chyba te same matryce?

No bo jeżeli nie, i jak piszesz kamerą mono zbiorę materiał szybciej, to nie ma większego sensu inwestowanie w rozwijanie setupu na bazie DSLR. I jeszcze jedno - dlaczego szybciej kamerą mono a nie kolor?

PS. widzę, że jak zwykle z każdą odpowiedzią logarytmicznie przybywa mi pytań.

 

 

https://photographingspace.com/colour-vs-mono-camera/ - to powinno sporo wyjaśnić. Druga kwestia - poszukaj tutaj na forum wątków mono vs. kolor; chłodzona vs. niechłodzona kamera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci jeszcze jedno - DSLR to dobry sprzęt na początek przygody z astrofotografią. Liczba problemów oraz wiedzy, którą trzeba przyswoić rośnie po zmianie na kamerę kolorową chłodzoną, a potem do kwadratu po zmianie na chłodzoną mono. Można oczywiście zacząć od zakupu drogiej kamery mono, koła filtrowego, tuzina przyłączek etc. i efekt może być ekstra, tylko wtedy trzeba mieć 200% więcej determinacji i samozaparcia. Napisz w ogóle co już masz, co planujesz kupić itd.

 

DSLR-em też się da ;-)

 

M-81_82_corr_color.png.2d73696196f60946d40160b0fb336084.png

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładne zdjęcie i dzięki za link.

Mam Canona 600D, TV 0.8X flattener, manualne koło filtrowe 1.25,  refraktory 80ED, 120ED, 152/1200 i montaż AZEQ6. Do tej pory tylko visual, ale niebo coraz słabsze więc pomyślałem o foto. Jak na razie nic udanego mi nie wyszło z tego co zebrałem. Jak skończyłem ustawiać montaż (120 sek bez guidingu,  bez poruszenia) skończyła się pogoda. I teraz tylko czytam. I próbuję połączyć teleskop-flattener-koło filtrowe-Canon i poległem, zestaw jest za długi, ED80 nie ostrzy. Muszę zrezygnować z TV flattenera. Jak zrobi się pogoda spróbuję 120ED i 152/1200 ale na razie bez flattenerów.

Zacząłem "wgryzać" się w IRIS-a, sprawa nie jest prosta.

Z decyzją o kamerze na razie poczekam, ale chcę kupić filtry i koło - po lekturze powyższych wpisów i wyliczeniu w astro tools min. 36 mm.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, andrzej126 napisał:

z flattenerem 80ED ostrzy bez zastrzeżeń. Tak jak napisałem 120 sek bez guidingu wygląda nieźle

Bez filtrów niewiele zrobię

ab1.jpg

Bardzo ładnie rysuje Ci gwiazdki, faktycznie. No cóż, backfocus i obliczenie odległości a potem złączki, albo po prostu jakiś EOS clip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom za odpowiedzi.

Czy może ktoś z własnego doświadczenia polecić mi jakąś sprawdzoną  książkę/poradnik traktującą o astrofotografii (polski/angielski).  Przeglądając sieć jest ich sporo, zwłaszcza w j. angielskim.

Szukam czegoś sprawdzonego, gdzie historia astrofotografi jest potraktowana skrótowo, a z drugiej strony będzie zrozumiała dla kogoś bez technicznego wykształcenia.

Właśnie kończę "Digital SLR Astrophotography" i muszę przyznać, że wiele mi wyjaśniła. Ale chciałbym iść dalej, chyba w kierunku dedykowanych kamer

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

Jak sprawdzone, to np krótkie tutki z mojej strony. Taka autoreklama :) 

Dzięki, Tayson. Pewnie będę musiał używać tych programów o których piszesz, jak już zupełnie polegnę z IRIS-em. Na razie wgryzam się w niego, bo jak na razie mam tylko Canona.  Piszą, że to "bardzo rozbudowane narzędzie do obróbki zdjęć". Nie jestem pewien, czy nadaje się też do plików raw z kamer dedykowanych. W wyborze kamery są tylko DSLR-y.

Ale żeby dobrze obrobić materiał trzeba go najpierw zebrać

Czytam na CloudyNights post QHY163m review i dochodzę do zdania

 

"If I do LRGB with the ASI1600, I try to do it at Gain 76. In my testing, that gives you 12 stops of DR, ~2e- read noise, and ~2e-/ADU gain. Gain 0 also gives 12 stops of DR (12-bit ADC clipping), but 3.5e- read noise and ~4.9e-/ADU gain!"

 

I to jest koniec rozumienia. Żeby ustawić parametry akwizycji muszę rozumieć jak to działa. Szukam jakiegoś źródła pisanego, które wprowadzi mnie w przystępny sposób w znaczenie tych skrótów i wyjaśni o co w tym chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.