Jump to content
 • 0

pytanie o TS-Optics 94 mm f/5.5 Triplet Apo


alesol
 Share

Question

Poszukuję dobrego apochromata do wyłącznie wizualnej obserwacji gwiazd i natury. Ze względu na wiek, teleskop ma być mały, wygodny, przede wszystkim lekki i pozwalający zobaczyć wszystkie gwiazdy i oczywiście tani. Wiem czegoś takiego nie ma. Więc postanowiłem iść w środek. Poniżej 100mm średnica obiektywu!. Aby był dobry to apochromat i koniecznie triplet. Przeglądając internet znalazłem kika. Wszystkie są firmy TS-Optics.

Czy to są dobre refraktorki?

Pomniżej podaję 3 linki: 

1. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5964_TS-Optics-CF-APO-90-mm-f-6-FPL55-Triplet-mit-Zertifikat.html

2. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12705_TS-Optics-90-mm-f-6-6-FPL53-Triplet-Apo-with-2-5--RAP-Focuser.html  

3. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php?products_id=12607#cs  

wszystkie zbliżone cenowo, taniochy, choć nie bardzo na polską kieszeń. Który wybrać! 

Najbardziej by mi odpowiadał ten ostatni z trzech: 94mm średnica obiektywu. Mam wątpliwości: czy on się nadaje do wizualu. Sprzedawca podaje w opisie fokus 414mm zamiast 517mm - pomyłka w opisie, czy narzucony fokus dla ich reduktora 0,8. Czy do wizuala potrzebuję jakąś przedłużkę tubusa? 

 

Również jaki wybrać montaż ze statywem aby był lekki i wygodny. Wpadłem na ten: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8069_TS-Optics-Azimutale-Montierung-mit-Feineinstellung-und-Schnellkupplung.html  - jest fajny bo ma mikro ruchy w 2 kierunkach, ale stalowe nogi dają wiekszy ciężar. A może ten: https://teleskopy.pl/Sirui-Video-R-2004+VH-10-teleskopy-4439.html  jest to lekki statyw do wideo, pytanie jaki montaż z mikroruchami?

 

Link to comment
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Cześć.... Sam mocno zastanawiałem się nad tym refraktorem. Jest to klon refraktora Sharpstar 94 ED PH. Z tą ogniskową sprawa jest prosta. Na rynku masz dwie wersje: bez flattenera i wtedy masz bazowe 517mm f5.5 oraz "jasniejszą" wersję z flattenerem. Na razie niewiele jest informacji o tych refraktorach. Sam Sharpstar nie podaje dokładnie jakiego rodzaju szkła użyto do konstrukcji obiektywu . Jedyne informacje jakie znalazłem w sieci o użytkowaniu sa w tym watku:

 

https://www.cloudynights.com/topic/737100-sharpstar-94mm-f55-ed-triplet-apo-first-impressions/

Wiem, niewiele.... Do tego Hamerykanie dorwali się do swoich kamer i ruszyli mocno w focenie a o wizualu póki co nie wspominają.


Z tych trzech , które podlinkowałeś 90mm f6.6 jest sprawdzonym w boju trypletem zbierającym bardzo dobre opinie.

Pozdrawiam

Edited by krzychb
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Brałbym refraktor na sprawdzonych szkłach FPL53. Najlepiej tryplet. Ostatnio przeglądałem ofertę refraktorow TS i widzę, że zakres stosowanych szkieł jest szeroki. Ten 90mm f/ 6.6 jest ciekawy.

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12705_TS-Optics-90-mm-f-6-6-FPL53-Triplet-Apo-with-2-5--RAP-Focuser.html

 

Do wizuala wydajemy mi sie, ze warto wziąć coś dłuższego niż f4.5 lub 5.

 

Pozdrawiam

Pawel 

 

Edited by TUR
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Aaaa. Możesz jeszcze skorzystać z innej opcji na FPL53 i co więcej jest na miejscu. Wykonanie WO jest naprawdę piękne.

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6305&lunety=William Optics Gran Turismo 81 IV tryplet APO FPL53 81 mm f 5 9 2 5 R P kolor red czerwony SKU A F81GTIVRD Uniguider 50 mm gratis tylko 4 sztuki

 

 

Ps. W opisie jest błąd to jest triplet a nie dublet.

 

 

pozdr

Edited by TUR
Link to comment
Share on other sites

 • 0

dzięki ponownie. Ten 81mm wygląda fajnie, ale jest za mały średnicą. A co sądzicie o statywie opisanym na poniższym forum:

https://stargazerslounge.com/topic/331990-ts-optics-photoline-90mm-f66/ 

montaż: 

https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope-Mounts/Skywatcher-Mount-AZ-GTI-with-Goto-and-Wi-Fi-Freedom-Find-patented-dual-encoder::3497.html?language=en#horizontalTab2 

no i do tego trzeba jakiś statyw fotograficzny...

 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Solidny ale nie ciężki. Trzymam za

3 hours ago, TUR said:

O ty m statywie zapomnij. To nie do wizuala z refraktorem.

pomysl o tym:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=4762&lunety=Monta azymutalny jednoramienny ze statywem Twilight I Explore Scientific SKU MAZ01 00

 

Sam go używam i jest bardzo dobry pod taką tubę jak to apo.

 

pozdr

Jeszcze się jednak zastanowię bo nie chcę ciężkiego sprzętu. Kiedyś byłem posiadaczem 94mm Brandona (tryplet f/7) i o wadze chyba coś z 6 kg. Był na statywie z drzewa. Lekki i bardzo wytrzymały. Czy mozna coś takiego kupić czy już tylko w antykach? Statyw miał mount z quick release (2 motylkowe nakrętki) do szybkiego demontażu. 

pozdrawiam i dobranoc

1999-tripod with mount for Baldor3.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 0
5 godzin temu, alesol napisał:

Poszukuję dobrego apochromata do wyłącznie wizualnej obserwacji gwiazd i natury.

 

Czy na pewno do obserwacji wizualnych potrzebny jest Ci apochromat? Ja do wizuala używałem taki refraktor: https://www.astroshop.pl/explore-scientific-teleskop-ac-127-825-ar/p,49862#tab_bar_1_select

Do wizuala zainwestowałbym raczej we w miarę niezłego achromata z jednak nieco większą aperturą (np. taki jak wyżej) . Jakieś jaśniejsze DSO jest przynajmniej szansa zobaczyć.

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Do wizuala tylko dobry dublet. 
 

tryplety sa ciezkie, niewywazone i dlugo sie chłodzą. 
 

Mont ktory poleca TUR to ciezka kobyła. Odechce Ci sie wystawiac sprzet po trzech razach  

 

https://www.intercon-spacetec.de/teleskope/teleskope-bauart/apochromat/1527-takahashi-fc-100-dc-ota-.html

 

https://www.intercon-spacetec.de/aktion/fuer-astro-reisen/reise-teleskope/4847-takahashi-fc-76-dcu-optischer-tubus-teilbar.html

Link to comment
Share on other sites

 • 0

@tomeczz ten montaż altaz nie jest ciężki. Przede wszystkim jest sztywny i nie bedzie sie trząsł przy dużych powiększeniach. Nogi statywowe to nie te co przy EQ6. Są węższe i lżejsze. Takie same jak przy lekkim CEM25. Sam kiedyś szukałem takiego montażu, aby nie był zbyt ciężki, ale stabilny i ten spełnia te oczekiwania. Do tego są mikroruchy. Ja go używam do wizuala z refraktorem 120/600 oraz miałem na nim SCT 5”.  Jestem mega zadowolony. 

 

A oczywiście jak jest kasa to setka Takahashi jak najbardziej :) 

Edited by TUR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.